Latvijā
Novados

VIDEO: Cēsīs rindas uz vietām bērnudārzā risina, izvietojot mazuļus vidusskolā0

Foto: Uldis Āboliņš/LNT Ziņas

Cēsīs nolemts nevis celt jaunu bērnudārzu, bet gan pielāgot esošās sākumskolas un vidusskolas telpas bērnudārznieku grupiņu izveidei. Kopš septembra šādi radīta iespēja 55 bērniem uzsākt pirmsskolas izglītību, bet vecākiem – atgriezties darba tirgū, vēstī LNT Ziņas. Drīzumā arī Cēsu internātpamatskolā tiks izveidota bērnudārza grupa.

Pieaugot iedzīvotāju skaitam Cēsu novadā, ko sekmē no ārzemēm atgriezušies remigranti un uz dzīvi reģionā pārcēlušies rīdzinieki, šobrīd nav bijis iespējams nodrošināt garantētu vietu pirmsskolas izglītības iestādē 200 bērnu, bet nākamgad šī gaidīšanas rinda pieaugšot līdz 300 bērnu.

Lai kaut daļēji risinātu problēmu ar garo rindu, Cēsīs kopš septembra notiek eksperiments – izveidotas bērnudārza grupiņas skolās. Jaunākā grupa skolā izveidota arī vēl šonedēļ.

Cēsu Pilsētas vidusskolas direktore Aija Sīmane LNT Ziņām atzina, ka vecākiem sākotnēji bijušas bažas, kā starp pamatskolas un vidusskolas vecuma 700 jauniešiem jutīsies piecgadnieki un sešgadnieki, taču eksperimenta nepilnos četros mēnešos nekādu problēmu neesot bijis. “No 23 pirmsskolas izglītības grupas bērniem lielākā daļa ir bērni, kas atgriezušies kopā ar vecākiem no ārzemēm uz dzīvi Latvijā un Cēsīs,” skaidroja A.Sīmane.

Vidusskolas telpu pielāgošana bērnudārza vajadzībām pašvaldībai izmaksājusi 40 tūkstošus eiro – ir atsevišķa garderobe, speciālas labierīcības, rotaļu istaba. Kādreizējā ķīmijas kabinetā vidusskolēniem tagad notiek nodarbības piecgadniekiem un sešgadniekiem, bet diendusas laikā šajā telpā plaukti pārvēršas par gultām trīs līmeņos. Bērnudārzniekiem pielāgojušies arī vecāko klašu skolēni. Kad mazie guļ diendusu, tad gaiteņos jāuzvedas klusu un tajā laikā neskan arī zvans uz starpbrīžiem. Bērnudārzniekiem kā īsts piedzīvojums ir arī došanās trīs reizes dienā cauri lielās vidusskolas gaiteņiem līdz ēdnīcai.

Cēsu Pilsētas vidusskolas direktore A.Sīmane: “Joprojām gaisā vēl virmo tā ideja par sešgadniekiem skolā, un tad jau mēs būtu gatavi šai prasībai. Viņiem ir iespēja šajā brīdī iejusties mūsu skolas kolektīvā, un pēc tam, aizejot uz pirmo klasi, viņi ļoti labi pazīs gan skolotājus, gan skolu, un izpaliks adaptācijas periods.”

Cēsu Pilsētas vidusskolas piemērs iedrošinājis novada domi atvērt bērnudārza grupu arī Vaives pagasta Krīvos, Līvu sākumskolā. Tur tieši šonedēļ izveidota jaunākā bērnudārza grupiņa ar vietu 22 bērniem vecumā no pusotra līdz trīs gadiem. Telpu un āra rotaļu laukuma pielāgošana ar kapitālo remontu Cēsu novada domei izmaksājusi 100 tūkstošus eiro, noskaidroja LNT Ziņas. No Cēsu centra līdz Krīviem ir nepilni 5 kilometri, bet pilsētnieki ar lielāko prieku vedot bērnus uz lauku teritoriju, jo vecākiem ir iespēja atgriezties darba tirgū. Līvu sākumskolas direktore Antra Gabranova stāsta: “Vecāki ļoti interesējās, kura būs tā diena, kad varēs, jo darbs gaidīja. Tas gandarījums un prieks, ka grupiņa ir atvērta, to var sajust.”

Krīvos nākamgad sākumskola tiks likvidēta, un tad jau visa ēka tiks pārveidota par bērnudārzu, spējot uzņemt vēl papildu 40 bērnus. Skolotājiem piedāvāts saglabāt darbu, pārkvalificējoties par bērnudārza audzinātājiem. Tomēr tas vienalga problēmu ar garo rindu uz pirmsskolas izglītību novadā strauji nemazinās – LNT Ziņām sacīja Cēsu novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Lolita Kokina. Situācija sevišķi varētu saasināties pēc privātā investora paziņojuma, ka nākamgad Cēsīs sāks celt četrus lielus īres namus.

“Tur noteikti nāks dzīvot jaunās ģimenes, kas vēlēsies savus bērnus laist pirmsskolas izglītības iestādēs. Tad atkal mēs būsim spiesti visu laiku domāt par šo jautājumu, kādā veidā to atrisināt,” piebila Kokina.

Drīzumā tikšot izvērtēta iespēja bērnudārza grupas izvietot vēl arī Cēsu internātpamatskolā. Daļa vecāku šo gan sauc pa ielāpu likšanu, jo būtu vēlējušies redzēt domes lēmumu celt jaunu bērnudārzu.

LA.lv