×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
29. decembris, 2016
Drukāt

VID skaidro, kā atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu (8)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārmaksu, kas izveidosies, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu par 2016.gada ienākumiem, var iesniegt, sākot ar 2017.gada 1.martu, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).

VID norāda, ka gada diferencētais neapliekamais minimums Latvijā ir ieviests kopš 2016.gada 1.janvāra. Tas nozīmē, ka neapliekamais minimums ir atkarīgs no nodokļa maksātāja kopējā gada ienākumu apmēra.

Sākot ar 2016.gadu, katram nodokļa maksātājam tajā ienākuma gūšanas vietā, kura viņa algas nodokļa grāmatiņā ir atzīmēta kā galvenā, piemēros minimālo mēneša neapliekamo minimumu un ar katru nākamo gadu tas pakāpeniski samazināsies:

– 2016.gadā – 75 eiro;
– 2017.gadā – 60 eiro;
– 2018.gadā – 40 eiro;
– 2019.gadā – 20 eiro;
– 2020.gadā – 0 eiro.

Nosakot gada diferencētā neapliekamā minimuma apmēru, ņem vērā ne tikai algu, bet arī citus personas ienākumus (tajā skaitā ienākumus, kas apliekami ar samazinātu nodokļa likmi), izņemot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.pantā minētos neapliekamos ienākumus, saimnieciskās darbības ieņēmumus, par kuriem maksā patentmaksu, un ienākumu, par kuru maksā mikrouzņēmumu nodokli.

Gada diferencēto neapliekamo minimumu aprēķina saskaņā ar īpašu formulu. Formulā ir iestrādāts princips – jo personas ienākumi ir mazāki, jo lielāka ir nodokļu atmaksas summa. Nodokļa maksātājam gada diferencēto neapliekamo minimumu aprēķina saskaņā ar formulu, kas noteikta Ministru kabineta 2016.gada 5.janvāra noteikumos Nr.1 “Noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai”.

Jo lielāks ir nodokļa maksātāja gada apliekamo ienākumu apmērs, jo mazāku diferencēto neapliekamo minimumu piemēro.

Ja 2016.gadā nodokļa maksātāja gada apliekamo ienākumu kopējais apmērs ir mazāks vai vienāds ar 4560 eiro, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, piemēro maksimālo gada neapliekamo minimumu, t.i., 1200 eiro.

Ja 2016.gadā nodokļa maksātāja gada apliekamo ienākumu kopējais apmērs ir robežās no 4560 eiro līdz 12 000 eiro, palielinoties ienākumam, piemērojamais gada diferencētais neapliekamais minimums pakāpeniski samazinās.

Ja 2016.gadā nodokļa maksātāja gada apliekamo ienākumu kopējais apmērs pārsniedz 12 000 eiro, piemēro tikai minimālo mēneša neapliekamo minimumu, t.i., 75 eiro mēnesī jeb 900 eiro gadā.

VID vērš uzmanību, ka diferencēto neapliekamo minimumu nepiemēro par to periodu, kad persona saņem pensiju. Tādējādi strādājošam pensionāram piemēro pensionāra neapliekamo minimumu, t.i., 235 eiro mēnesī jeb 2820 eiro gadā, bet diferencēto neapliekamo minimumu nepiemēro. Ja pensija ir mazāka par 235 eiro mēnesī, tad, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, pensijai nepiemēroto neapliekamā minimuma daļu var piemērot darba algai un saņemt nodokļa atmaksu.

Gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu nodokļa pārmaksu, kas izveidojusies par 2016.gadu, var iesniegt, sākot ar 2017.gada 1.martu. Visērtāk to izdarīt, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS).

Gada ienākumu deklarācijas gan elektroniski, gan papīra veidā var iesniegt arī VID klientu apkalpošanas centros, kā arī Valsts un pašvaldības vienotajos klientu apkalpošanas centros visā Latvijā. Aktuālā informācija par vienoto klientu apkalpošanas centru adresēm un darba laikiem ir pieejama portāla www.latvija.lv sadaļā “Vienotie klientu apkalpošanas centri”.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā VID aicina iedzīvotājus zvanīt uz informatīvo tālruni 67120000, konsultēties jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī sūtīt savu jautājumu, izmantojot VID tīmekļa vietnes sadaļu “Uzdot jautājumu VID”.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Kāpēc valsts ar VID palīdzību var bez kādām grūtībām no cilvēka iekasēt nodokļus, bet kad jāatmaksā, tad uzceļ riktīgu barjeru, lai tas tautietis pamatīgi pamokās. Cik būs tādu?
  Ja valstī ir digitalizācija, kāpēc vēl aizvien VID pats neatmaksā pārmaksāto??!
  CIK GADUS VĒL VAJADZĒS DIGITALIZĒTIES UZ NODOKĻU MAKSĀTĀJU RĒĶINA?!!

 2. Kad kaimiņam jautāja cik liels ir bērnu pabalsts Latvijā ? kaimiņš atbildēja patiesību . Angļi nesaprata un jautāja , vai tas ir nedēļā vai vienā dienā ? Kad atbildēja ka tie vienpdsmit eiro ir mēnesī , angļi teica slikts joks . Tāpat ir ar to neapliekamo minimumu Latvijā , vienkārši stulbs joks !

 3. mani VID pagais gad neizmaksaja visu naudu apririja pa labo,esiet uzmanigi pieradit nevar

 4. Kādi vēl grāmatveži! Vai tad grūti ieiet vid eds sistēmā? Tur jau pašām nekas nav jārēķina, viss automātiski sarēķinās. Un tiks ieskaitīts kontā. Tad nu gan raķešu zinātne!

  • kā tu domā – cik % no 100 vidējiem statistiskajiem latvijiešiem ir tādu “raķešu zinātnieku” kā tu te plāties? labākajā gadījumā kādi 5, ne vairāk. nu un – ko darīt pārējiem 95%, ja viņiem grāmatveži nepalīdzēs dabūt savu naudiņu atpakaļ no valsts? noklausīties un noskatīties kā tev līdzīgi “pārgudri (c)irtēji” un tamlīdzīgi lecīgi pajoļi par viņiem truli ieņirdz?

  • gadījumā neesi tā .. no VID, kas tajā bildē raksta sākumā??

 5. Cik zinu – britu salās pārmaksātos nodokļus VID kantoris pats sarēķina un piesūta klientam čeku un bankā var saņemt naudiņu… bet Latvijā par to ( deklarāciju pildīšanu, ja nēesi grāmatvedis – nokļūdīsies , tad rindas , laika kavēsana ) ņirgājas…

 6. darbs grāmatvežiem.
  jo parasts cilvēks bez grāmatveža palīdzības tam visam cauri neizurbsies.
  un līdz ar to nevarēs paņemt atpakaļ no valsts to naudiņu, ko likums paredz.

Draugiem Facebook Twitter Google+