×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
5. aprīlis, 2013
Drukāt

VID sola rakstīt skaidrāk


Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Pērn pārdevu māju, bet gada beigās no Valsts ieņēmumu dienesta saņēmu vēstuli, no kuras satura nepārprotami sapratu, ka neesmu samaksājusi valstij iedzīvotāju ienākuma nodokli, par ko biju ļoti satraukta.

Vēlāk gan izrādījās, ka nodoklis no tā sauktā kapitāla pieauguma nemaz nav jāmaksā, jo māja man piederējusi ilgāk par 60 mēnešiem un turklāt bija mana deklarētā dzīvesvieta. 
Kāpēc Valsts ieņēmumu dienests izsūta šādas prātu mulsinošas vēstules? Vai nevar uzrakstīt skaidri un gaiši – jums ienākumi jādeklarē, bet nodoklis nav jāmaksā? 
Aina Poiša Rīgā

 

 

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Arta Segliņa atvainojas Poišas k-dzei par sagādātajām neērtībām, piebilzdama, ka aizrādījumu ņemšot vērā, lai uzlabotu klientu apkalpošanas nodaļu darbu. VID Dobeles klientu apkalpošanas centra amatpersonām ieteikts turpmāk nodokļu maksātājiem sūtīt tādas vēstules, kurās būtu skaidri pateikts, kā jārīkojas katrā konkrētā ga-
dījumā.

VID paskaidro, ka saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” gada apliekamajā ienākumā neietver un ar nodokli neapliek ienākumus no tāda nekustamā īpašuma pārdošanas, kas īpašumā bijis ilgāk par 60 mēnešiem, skaitot no dienas, kad tas reģistrēts zemesgrāmatā, un vismaz 12 mēnešus līdz pārdošanas līguma noslēgšanas dienai bijusi personas deklarētā dzīvesvieta.

Ja īpašums piederējis īsāku laiku par likumā noteiktajiem 60 mēnešiem, tad, pārdodot to, būs jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no kapitāla pieauguma ar 15% likmi. Šos 15% aprēķina no starpības starp pārdošanas cenu un vērtību, par kādu īpašums iegādāts, kā arī nekustamajā īpašumā veikto ieguldījumu vērtību.

Ieguldījumam, ja tāds bijis, jābalstās uz kases čekiem, kvītīm, maksājuma uzdevumiem un citiem papīriem. Ar nodokli apliek jebkādu šās starpības summu.

Cita lieta ir pienākums deklarēt ienākumus. Ja no nekustamā īpašuma pārdošanas gūtie ienākumi pārsniedz četrkāršotu gada neapliekamā minimuma apmēru – 2012. gadā tie ir 2160 lati, tad tie ir jādeklarē kā ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekami, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2012. gadu Valsts ieņēmumu dienestam no 2013. gada 1. marta līdz 2013. gada 1. jūnijam. Gada ienākumu deklarāciju var iesniegt jebkurā tuvākajā VID klientu apkalpošanas centrā neatkarīgi no personas deklarētās dzīvesvietas.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+