Kultūra
Kultūrpolitika

VIDEO. Amatā stājas jaunā Rundāles pils direktore Laura Lūse0


Laura Lūse
Laura Lūse
Foto: Karīna Miezāja

No šodienas amata pienākumus sāks pildīt Rundāles pils jaunā direktore Laura Lūse, aģentūru LETA informēja Kultūras ministrijā.

Atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam Rundāles pils muzeja direktora amatam noteiktā mēnešalga pirms nodokļu nomaksas ir 2264 eiro.

Lūse aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka muzeja vīzija un attīstības koncepcija izstrādāta 1974.gadā, un tieši pateicoties noturībai, Rundāles pils sasniegusi statusu, ar kuru tā zināma šodien. Līdz ar to, viens no galvenajiem uzstādījumiem ir turpināt līdzšinējo pils muzeja darbību, neveicot konceptuālas izmaiņas.

Tajā pašā laikā, jaunā vadītāja izvirzījusi vairākus vidējā termiņa stratēģiskus mērķus. Pirmkārt, muzejam nepieciešams veikt jumta remontu. Lūse norādīja, ka pašlaik norit sarunas ar Kultūras ministriju (KM) par nepieciešamo līdzekļu piesaisti. Viņa pauda cerību, ka jumta remonts varētu tikt realizēts tuvāko trīs gadu laikā.

Otrkārt, plānots izveidot jaunu pils muzeja pakalpojumu klāstu, apgūstot pils kompleksa 85 hektāru lielo teritoriju. Kompleksa austrumu pusē plānots izveidot augļu dārzu, kurā augs 19.gadsimtam raksturīgās šķirnes, savukārt rietumu daļu iecerēts atvēlēt augļu šķirnēm, kas tika audzētas hercoga Pētera Bīrona laikā.

Pils muzeja dārzā plānots izbūvēt arī siltumnīcas, kas tiks izmantotas augļu apkopšanai, to vēsturiskās kolekcijas uzturēšanai, kā arī telpu izīrēšanai. Tāpat tiek apsvērta iespēja staļļu kompleksā ierīkot konferenču centru, ar mērķi veicināt biznesa tūrismu un pils starptautisko atpazīstamību.

Lai palielinātu apmeklētāju skaitu, Lūse muzejā vēlas attīstīt pētniecisko darbu, kas varētu aktualizēt tā piedāvājumu ziemas mēnešos.

Lūse Rundāles pils muzeja pašreizējo finanšu situāciju raksturoja kā stabilu, taču KM iesniegts pilotprojekts, ar mērķi pils muzeju pārveidot par valsts kapitālsabiedrību. Pēc viņas teiktā, šādā veidā muzejam varētu piesaistīt papildu līdzekļus, kā arī uzlabot to izmantošanas efektivitāti.

Kā ziņots, KM konkursa rezultātā 16 kandidātu konkurencē par nākamo Rundāles pils muzeja direktoru izvēlēta mākslas doktore Laura Lūse, kura šī amata pienākumus sāks pildīt no nākamā gada 2.janvāra.

Komisija atzinīgi novērtēja Lūses profesionālās zināšanas un iegūto pieredzi, tostarp darbā Latvijas Restauratoru biedrības valdē, Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA), Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā, pieredzi starptautisku projektu vadībā, kā arī līdzšinējo pieredzi vadot Rundāles pils muzeja Mākslas pētniecības nodaļu.

Imants Lancmanis, kurš Rundāles pils muzejā strādā kopš 1964.gada un to vadījis kopš 1975.gada, pieņēma lēmumu doties pensijā. Lancmanis, kurš pili vadījis vairāk nekā 40 gadus un šo laiku bijis tās seja un simbols, Laurā Lūsē saskata potenciālu, kā arī priecājas, ka darbu turpinās veikt cilvēks no darbinieku vidus, kam muzeja ideāli nav sveši.

“Tad, kad es biju spiests sākt vadīt, man šo īpašību nebija. Man daudz labāk patika nodarboties ar kādu konkrētu lietu, nevis domāt par visu kopumā. Ar laiku tas viss nāk, un arī tagad Lūses kundze tajā ieies un sapratīs, ka viss vienkārši ir strādāšanas jautājums. Varu atklāti teikt, ka es pēc sava rakstura biju pilnībā nepiemērots tādam direktora amatam, bet nācās to apgūt.

Īpašības ir iegūstamas, ja ir mērķis, uz kuru grib par katru cenu doties.

Ja skaidri redz priekšā rezultātu. Pārējais tikai darbs, darbs, darbs,” saka Lancmanis.

“Es turpināšu būt pilī, bet ne pie vadības galda. Es gribu rakstīt, rakstīt, rakstīt…” par savām nākotnes iecerēm stāstīja Lancmanis.

Lasiet arī sarunu ar ilggadējo pils vadītāju Imantu Lancmani.

LA.lv