×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
4. jūlijs, 2013
Drukāt

VID vadītāja amatam virzīs Ināru Pētersoni (1)

Foto - LETAFoto - LETA

No 10. jūlija Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores amata pienākumus pildīs Ināra Pētersone – līdzšinējā ģenerāldirektores vietniece nodokļu jomā, Nodokļu kontroles pārvaldes direktore.
 Tā šonedēļ lēmusi valdība, atbrīvojot no VID ģenerāldirektores amata Neliju Jezdakovu pēc pašas vēlēšanās.


 

Priekšniece, kura 
vairījās no sabiedrības

Ziņa par N. Jezdakovas aiziešanu plašsaziņas līdzekļos pirmoreiz izskanēja jau pirms gada. Taču toreiz gan viņa pati, gan finanšu ministrs nosauca tās par žurnālistu izplatītām baumām.

VID ģenerāldirektores amatam Jezdakovu izraudzīja īpaši izveidotā konkursa komisija 2010. gada 16. martā. Atklātā konkursā uz VID vadītāja amatu tika saņemti 13 pretendentu pieteikumi. Kaut arī par VID vadītāju viņu iecēla uz pieciem gadiem, kopš iecelšanas amatā viņa nostrādāja aptuveni trīs gadus.

“Es gribētu, lai jaunajai vadītājai komunikācija ar darbiniekiem un sabiedrību būtu sekmīgāka nekā Jezdakovas kundzei, kura brīžiem no tās izvairījās, bija arī nesaprašanās. Tāpēc ir būtiski nevairīties un runāt par pilnīgi visām tēmām,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks.

 

Ministrs grib pēctecību

Finanšu ministrs spriež, ka VID jaunajam vadītājam smalki jāpārzina viss iestādē notiekošais, tāpēc šis amats jāieņem pašreizējai ģenerāldirektora pienākumu izpildītājai Inārai Pētersonei. Viņaprāt, šoreiz varētu iztikt bez atklāta konkursa rīkošanas, kas, iespējams, atkal tiktu politizēts, diemžēl aizvadīto gadu pieredze VID esot bijusi ļoti rūgta.

Ministrs cer, ka Ināras Pētersones kandidatūru atbalstīs arī valdībā. Līdzšinējā sadarbība ar viņu liecina, ka no visiem VID vietniekiem vai vadības viņa ir vispiemērotākā kandidatūra.

“Viņas līdzšinējais darbs bijis saistīts ar nodokļiem, to iekasēšanu, ēnu ekonomikas apkarošanu. Tāpat viņa bijusi iesaistīta sadarbībā ar sabiedriskajām organizācijām un uzņēmējiem, kuri arī atbalsta viņas kandidatūru. Es negribētu, lai VID darbībā būtu pārrāvums vai sāktos jukas, gaidot jaunu vadītāju. No malas neviens nenāks un, ja arī nāktu, tad viņam jānāk ar savu komandu.

Taču diezin vai ar pašreizējo atalgojumu, milzīgo darbības lauku un pastāvīgu stresu šajā amatā varētu ievilināt kādu no privātā biznesa profesionāļiem. Es arī nevēlos, lai nāktu cilvēks, kuru interesē tikai alga un nekas cits. Kaut arī visur pasaulē valsts ieņēmumu dienesti ir diezgan konservatīvas iestādes, vēlētos aktīvāku komunikāciju tieši no vadītāja puses, tāpēc būtu nepieciešamas regulāras tikšanās ar preses pārstāvjiem,” skaidro Andris Vilks.

Ministrs uzskata, ka VID darbībā nodokļu sektors ir visnozīmīgākais. No VID tiek prasīta atbildība būt par nodokļu maksātājam draudzīgu, nevis tikai sodošu iestādi, tāpēc viņas pieredze lieti noderēs. “Turklāt es vēlos, lai muitas bloks un finanšu policija turpina darboties tāpat kā līdz šim, ar savām jau esošajām iestrādnēm, jo tās ir atšķirīgas struktūras, kurām vēl nav pietiekamas atdeves,” viņš saka.

 

Jābalstās uz godīgajiem

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone ministra izvēli, piedāvājot VID vadītāja amatam Ināru Pētersoni, vērtē atzinīgi. “Pēdējā gadā ar viņas atbalstu pastāvīgi tiekamies VID, pārrunājot visas uzņēmējiem svarīgās problēmas nodokļu jomā. Pateicoties Inārai Pētersonei, mums ar šo iestādi izveidojusies laba sadarbība. Tāpēc gribētos, lai tā nezustu arī turpmāk,” saka LDDK vadītāja. “VID jākļūst vairāk orientētai uz godprātīgiem nodokļu maksātājiem.”

 

15 gadi nodokļu 
kontrolē

Ināra Pētersone nodokļu jomā strādā kopš 1995. gada jūlija. Gandrīz 15 gadus vadījusi VID struktūrvienības, kuru pārziņā ir audita un nodokļu kontroles pasākumu organizēšana. No 2009. gada oktobra viņa bija Galvenās nodokļu pārvaldes direktore, no 2012. gada oktobra – ģenerāldirektora vietniece nodokļu jomā, Nodokļu kontroles pārvaldes direktore.

1988. gadā absolvējusi Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju, iegūstot lauksaimniecības ekonomista grāmatveža diplomu. 2003. gadā beigusi Biznesa augstskolu “Turība”, iegūstot uzņēmumu un iestāžu vadītāja diplomu.

Precējusies, ģimenē aug divi bērni.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Arta Segliņa, kura Ināru Pētersoni pazīst kopš 1997. gada, saka, ka viņa ir ļoti godīgs, apzinīgs un ar asu prātu apveltīts cilvēks. “No mūsu kopīgajām darba gaitām zinu, ka uz Ināru varu paļauties. Viņai vienmēr var jautāt un saņemt atbildes, viņa nevilcināsies pieņemt tādus lēmumus, kādi būs konkrētā situācijā visvairāk vajadzīgi,” atzīst Arta Segliņa.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. bet nu jau vrotē prom! tā vietā, lai sēdētu!

Draugiem Facebook Twitter Google+