Kultūra
Kultūrpolitika

VIDEO: Cik Latvija gatava ieguldīt, lai pasaules kino kompānijas filmētu pie mums?0

Ekrānuzņēmums no TVplay.lv

Miljoni, kas tiek tērēti filmu ražošanā, ir interesanti arī valstīm, un visā pasaulē pastāv dažādas līdzfinansēšanas programmas, kas ir kā magnēti filmēšanas naudas pievilināšanai.

Kopš 2013. gada līdzīga shēma darbojas arī Latvijā, tomēr tai paredzētā nauda plūst ar mainīgiem panākumiem, tāpēc konkurencē par kino dolāriem uzvar arī mūsu kaimiņi – Lietuva un Igaunija, izpētījis LNT raidījuma “TOP 10” veidotāji.

Galvenās priekšrocības, āķis, kas tiek izmests filmu veidotājiem no citām valstīm ir sekojoši: iespēja attēlot pilnu gadalaiku gammu, šeit var atrast elementus no jebkuras Eiropas pilsētas, filmēšanas sistēma darbojas kā ieeļļota, kā arī iespējas saņemt līdzfinansējumu.

No 2013. līdz 2018. gadam Nacionālā kino centra un Rīgas Filmu fonda līdzfinansējumu saņēmuši 23 starptautiski filmu projekti. Visvairāk – septiņi – 2017. gadā.

Vietējiem producentiem mieles gan palikušas par Rīgas Filmu fonda – galvaspilsētas atbalstītā līdzfinansējuma apraušanos gada sākumā. Kavējoties valdības izveidei, līdz ar to valsts budžeta pieņemšanai, kā arī līdz ar skandāliem pašā domē, atbalsts kino palika uz lielas jautājuma zīmes. Iztrūkstošo, bet paredzēto sadaļu partneriem neplānoti nācās segt pašiem.

Par nākamo gadu atkal valda neziņa. Tas nozīmē, ka projekti, kurus producenti ir vai vēl tikai grasījās īstenot, var aiziet citur.

Saistītie raksti

“Manā izpratnē to pārtraukt ir nepareizi, kaut vai tādēļ, ka tādi ir spēles noteikumi. Tā rīkojas konkurenti. Samērīgumu izvērtēt, cik daudz naudas jāuzdāvina par filmēšanu Rīgā un Latvijā, cik ienāks valsts apritē, un cik atpelnīsim atpakaļ,” saka LIAA direktors Andris Ozols.

Lietuva ir izvēlējusies ārvalstu filmu veidotājiem un atbalstītājiem sniegt nodokļu atlaides, kas neierobežo projektu skaitu viena gada ietvaros. Igaunijā sistēma ir līdzīga Latvijai, taču, ja projekts ir vērienīgs, līdzmaksājums tiek segts no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Šādu praksi mēģinās iedzīvināt arī pie mums.

Plašāk – LNT TOP 10 sižetā.

LA.lv
LE
LETA
Kultūra
Deputāti spriedīs par valsts valodas politikas īstenošanu un lībiešu kultūras saglabāšanu
6 stundas
LE
LETA
Kultūra
FOTO: Koncertizrāde “Rīgas gredzens” būs himna radošajam garam
6 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Dvēseļu putenim” jau vairāk nekā 25 000 skatītāju, turpinās īpašie seansi
21 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VK
Vita Krauja
Kultūra
Kam skan Dieva stabules. Saruna ar Vari Braslu
Intervija 7 minūtes
LE
LETA
Dabā
Latvijā ieplūdīs silts gaiss no Āfrikas: laika prognoze trešdienai
28 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Budžeta “Pandoras lāde” un … valdības goda glābšana
9 minūtes
LA
LA.LV
Kultūra
Mūzībā aizgājis “Cīrulīšu” autors Harijs Gulbis
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
Tiesa kosmētikas ražotāju “Dzintars” pasludina par maksātnespējīgu
2 stundas