Latvijā
Sabiedrība

VIDEO. Bijušā kino “Pionieris” ēka politiķu krustugunīs: vai Kariņš tiesāsies pret Gobzemu?1


Bijušais kino “Pionieris” Rīgā.
Bijušais kino “Pionieris” Rīgā.
Ekrānuzņēmums no “TV3 Ziņas” video.

Saeimas deputāts Aldis Gobzems sociālos tīklus pārpludinājis ar pārmetumiem Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) par kādu piecus gadus senu nekustamā īpašuma darījumu, ko veikusi premjera sieva. Deputāts Gobzems arī vērsies tiesībsargājošajās iestādēs un aicina pārbaudīt, vai Kariņa sieva nav pieļāvusi nelikumības. Apgalvojumi tiešām skaļi, tāpēc TV3 Ziņas šonedēļ iepazinās ar lērumu publiskajos reģistros pieejamiem dokumentiem, lai pārbaudītu, cik tie ir pamatoti, vēstīja raidījums.

Ēka Skolas ielā 2, Rīgā, savulaik tur atradās kinoteātris “Pionieris”, vēlāk arī nakts klubs “Essential”, taču plašākai sabiedrībai varētu nebūt zināms, ka daudzus jo daudzus gadus šis nams piederēja Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa ģimenei.

Šīs ēkas pārdošana 2014. gadā ir Saeimas opozīcijas deputāta Alda Gobzema pārmetumu pamatā Kariņa ģimenei – par iespējamu nodokļu optimizāciju, pārdodot namu kā uzņēmumu nevis īpašumu, un darījumiem ar ofšoriem, aiz kuriem stāv Krievijas pilsoņi. “Politiķa ģimene pēc Krievijas iebrukuma Krimā ir piedalījusies darījumā, lai Krievijas Federācijas pilsoņiem acīmredzot legalizētu liela apjoma līdzekļus un pati ir optimizējusi nodokļus,” tā intervijā TV3 ziņām klāsta Gobzems.

 

TV3 Ziņas šonedēļ iepazinās ar  publiskajos reģistros pieejamiem dokumentiem, lai pārbaudītu, cik tie ir pamatoti.

Īpašumu Skolas ielā pašreizējais premjers 2013. gada rudenī uzdāvināja savai sievai Andai Kariņai. Nākamā gada vasarā šī ēka ieguldīta jaundibināta uzņēmuma “S2 Rīga” kapitālā. Anda Kariņa ir šīs firmas īpašniece un vienīgā valdes locekle. Tā paša gada oktobrī Kariņa sievas uzņēmumu nopērk cita nesen dibināta kompānija “P.J. Assets 1” – tās īpašnieks un vadītājs ir Latvijas pilsonis Jānis Podiņš.

Attiecīgi 2014. gadā oktobra vidū Andas Kariņas nedz “S2 Rīga” īpašnieku struktūrā, nedz vadībā vairs nav. Savukārt 2015. gadā īpašumam Skolas ielā par labu Kipras ofšoriem nostiprinātas daudzmiljonu hipotēkas. Kopš šī laika saistībā ar īpašumu Skolas ielā sāk figurēt Krievijas pilsoņu vārdi.

Hipotēku pamats ir 2014. gada aizdevuma līgumi. Gobzems apgalvo, ka tos slēdzis uzņēmums “S2 Rīga”, laikā, kad firmu vadīja Kariņa sieva. Publisko reģistru informācija to gan neapliecina. Kariņa sievas uzņēmuma 2014. gada bilancē šādas daudzmiljonu saistības neuzrādās. Taču tādas ir uzņēmumam “P.J. Assets 1”. Proti, aizdevuma līgumus nav slēgusi Kariņa sievas firma, bet gan īpašuma pircējs, noskaidroja TV3 Ziņas.

Tomēr jautājumus šīs ēkas pārdošana rada tik un tā. TV3 Ziņām pats Kariņš atzinis, ka iegādāties īpašumu kā uzņēmumu daļas vēlējies pircējs. “Pārdevējam jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis neatkarīgi no tā, vai pārdots tiek “pliks” īpašumus vai SIA. Tur nav nekādas starpības. Darījums caur banku, deklarācija VID, nomaksāts kapitāla pieauguma nodoklis. Viss, kā nākas,” apgalvoja premjers.

Saistītie raksti

Darījuma summu vai nomaksāto nodokļu apmēru Kariņš nav gatavs atklāt konfidencialitātes dēļ. Vienlaikus par saistību ar ofšoriem vai Krievijas pilsoņiem darījuma laikā nekas nav bijis zināms.

“Es arī pats uzdevu jautājumu, kā var nodrošināt, ka tā nauda ir legālas izcelsmes. Tika ierakstīts līgumā, ka tas tiek pārbaudīts, kad nauda ienāk bankā. Tad notiek pārbaudes, kuras jebkura banka dara. Tālāk tas ir, ko tie jaunie īpašnieki ir darījuši. Ne es zinu, ne mana sieva zina. Tas ir kā, ja jūs pārdodat savu automašīnu un jaunais īpašnieks pēc tam iebrauc stabā. Viņš ir iebraucis stabā, ne jau jūs,” tā raidījumam pauda Kariņš.

Saistībā ar Gobzema publiskajiem apgalvojumiem Kariņš neizslēdz iespēju celt prasību tiesā, ziņoja TV3 ziņas.

Plāšāk pievienotajā video.

LA.lv