Dabā
Zaļā dzīvošana

Videi draudzīga nakšņošana 2


“Gyreum Ecolodge” lepojas, ka nepieciešamo enerģiju ēkas apkurei iegūst no zemes.
“Gyreum Ecolodge” lepojas, ka nepieciešamo enerģiju ēkas apkurei iegūst no zemes.
Foto – GYREUM ECOLODGE/FACEBOOK

Pasaulē arvien lielāku popularitāti gūst videi draudzīgas naktsmītnes, kuras izveidotas ar mērķi samazināt tūrisma negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi.

Videi draudzīga naktsmītne ne vienmēr nozīmē salmu būdiņu meža vidū. Tā var būt arī viesnīca trokšņainas galvaspilsētas centrā. Lai kļūtu par videi draudzīgu viesnīcu, jāievēro vairāki kritēriji. Tām savā darbībā jāizmanto videi draudzīga pieeja, tostarp taupot ūdeni, siltumu un elektroenerģiju. Tīrīšanas darbi jāveic ar videi draudzīgiem tīrīšanas līdzekļiem. Šādās naktsmītnēs visi atkritumi tiek rūpīgi šķiroti un nodoti otrreizējai pārstrādei. Turklāt atkritumu šķirošana jāveic arī viesiem. Savukārt viesnīcas mēbeles visbiežāk darinātas, izmantojot otrreizēji pārstrādātus materiālus. Ēdienreizēs izmanto organisko pārtiku no tuvējām zemnieku saimniecībām, piedāvājot arī veģetārus ēdienus. Viesnīcas teritoriju uzkopšanai izmanto videi draudzīgas metodes. Tāpat viesnīcai iespēju robežās jānodrošina velosipēdu noma.

Zīmīgi, ka, neskatoties uz ieguldījumiem, videi draudzīgas naktsmītnes pieejamas cilvēkiem ar dažādiem ienākumiem. Augot pieprasījumam, pieaudzis arī samērā lētu naktsmītņu skaits, kurās ievēroti zaļie principi.

Piemēram, Īrijā mežonīgas dabas ieskauts, pieejams hostelis “Gyreum Ecolodge”, kas atgādina nelielu piramīdu. Tajā var ne tikai nakšņot – šeit notiek arī dažādi koncerti, semināri. Viesnīca lepojas, ka izmanto ģeotermālo apkuri, enerģiju ēkas apkurei iegūstot no zemes. Turpat naktsmītnes teritorijā tiek audzēti arī dažādi dārzeņi un garšaugi viesu maltītēm.

Savukārt hostelis “Jetpak Eco Lodge” atrodas gandrīz Berlīnes centrā. Videi draudzīgas naktsmītnes statusu tas ieguvis, jo elektroenerģijai un apkurei izmanto tikai atjaunojamos dabas resursus.

Citas viesnīcas lepojas, ka interjera dizainā izmanto otrreizēji pārstrādātus materiālus. Turklāt ne vienmēr tās ir tikai ekonomiskās klases viesnīcas. Piemēram, viesnīcu ķēdes “Starwood Hotels” “Element” zīmola viesnīcās daudzviet pasaulē mēbeles un grīdas segums radīti, izmantojot otrreizēji pārstrādātus materiālus.

Savukārt hostelis “Liverpool International Inn”, kas izveidots bijušajās noliktavās Liverpūles centrā, jau kļuvis slavens, pateicoties naktsmītnes saimnieku pūliņiem aktīvi iesaistīties arī sabiedrības izglītošanā vides jautājumos. Šeit, piemēram, viesiem iepirkumiem tiek izdalīti auduma maisiņi, lai mazinātu plastmasas maisiņu izmantošanu.

LA.lv