Ekrānuzņēmums no LTV “4.studija” video sižeta You Tube.

VIDEO. Ārzemnieki netic latviešu parunai, ka uz zemes drīkst sēdēt tikai pēc pērkona 5

Pavasaris ar silto laiku ir klāt, tādēļ daudzi no mums jau vēlas apsēsties zālītē. Taču – vai jau drīkstam sēdēt uz zemes? Latviešu ticējums vēsta, ka uz zemes drīkst sēdēt pēc pirmā pērkona. Daudzi LTV raidījuma “4.studija” aptaujātie atzīst, ka var sēdēt uz zemes jau pēc pirmā pērkona, citi vietējie tomēr uzskata, ka pēc trešā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Kokteilis
Krišjāņa Kariņa sieva Anda publisko emocionālu vēsti vīra atbalstam: “Es apprecēju vienu no drosmīgākajiem, godīgākajiem, gudrākajiem un labestīgākajiem vīriešiem pasaulē” 435
Lasīt citas ziņas

Jebkurā gadījumā vietējie iedzīvotāji pārliecināti, ka jāsagaida pērkons, lai droši apsēstos zālītē. Turpretim Rīgā sastaptie ārvalstu tūristi pauda lielu neizpratni par šādu tautas parunu un domā, ka pērkons nav jāņem vērā.

“Es domāju, ka tas ir diezgan sarežģīts jautājums, bet uzskatu – tagad ir diezgan labi sēdēt zālītē! Vai jums ir kāds cits ieteikums?” intervijā saka Daniels, tūrists no Kolumbijas. Kad viņam pastāstīja par latviešu ticējumu, proti, ka uz zemes var sēdēt tikai pēc pirmā pērkona, kad zeme ir pietiekami sasilusi, Daniels atteica: “Man šķiet, ja ir zāle, tad var sēdēt!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt tūriste no Itālijas sacīja, ka nezina, kā būtu pareizi jārīkojas: “Es vienkārši izbaudu grāmatas lasīšanu un saulaino laiku!”

Tikmēr Rīgas parkā sastaptie vācieši Robins un Roza ļoti izbrīnījās par pērkona nozīmi sēdēšanā uz zemes. “Nu zeme ir nedaudz mitra vēl, bet tik un tā ir labi! Tiklīdz tā ir silta, var droši sēdēt, manuprāt”.

4.studija noskaidroja mediķu domas, kuri saka – neatkarīgi no tā, vai ir vai nav bijis pērkons, sēdēt vai gulēt uz aukstas zemes nav ieteicams. “Ja ilgstoši sēž uz auksta pamata, šis aukstums provocē samazinātu asins plūsmu  – tā samazinās urīnceļu orgānos, ginekoloģiski prostatas rajonā vīriešiem arī. Ja tur ir kāda snaudoša infekcija, tad aukstuma dēļ var šī infekcija uzplaukt,” sacīja neiroloģe Dace Bērziņa.

Pērkons un zibens nesilda zemi, – tā savukārt norāda meteorologs Toms Bricis. Tādēļ esot vienalga, vai zibens sper un ir pērkons janvārī vai aprīlī. Vai turpināt ticēt latviešu parunai? Mediķe Bērziņa iesaka ņemt vērā, cik zeme ir silta – parasti tā tāda jau ir, kad sākušies pavasara sējas laiks un zeme tiek apstrādāta.

Plašāk pievienotajā video.