×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
16. aprīlis, 2015
Drukāt

VID vaino 33 personas vērienīgā naudas “atmazgāšanā” un PVN izkrāpšanā (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai lūgusi sākt kriminālvajāšanu pret 33 personām, informē VID.

Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt saistībā ar aizdomām par 22 uzņēmumu grupas organizētu izvairīšanos no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samaksas 753 808,11 eiro apmērā un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā – 3,601 miljona eiro – apmērā.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka grupējums nepilna pusotra gada laikā izvairījās no PVN samaksas, izmantojot nepatiesas informācijas saturošus darījumu apliecinošus dokumentus – radīja šķietamu priekšstatu, ka minētie darījumi izmantoti saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Tā rezultātā iegūtas tiesības atskaitīt PVN priekšnodokli, nodarot valstij mantiskus zaudējumus lielā apmērā.

Lai naudas līdzekļi nonāktu organizētās noziedzības grupas rīcībā, izmantotas fiktīvi noslēgtas vienošanās, aizdevumi, mainot finanšu līdzekļu piederību. Fiktīvo darījumu ķēdē iesaistīti vairāk nekā 70 gan reāli strādājošu, gan fiktīvu uzņēmumu, tajā skaitā arī Lietuvā, Ķīnā un Singapūrā reģistrēti uzņēmumi.

Kriminālprocesā kopumā konfiscēti un valsts budžetā atmaksāti 240 060 eiro un 10 045 ASV dolāri. Kriminālprocesā arestēti arī Latvijas uzņēmumam piederoši naudas līdzekļi 22 000 eiro apmērā, kas atrodas bankas kontā Igaunijā. Lēmums par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai, lai atlīdzinātu zaudējumus valsts budžetam, pieņemts attiecībā uz vairākiem reāli strādājošiem uzņēmumiem.

Kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas laikā vairāki uzņēmumi laboja PVN deklarācijas un veica PVN atmaksu, tādējādi sedzot nodarītos zaudējumus valsts budžetam.

Organizētais noziedzīgais grupējums bija izveidojis sarežģītu naudas atgūšanas mehānismu – lai mainītu finanšu līdzekļu un preču izcelsmi, izmantots Lietuvā reģistrēts uzņēmums. No tā kontiem naudas līdzekļi izņemti skaidrā naudā un izmaksāti Latvijā patiesajiem labuma guvējiem, vai arī fiktīvu uzņēmumu ķēdē iesaistītie Latvijā reģistrētie uzņēmumi pārskaitīja naudas līdzekļus uz Polijā, Ķīnā, Singapūrā un citās valstīs reģistrētu uzņēmumu kontiem par precēm, kas iegādātas Lietuvā reģistrēto uzņēmumu vajadzībām.

Pēc minēto preču realizācijas Lietuvā divi tās iedzīvotāji ar kurjera palīdzību nodeva skaidru naudu shēmas organizatoram Latvijā, kā rezultātā skaidro naudu atguva shēmas patiesie labuma guvēji. VID Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas minēto kurjeru aizturēja vienā no šādiem naudas līdzekļu nodošanas brīžiem.

Reāli strādājošie uzņēmumi darbojās dažādās sfērās, piemēram, reklāmas nozarē, apsardzes pakalpojumu sniegšanā, kafijas biznesā, veica celtniecības un remonta darbus, sniedza noliktavu pakalpojumus, nodarbojās ar medikamentu tirdzniecību, biznesa konsultāciju sniegšanu.

VID atzīmē, ka minētā kriminālprocesa izmeklēšana bija īpaši apjomīga, jo tajā bija liels patiesā labuma guvēju jeb shēmas klientu skaits, tāpēc procesuālās darbības veiktas arī kaimiņvalstī – Lietuvā.

Izmeklēšanā notika sadarbība ar Lietuvas un Igaunijas tiesību aizsardzības iestādēm. Kriminālprocesā nopratinātas vairāk nekā 150 personas, veiktas aptuveni 50 lietisko pierādījumu apskates un vairākas ekspertīzes (rokraksta, zīmogu, parakstu, DNS, pirkstu nospiedumu, datoru, balss).

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kas ir tie, kurus ķer un pieķer un kuri ir tie, kas mierīgi “rullē” tālāk, pat neveidojot tik sarežģītas shēmas?
    Vajag savējo cilvēku VIDā?

Draugiem Facebook Twitter Google+