×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
18. jūnijs, 2018
Drukāt

VIDEO: Bitāns cīņu par latgaliešu valodu salīdzina ar cīņu par sieviešu un vergu tiesībām (12)

agris_bitans

Agris Bitāns. Foto - LETA

“Iniciatīva sākās, jo iniciatīvas autors Ansis [Ataols Bērziņš] bija iesniedzis dokumentus, lai reģistrētu sabiedrisko organizāciju, ar kuru viņš gribēja darboties Latgalē. Viņam atteica, jo statūti bija latgaliešu valodā. Viņam pateica, ka tā ir svešvaloda. Pieņemsim, es esmu sieviete, un man vienā brīdī pasaka: “Tu neesi cilvēks.” Es pārspīlēju, bet tā ir tā lieta! Tāpat kā kādreiz cīnījās sievietes par savām tiesībām, tāpat kā tumšādainie cīnījās, vergi arī kādreiz nebija cilvēki,” zvērināts advokāts, aktīvs latgaliešu valodas aizstāvis Agris Bitāns sacīja RīgaTV 24 raidījumā “Mana balss”, diskutējot par portāla manabalss.lv iniciatīvu par reģionālās valodas statusa piešķiršanu latgaliešu valodai.

Bitāns diskusijā norādīja, ka būtu jāņem vērā latgaliešu valodas izcelsme, īpaši tas, ka latgaliešu valoda izveidojās pirms latviešu valodas. “Vai tiešām latgaliešu valoda sākās no latviešu valodas? Vēsturiski mēs esam mācīti – bija trīs dialekti, un tie visi ir no vienas valodas. Piedodiet, bet pamatuzstādījums ir tieši otrādi! Latviešu valoda izveidojās pēc tam. Mūsu uzskats ir tāds, ka latgaliešu valoda ir viena no tām pirmvalodām, kas daļēji izmainītā veidā ir saglabājusies no tā laika. Tā ir tā vēsturiskā nianse, kas ir jāņem vērā,” viņš skaidroja.

Bitāns sacīja, ka pašreizējais mērķis ir panākt to, lai tiktu atzītas un aizsargātas abas valodas: “Viena valoda tika pastumta malā – pamatoti vai nepamatoti, bet tā tas ir noticis. Šobrīd diemžēl mums sanāk šī diskusija tādā veidā, ka mums jāsaka – mēs gribam, lai atzīst to valodu, kas bija vēsturiski. Mēs gribam nevis, lai tikai dekoratīvi tiktu ielikts likumā, bet, lai šai valodai ir finansējums, lai valodai ir oficiāli iespēja vērsties valsts iestādēs.”

Viņš uzskata, ka būtu jāmaina tas, kā pret latgaliešu valodu izturas un kā par to domā: “Mums ir jāmaina apziņa. Tā ir valoda, tā ir normāla lieta, un tā netraucē pastāvēt Latvijai kā valstij.”

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Latgalieši ir lepna tauta, uzrunāsi viņu latviski atbildēs latgaliski bet ja uzrunāsi krievu valodā atbildēs krieviski. Ne reizes nav gadījies ka atbildētu latgaliski.

  • Melot nav neērti?

   • Gulēju slimnīcā Stradiņos. Ar mani istabā atradās vēl pieci cilvēki. Tikai trešā dienā pie ārsta apgaitas konstatēju, ka trīs no viņiem ir latgalieši. Gan savā starpā gan ar to vienīgo krievu visi renāja tikai krieviski

 2. Visas runas par latgaliešu valodu ir zinātniski aplamas un politiski bīstamas.

  • Aprobežotība un nezinātāja augstprātība ir bijusi un ir visbīstamākā. Pirms piesaviāties J. Endzelīna vārdu, vajadzētu vismaz izlasīt viņa darbus.

   • Uzvārds Endzelīns te izmantots nevis kā niks rakstītājam, bet kā prof. Endzelīna citāts “latgaliešu valodas” faniem. Tas ir tas, ko Endzelīõns par to ir teicis, un kas “valodotājiem” nepatīk. Bet nu īlenu maisā nepaslēpsi.:)) Augšzemnieku dialekts ir dialekts ar daudzām izloksnēm.
    PS. Endzelīna zinātniskos darbus nevar lasīt, tos ir jāapgūst, ja vēlas kas būt baltu valodniecībā. Nikam “Lapa” varu ieteikt tikai I Republikas laikā izdotās Endzelīna populārās brošūras tautai, un cerēt, ka pietiks zināšanu saprast tur rakstīto:))

 3. Kur ir zinātnieku viedokļi? Jā, arī zinātniekiem ir tikai viedokļi šajā pretrunā, bet te, kaut kādam Agris bitānam, ir patiesība! Vinreizēji! Ko, kādās valodās runāja kūri un citas baltu ciltis? Kaut kāds ārprāts! …. Vai tu, agri bitān, šo trakumu dari kā apmaksāts krievijas vai kādas citas valsts aģents? Pretīgums!

 4. Valodai nav ne vainas,diemžēl tā ir ilustrācija tam, kas notiks ar latviešu valodu tuvajā nākotnē. Ja valoda nav jaunu zināšanu un sociālā progresa nesēja, vai sliktākajā gadījumā vardarbīgi uzspiests komunikācijas līdzeklis,, tā iznīkst un varat aizgūtnēm brēkt: salds!, salds! no tā mutē, kā bija, tā paliks viena vienīga kūtsmēslu garša.

 5. Kā latgaliski ir “mudaks”?

 6. Muļķu mums diemžēl nekad nav trūcis…

Draugiem Facebook Twitter Google+