Dabā
Zaļā dzīvošana

VIDEO. Ar smilšu piebēršanu nostiprina pludmali Kauguros1

Ekrānuzņēmums no LNT raidījuma “900 sekundes” video.

Jūrmalas pilsētas pludmalei jauns smilšu pievedums. Atvestās smiltis paredzētas pludmales nostiprināšanai Kauguros, vietā, kur pludmale visvairāk cieš no erozijas. Kaut arī jau tagad zināms, ka jūra un vējš smiltis aiznesīs, tomēr smilšu pievešana esot labākais risinājums, vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”.

Latvijas Universitātes (LU) pētnieku aprēķini liecina, ka, neveicot Kauguru pludmales nostiprināšanas darbus, jau 2050. gadā Kauguru glābšanas stacija atradīsies jūras ūdenī. Tieši tāpēc Jūrmalas pilsētā, vietās, kur ir spēcīgākā erozija, jau vairākus gadus notiek smilšu pievešana un citi krasta nostiprināšanas darbi.

Pētījumi liecina, ka Jūrmalā krasta erozija visizteiktāk notiek trīs vietās – nelielā apmērā pie Lielupes grīvas, tad arī pilsētas centrālajā daļā, Majoru apkaimē, bet visizteiktākā erozija ir Kauguros. Tur pašlaik arī notiek smilšu piebēršana.

Jūrmalas pilsētas domes Attīstības pārvaldes Vides nodaļas vadītājs Jānis Artemjevs “900 sekundēm” skaidroja, ka agrāk jūra bija krietni tālāk no iedzīvotāju ēkām. Līdzīgi kā vietējie iedzīvotāji, arī pilsētas domē atzīst, ka smilšu pievešana un kārklu stādīšana esot labākais veids, kā bremzēt krasta eroziju.

“Tomēr labāk ir dabiskiem materiāliem to pludmali kāpu zonu uzturēt, lai saglabātu pludmali kā rekreācijas objektu, jo mums ir 11 peldvietas. Kaut kādi citi, mākslīgi risinājumi jūras krastam nav atbilstoši,” saka Artemjevs.

Kopumā šajā pavasarī Kauguru pludmale tiek nostiprināta aptuveni puskilometru garā posmā. Vairāki tūkstoši kubikmetru smilšu tiek iegūti, padziļinot Jūrmalas ostu, tādēļ atvestās smiltis ir būtībā tāda paša sastāva kā jau pludmalē esošās.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv