Latvijā
Kriminālziņas

VIDEO. “Daugavpils siltumtīklu” krimināllietā par krāpšanos apsūdzētie gatavi atzīt vainu0

Ekrānuzņēmums no TV3 ziņu video.

Daugavpils tiesa šo otrdien, 23.oktobrī, sāka skatīt savulaik skaļi sāktu krimināllietu, kas saistīta ar “Daugavpils siltumtīkliem”. Par liela mēroga krāpšanos uz apsūdzēto sola nonākuši ietekmīgi subsidētās enerģijas jomas uzņēmēji, no kuriem pazīstamākais ir Jānis Sprinovskis, šovakar vēstīja TV3 ziņas.

Lietas izskatīšana pēc būtības gan nesākās, jo Sprinovskis ar savu biznesa pārvaldītāju Gintu Sorokinu lika saprast, ka ir gatavi atzīt vainu epizodēs par krāpšanos ar emisijas kvotām un segt zaudējumus no savas kabatas.

“Daugavpils siltumtīklu” korupcijas lieta savulaik tika uzskatīta par vienu no “lielākajiem KNAB ķērieniem”. Starp aizturētājiem bija uzņēmējs, par OIK idejas tēvu dēvētais Sprinovskis.

Viņa biznesa intereses ir saistītas ar vienu no Latvijas oligarhiem – Andri Šķēli.

Sprinovskis ir viens no lielākajiem spēlētājiem subsidētās enerģijas biznesā. Liepājas pusē viņam kādreiz piederēja Latvijas lielākais vēja parks, kuru šobrīd kontrolē Šķēles ģimene, savukārt Daugavpils pusē – šķeldas ražotne.

Tieši pateicoties OIK maksājumiem, viņš kļuva par vienu no turīgākajiem Latvijas uzņēmējiem, tomēr 2013. gada februārī veiksme novērsās, kad KNAB Sprinovski un viņa biznesa pārvaldītāju Sorokinu aizturēja aizdomās par kukuļa organizēšanu Daugavpils vicemēram un “Saskaņas” pārstāvim Vjačeslavam Širjakovam.

Prese ziņoja, ka kukulis maksāts, lai pašvaldības kapitālsabiedrība “Daugavpils siltumtīkli” slēgtu Sprinovska uzņēmumam izdevīgu līgumu. Šobrīd šīs epizodes krimināllietā vairs nav pierādījumu trūkuma dēļ. “Daugavpils siltumtīkli” nespējuši pamatot, ka konkrētais darījums ir radījis zaudējumu.

Taču Sprinovskim ar kompanjonu tomēr pilnībā neizdevās izvairīties no apsūdzēto sola. Prokurors par pierādītu uzskata citu epizodi, kurā Sprinovska uzņēmums “Energy & Emission” krāpies ar emisijas kvotām, vēstī TV3 ziņas.

Sprinovskim esot izdevies pārliecināt piecus lielus uzņēmumus, tostarp akciju sabiedrību “Mārupe”, “Preiļu siers”, “Rēzeknes siltumtīklus”, kā arī Daugavpils pilsētas siltumapgādātāju, ka viņš spēj tiem izkārtot paātrinātu emisijas kvotu saņemšanu.

“Latvijas uzņēmumiem tika solīts, ka viņi varēs iegūt papildu emisijas kvotas vai arī varēs tās iegūt ātrāk nekā iespējams reāli, lai gan apsūdzētajiem nebija nekādas ietekmes uz šo procesu. Tas norisinājās faktiski Latvijas valsts un ES līmenī,” izklāsta prokurors Māris Leja.

Jautājot, kāpēc tika slēgts šāds neizdevīgs līgums, “Daugavpils siltumtīklu” pārstāve, advokāte Gundega Kārkliņa norāda, ka tika radīts priekšstats, ka bez apsūdzēto dalības un palīdzības pie šīm kvotām nebūs iespējams tikt.

“Daugavpils siltumtīkliem” nodarītie zaudējumi ir teju 600 000 eiro apmērā.
Saistītie raksti

Un tas ir viens no iemesliem, kāpēc pēdējos gados pilsētā turpina kāpt apkures tarifs. Taču, ļoti ticams, ka par nodarīto Sprinovskim cietumā nebūt jāsēž.

Daugavpils tiesā spriestais liecina, ka ar daļu uzņēmumu apsūdzētājiem, kuri gatavi vainu atzīt, jau izdevies panākt vienošanos par zaudējumu kompensāciju. Šobrīd turpinās sarunas ar abiem pašvaldības uzņēmumiem, tāpēc tiesā tika lūgts līdz februārim atlikt lietas tālāku izskatīšanu, ziņoja raidījums.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv