Pasaulē
Eiropa

VIDEO. “Brexit” radījis apjukumu: daļa latviešu steidz pārcelties uz Angliju, daļa – uz Nīderlandi un citām valstīm1

Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Daļu Lielbritānijā dzīvojošos latviešus satraukusi migrācijas ministra šīs nedēļas izteikumi, ka deportēšana no valsts sagaida tos eiropiešus, kuri laikus nebūs pieteikušies jaunajam – pastāvīgā iedzīvotāja – statusam. Daļai tautiešu “Brexit” informācijas jūklis radījis apjukumu, tāpēc drošs paliek drošs emigrē šurp jau tagad, bet citi Anglijas latvieši – dodas Nīderlandes, Īrijas un Norvēģijas virzienā, vēstīja LNT ziņas no Lielbritānijas.

Bezvienošanās “Brexit” gadījumā pastāvīgā iedzīvotāja statuss Eiropas Savienības (ES) pilsoņiem ir jāiegūst līdz 2020. gada 31. decembrim. Vienlaikus, daļa citu steidz emigrēt prom no Latvijas, lai Lielbritānijā iekārtotos darbā vēl pirms noteiktā “Brexit” datuma – 31.oktobra.

Inese Asermane strādā Lielbritānijas Iekšlietu ministrijas jeb “Home Office” uzdevumā pēc iespējas vairāk latviešiem palīdzēt piereģistrēties pastāvīgā iedzīvotāja statusam, bez kura mūsu tautiešiem nebūs legālu tiesību palikt dzīvot Lielbritānijā pēc 2020. gada 31. decembra. Dažādās Anglijas pilsētās Inese organizē izbraukuma sesijas, kuru laikā tautiešiem nokārto vajadzīgo statusu. Viena no tādām šonedēļ notika Birmingemas latviešu kultūras centrā.

“Ļoti bieži es dodos pie cilvēkiem uz mājām, jo cilvēki strādā fabrikās, cilvēki ir noguruši pēc nakts maiņām, un viņiem nav pieejami mūsu biroja laiki. Tad pēc pulksten septiņiem, astoņiem vakarā dodos pie ģimenēm. Vai arī cilvēkiem ir veselības problēmas, vai cilvēks nevar iziet no mājām,” sacīja Asermane.

Drīzumā Lielbritānijā Latvijas valsts piederīgos varēs iedalīt divās grupās – tie, kuri ieradās pirms “Brexit” un turpinās izbaudīt visus sociālekonomiskos labumus un bezmaksas publiskos pakalpojumus, un tie, kuriem šeit vispār ļaus iebraukt pēc “Brexit”, jo tiks ieviesta stingra imigrācijas sistēma, kas balstīta punktos līdzīgi kā Austrālijā. Un priekšroka tiks dota augsti izglītotiem profesionāļiem.

Jaunie imigrācijas noteikumi spēkā stāsies 2021. gada 1. janvārī. Tad ES pilsoņiem, kuri no jauna iebrauks strādāšanai Lielbritānijā, vajadzēs iegūt darba vīzu, kas sauksies – eiropiešu pagaidu uzturēšanās atļauja. Tas derīgums – trīs gadi. Pagarināšana var tikt arī liegta. Vairumā gadījumu tad darbs Lielbritānijā būs jāatrod vēl esot Latvijā, un prasība, lai alga Lielbritānijā konkrētajā amatā būtu vismaz 30 000 mārciņu gadā.

Daļai tautiešu “Brexit” informācijas jūklis radījis apjukumu, tāpēc drošs paliek drošs emigrē šurp jau tagad.

Kopumā gan masveida pēdējā brīža imigrācija Lielbritānijā no Latvijas vēl nav novērojama, tā LNT ziņām atzīst darbā iekārtošanas aģentūras vadītājs Anglijas pilsētā Regbijā Miks Vizbulis. Drīzāk esot vērojama cita tendence – daļa Anglijas latviešu pārbrauc dzīvot un strādāt uz Nīderlandi, Īriju un Norvēģiju.

Saistītie raksti

“Cilvēki vairs nav tik ļoti ieinteresēti braukt uz Lielbritāniju. Viens no potenciālajiem iemesliem – mārciņas kursa kritums. Kad mārciņa bija pievilcīga, tad pret eiro, sūtot naudu mājās, varēja saņemt daudz vairāk, tagad ir gandrīz viens pret viens,” pastāstīja Vizbulis.

Mājās jau šobrīd esot aizbraukusi liela daļa poļu, tādēļ atbrīvojušās darba vietas. Tagad atrast darbu Lielbritānijā ir vieglāk, nekā iepriekš.

Plašāk skaties LNT ziņu video šeit:

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Palestīnieši atklāj uz Izraēlu raķešu uguni
12 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas tiesa nosaka aizmugurisku apcietinājumu Latvijā esošajam Krievijas žurnālistam Švarjovam
12 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Ķīnā ķīmiskā uzbrukumā bērnudārzam ievainots 51 audzēknis
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
“Jādomā pašiem par savām interesēm.” Saruna ar filozofijas doktoru Māri Kūli
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” bez Dārziņa izcīna punktu pret Ufu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Latvijā ieplūdīs silts gaiss no Āfrikas: laika prognoze trešdienai
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Sākās ļoti liela panika!” Ugunsnelaime Jelgavā izposta vairāku ģimeņu mājvietu
1 stunda
DB
Dace Baltruma
Latvijā
Dace Baltruma: Skumdina, cik smaga mūsu plecos padomju domāšanas nasta 3
2 stundas