Dabā
Zaļā dzīvošana

VIDEO. Brīdina par strauju ūdens līmeņa kāpumu upēs: dažviet applūduši grants ceļi un sējumi0

Ekrānuzņēmums no TV3 ziņu video.

Jau otro dienu vairākās vietās Latvijā ir ilgstošas un spēcīgs lietavas. Nokrišņi daudzās Latvijas upēs izraisījuši strauju ūdens līmeņa kāpumu, tāpat arī bažas rada, ka daudzi ceļi varētu kļūt neizbraucami. Par lietavām šobrīd gan vēl neuztraucas lauksaimnieki, taču to turpināšanās kaitējumu varētu radīt arī sējumiem, vēstīja TV3 ziņas.

Pēdējās pusotras diennakts laikā lijis gandrīz visur Latvijā.

Turklāt novembra sākumā gandrīz visā valstī ir nolijusi vismaz puse no mēneša normas, bet Ainažos, Mērsragā, Rēzeknē un Rūjienā tā jau pārspēta. Daudzās upēs strauji kāpis ūdens līmenis.

“Ūdens līmenis novembra sākumā intensīvu nokrišņu dēļ ir sācis paaugstinājies nu jau gandrīz visās Latvijas upēs. Bet intensitāte ir dažāda. Dažās tas ir par pāris centimetriem kā Daugavā, bet Kuzemes upēs, Salacas baseina upēs, kā arī atsevišķās Vidzemes un Latgales upēs ūdens līmenis ir paaugstinājies pat vairāk par metru,” tā intervijā TV3 ziņām pastāstīja LVĢMC hidroloģe Līga Klints.

Piemēram, Amatas upē pie Melturu novērojumu stacijas, ūdens līmenis pirmo reizi kopš 2017. gada pārsniedzis pus otra metra atzīmi un joprojām turpina kāpt.

Vietējie iedzīvotāji saka, tik dziļu Amatu novembrī pēdējo gados nav pieredzējuši.

Uz jautājumu, kāds šajā vietā ierasti ir ūdens līmenis, laivu nomas īpašniece Anžela Brice TV3 ziņām stāsta: “Zems! Mēs te liekam galdiņu un pikniku taisām. Principā ap vidu sanāk tāda sala smuka. Ļoti, ļoti zems tas līmenis. Var ar kājām pāriet, ir līdz potītēm. Tagad ir 1,6 metri, precīzi.”

Turklāt neierasti rudenim, šobrīd aktīvo atpūtnieku iecienītajā Amatā ūdens ir pietiekami daudz arī sekmīgai laivošanai.

Ūdens līmeņa kāpums nozīmē, ka vietām iespējama palieņu un citu zemāko vietu applūšana.

Plūdi gan gaidāmi nav, jo paredzams, ka turpmākajās dienās ūdens līmenis upēs strauji kāpt neturpināsies.

“Šodien vēl ir tā stiprākā līšana – stiprākie nokrišņi. Vēl turpmākajās dienās būs nokrišņi, bet to intensitāte samazināsies, tāpēc ūdens līmeņa kāpums vēl rīt ir gaidāms diezgan straujš, bet uz nedēļas beigām – paaugstināsies ar mazāku intensitāti,” norāda hidroloģe Līga Klints.

Saistītie raksti
Vidzemē lietainais laiks ietekmējis grants ceļu tehnisko stāvokli.

Vairāki ceļi ir bedraini un ar lielām peļķēm. “Latvijas Valsts ceļi’ informē, ka ilgstošā lietū grants ceļi pārmitrinās, zaudē nestspēju un uz tiem intensīvāk veidojas bedres, tādējādi ceļi kļūst grūti izbraucami. Dažviet grāvji nespēj tikt galā ar lielo ūdens daudzumu, tādēļ šādi grants ceļi applūst. Mitrums apgrūtina arī ceļu uzturēšanu.

Lietus skāris arī daudzus Vidzemes sējumus.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv