×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
3. janvāris, 2017
Drukāt

VID skaidro, kuros gadījumos no radiniekiem ārvalstīs saņemtajai naudai nodokli nepiemēro (5)

Foto - Leta/AFPFoto - Leta/AFP

Lai kliedētu publiskajā telpā izskanējušo nepilnīgo un bieži vien arī nekorekto informāciju, Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedz skaidrojumu, kādi ir nodokļu normatīvo aktu nosacījumi attiecībā uz naudu, kas tiek saņemta no radiniekiem vai citām personām ārvalstīs. Galvenokārt to nosaka radniecības pakāpe ar personu, no kuras tiek saņemta nauda, pārskaitītās naudas summa un darījuma būtība.


Saņemtā nauda nav jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā :

Ja naudas pārskaitītāju ar saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c), un naudas pārskatījums no ārvalstīm tiek veikts vienas mājsaimniecības ietvaros un šīs mājsaimniecības izdevumu segšanai (piemēram, ārvalstīs strādājoši vecāki pārskaita saviem Latvijā dzīvojošiem bērniem, vecākiem vai vecvecākiem). Šādā gadījumā saņemtā nauda nav jādeklarē, jo pēc ekonomiskās būtības neveidojas ienākums.


Saņemtā nauda ir jādeklarē, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāmaksā :

Ja Latvijas Republikas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no sava ārvalstīs dzīvojoša radinieka līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, brālis, māsa, vecvecāki, bērni, mazbērni, vecāku brālis/māsa, brāļa/māsas bērni u.c), ar kuru nav kopīga mājsaimniecība.

Ja Latvijas Republikas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs vai tml.), taču šo naudu saņēmējs izlieto, lai segtu savus izdevumus par izglītību un/ vai medicīnu un ārstniecību. Lai šai naudai netiktu piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis, tās saņēmējam ir jāspēj dokumentāri pierādīt, ka nauda izmantota minēto izdevumu segšanai[1].

Taču, ja saņemtā naudas summa abos minētajos gadījumos pārsniedz 4000 eiro gadā no vienas un tās pašas personas, tad tā ir jādeklarē kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekams ienākums, iesniedzot Gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, tādējādi informējot VID par naudas izcelsmi.

Avots - VIDAvots - VID


Gadījumi, kad saņemtā nauda ir jādeklarē un iedzīvotāju ienākuma nodoklis ir jāmaksā:

Ja Latvijas Republikas iedzīvotājs ar bankas pārskaitījumu saņem naudu vairāk nekā 1425 eiro gadā no ārvalstīs dzīvojošas personas, kas nav viņa laulātais vai radinieks līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē vai arī tos vispār nesaista radniecība (kaimiņš, draugs vai tml.), un saņemtā nauda netiek izlietota, lai segtu ārstniecības vai izglītības izdevumus.

Šādos gadījumos saņemtā nauda ir jādeklarē, iesniedzot Gada ienākumu deklarāciju par iepriekšējo gadu, un jāsamaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23% apmērā no tās pārsnieguma (no saņemtās summas atņemot 1425 eiro).

Minētajos gadījumos Gada ienākumu deklarācija par 2016. gadu ir jāiesniedz laikā no 2017. gada 1. marta līdz 2017.gada 1.jūnijam ieskaitot. Plašāka informācija par iespējām iesniegt Gada ienākumu deklarāciju pieejama VID mājaslapā sadaļā “Gada ienākumu deklarācija”.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz VID Nodokļu un muitas informatīvo tālruni 67120000, vērsties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, vai arī uzdot jautājumus rakstiski VID mājas lapā sadaļā Kontakti.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. VIDs neko nemāk un nevar paskaidrot, kas ir “KOPĒJĀ SAIMNIECĪBA”- ēd no vienas bļodas? Un kā es to pierādīšu, ka, piemēram es uzturu meitas dzīvokli, kas ir uz mana vārda, bet tas no sākta gala pieder meitai ar ģimeni. Tagad ir izdeklarējusies no tā, bet dzīvokļa uzturēšanai, remontam un pat bērnu uzturami, ja atbrauc sūta naudu, dzīvokli patur ja vajadzēs atgriezties uz dzīvi Latvijā. Tā ir kopējā saimniecība? Vieni murgi, ko sastrādājis VIDs ar savu likumdošanu.

  Tā faktiski sataisīti daudzi likumi, lai ivarētu spīdzināt klientus ar kukuļu izspiešanu, ar korupciju, lai varētu rādīt, ka daudz darba, nevar tikt galā ar milzu informācijas plūsmu, ka jāpalielina štati, tad algas priekšniekiem jāceļ arī lielākas, ja štati aug un citi iemesli.

  Sauciet, aprakstiet represīvo gadījumu piemērus.

  Var piekrist, ka šis piemērs par naudas izspiešanu no ārzemēs strādājošiem ir slēptas organizētās noziedzības darbības paveids

  Tā taisa vai visus likumus, lai varētu tracināt, lai varētu organizēt plašu korupciju, kukuļus, izvērst reketu.

 2. Valsts dara VISU lai iedzivotaji brauc uz arzemem un nekad vairs neatgriežas!

 3. kāpēc cilvēkiem 2 reizes būtu jāmaksā nodoklis par nopelnīto naudu .Kāpēc es nevaru dot savu nopelnīto naudu kam gribu un cik gribu .Valsts apzog ,pareizāk sakot aplaupa savus iedzīvotājus .

Draugiem Facebook Twitter Google+