×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
1. februāris, 2012
Drukāt

Videi draudzīgi birojā

Publicitātes un Vivantas Volkovas fotoPublicitātes un Vivantas Volkovas foto

Darbā pavadām lielāko daļu dienas un nereti pat brīvdienas, tāpēc lieliski, ja tā var būt vide, kurā kolektīvs ievēro videi draudzīgu dzīvesveidu. Turklāt resursu ekonomēšana un atkritumu šķirošana ietekmēs arī katra personisko dzīvesstilu ārpus darba vides. Pieredzē par ekobiroja izveidošanu dalās “Oriflame Latvija” projektu vadītāja Solvita Akmene un interjera dizainere Kristīne Plaude.


 

Elektrība

Jāizvērtē apgaismojums visās telpās. Tualetē, kur visbiežāk aizmirst izslēgt gaismu, noderēs dažādu veidu sensori, piemēram, vienkāršus kustību sensorus ieskrūvē patronā pirms spuldzes.

Spuldzes pēc iespējas jānomaina pret energoefektīvajām, kas patērē piecreiz mazāk elektroenerģijas, un to mūžs ir līdz pat piecpadsmit reizēm garāks nekā kvēlspuldzēm. Jāatceras, ka energoefektīvās spuldzes nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, jo tās nelielā daudzumā satur dzīvsudrabu. Var rosināt darbiniekus uz darbu nest arī mājās izlietotās spuldzes, lai nodotu tās centralizēti, jo reti kurš meklē speciālas spuldžu nodošanas vietas. To savākšanu nodrošina Latvijas Zaļais punkts un “L&T Ekobirojs”.

 

Jāizvērtē apgaismojums visās telpās. Tualetē, kur visbiežāk aizmirst izslēgt gaismu, noderēs dažādu veidu sensori, piemēram, vienkāršus kustību sensorus ieskrūvē patronā pirms spuldzes.

 

Vietās, kur nav nepieciešams spilgts apgaismojums, piemēram, gaiteņos, var samazināt spuldžu skaitu vai arī izmantot LED spuldzes, kas patērē pat līdz 80% mazāk elektroenerģijas.

 

Ūdens

Tualetes skalojamā kaste ik reizi patērē pat līdz 12 l ūdens, kaut gan pietiktu arī ar 2 – 5 litriem. Racionālākas ir mazāk ietilpīgas skalojamās kastes un stāvāki klozetpodi (piedāvā, piemēram, “Ifo”), kuru skalošanai nepieciešams mazāks ūdens daudzums – aptuveni 2 l mazajām vajadzībām, bet 4 l – lielajām. Nopērkama arī atsevišķa iekārta, ko uzstāda ūdens tvertnē un kas regulē ūdens daudzumu.

Arī ūdens krāni patērē daudz ūdens, ja, tos atgriežot, strūkla šļācas ar lielām šļakatām. Mājās strūklu pacenšamies noregulēt mazāku, bet darbavietā reti kurš domā par ūdens patēriņu. Labs risinājums ir par pāris latiem nopērkamie ūdens aeratori krāniem – ūdens strūkla plūst rāmāk, jo tai piejaukts gaiss, proti, daļa ūdens aizstāta ar gaisa burbuļiem. Dārgāki ir ūdens aeratori ar spiediena līdzsvarotāju, kas nodrošina, ka strūkla nepārsniedz līdz 1,8 l minūtē. Šādi var ietaupīt pat līdz 80% ūdens. Nopērkami arī aeratori ar pretnozagšanas mehānismu.

 

Atkritumi
LApapirs_Volkova_15

Sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu iespējams nodrošināt atkritumu šķirošanu birojos, uzstādot atsevišķas kastes plastmasai, papīram un stiklam, kā arī atsevišķas kastītes tukšo bateriju krāšanai. Sākotnēji var vismaz šķirot papīru, jo ir vairāki uzņēmumi (“ZAAO EKO”, “L&T Ekobirojs”, papīrfabrika “Līgatne”), kas piedāvā speciālas kastes biroja papīram, ko pārstrādā otrreiz.

Videi draudzīgā birojā papīru vislabāk iegādāties no uzņēmumiem ar FSC sertifikātu (tiek ievērota ilgtspējīga mežu apsaimniekošana), Latvijā ar šo sertifikātu papīru piedāvā uzņēmumi “Poligrāfijas Apgāds”, “Papyrus”, “MAP Latvia” u. c.

 

Siltums

Siltumenerģiju var ievērojami ietaupīt, ja modernizē automātiskā režīmā strādājošus siltummezglus. Siltumenerģijas patēriņu tad var regulēt atbilstoši vēlamajam komfortam. Piemēram, beidzoties darba laikam un brīvdienās, temperatūru var pazemināt līdz pat 12 °C. Labi, ja iespējams telpās regulēt atšķirīgu temperatūru, piemēram, gaiteņos tā nav nepieciešama tik augsta kā darba kabinetos.

Radiatoru priekšā nevajadzētu novietot mēbeles, jo tās aiztur siltumu. Aiz radiatoriem pie ārsienām ieteicams siltumu atstarojošs materiāls.

Siltumu ievērojami taupīs logi ar dubulto stikla paketi. Jāatceras uz nakti aizvērt žalūzijas, jo arī tās aiztur aukstumu.

 

Radiatoru priekšā nevajadzētu novietot mēbeles, jo tās aiztur siltumu. Aiz radiatoriem pie ārsienām ieteicams siltumu atstarojošs materiāls.

 

Durvis aprīkojamas ar automātiskajiem aizvērējiem, lai tās lieki nestāvētu vaļā. Ārdurvīm ieteicams speciāls apakšējās spraugas aizsegs. Ja pa ārdurvju spraugām ievērojami aizplūst siltums, vērts padomāt par dubultajām durvīm.

 

Izmantot otrreiz

Nav nepieciešams vienmēr iegādāties jaunas mēbeles. Interneta sludinājumos uzņēmumi, kas samazina savu darbību vai bankrotē, piedāvā lēti iegādāties praktiski jaunas biroja mēbeles.

Grīdas klājumam vislabāk izmantot “clic” sistēmas paklājus, lamināta vai linoleja flīzes. Ja intensīvāk lietotas grīdas seguma vietas nodilst, nav nepieciešams mainīt visu segumu, bet tikai dažas flīzes (pasūtāmas uzņēmumos “Interface”, “Linkord” u. c.). Turklāt grīdas segumu var izmantot jaunās telpās, ja nākas pārcelties.

 

Ērtības un labsajūta

Ekobirojā rūpējas, lai darbinieki justos labi. Telpās jāgādā ne vien par dabisko vēdināšanu un optimālu gaisa temperatūru, bet arī, lai tajās atrastos augi, piemēram, īpaši efektīva gaisa attīrītāja ir dīfenbahija. Darba vietas ieteicams iekārtot iespējami nodalītas, un jārūpējas par skaņu absorbēšanu. Lai ērtāk būtu izmantot Skype, kas mazina telefona rēķinus, darba vietas aprīko ar austiņām.

Labam noskaņojumam sienu gaišo apdari iesaka variēt ar nomierinoši zaļām joslām vai kādu fototapeti ar dabas skatu. Lieliski, ja iespējams darbiniekiem sarūpēt veselības kokteiļus ar ievērojamu atlaidi un ieviest divu stundu pusdienas pārtraukumu, kuru laikā ieteikt doties pastaigās vai apmeklēt tuvumā esošu fitnesa zāli. Darba vietā var organizēt kādu tematisku lekciju, lai palīdzētu apgūt videi draudzīgu dzīvesveidu, kas stiprinās kolektīvu, vairos cilvēku labsajūtu un darba efektivitāti.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+