Ekonomika
Bizness

VIDEO. Garantētos noguldījumus “Latvijas Krājbankā” varētu zaudēt ap 90 000 bijušo klientu2


Arhīva foto. Maksātnespējīgās “Latvijas Krājbankas” bankomāts.
Arhīva foto. Maksātnespējīgās “Latvijas Krājbankas” bankomāts.
Fota: LETA/Lita Krone

Šo ceturtdien, 13. jūnijā, beidzas termiņš, līdz kuram likvidācijas procesā esošās ”Latvijas Krājbankas” bijušie klienti var izņemt valsts garantētos noguldījumus. Pēc naudas 6,1 miljona apmērā gandrīz astoņu gadu laikā nav atnākuši 92 tūkstoši klientu, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) dati, vēstīja LNT Ziņas.

2011. gadā bankrotējusī ”Latvijas Krājbanka” bija viena no klientiem bagātākajām bankām. Tomēr tās maks izrādījās caurs un pat valsts grantēto noguldījumu izmaksai-  gandrīz 500 miljonus eiro – nācās piesaistīt no FKTK pārvaldītā Noguldījumu garantiju fonda (NGF) un aizņemties no valsts. Laika gaitā izrādījās, ka bankas aktīvi ir uzpūsti, nauda izsaimniekota un līdz šim izdevies atgūt vien nepilnus 260 miljonus eiro, ar to gan pilnībā dzēšot valsts aizdevumu.

NGF, kur naudu paklupušā kolēģa nedienām sametas visa banku nozare, “Latvijas Krājbanka” joprojām parādā 213 miljonus eiro, turklāt FKTK par atgūstamu parādu uzskata vien 22,6 miljonus eiro. Cik daudz tiešām izdosies atgūt, joprojām grūti teikt, jo vēl turpinās vairāki procesi, lai piedzītu desmitiem miljonus eiro.

Tiesvedību turpināšanās optimistiskā variantā tiek prognozēta vēl pat četrus gadus, bet jau šobrīd izskatās, ka jānotiek brīnumam, lai noguldījumus atgūtu arī lielie noguldītāji, to vidū komponists Raimonds Pauls.

Tikmēr daļu naudas varētu zaudēt arī tie, kuriem valsts garantēja izmaksas līdz 100 tūkstošiem eiro katram.

Lai gan pēc bankas slēgšanas FKTK informēja, ka noguldītāji pēc šīs naudas varēs nākt līdz 2071. gadam, tomēr 2014. gadā grozīts likums un turpmāk garantēto atlīdzību var saņemt piecus gadus.

Grozījumi skar arī “Latvijas Krājbanku”, tāpēc šo ceturtdien – 13.jūnijā – ir pēdējā diena, kad var vēl dabūt šos noguldījumus. ”Tas ir pietiekami samērīgi, es nedomāju, ka te Satversmes tiesai būtu ko darīt. Ja cilvēks nav piecus gadus nācis pakaļ, tad grūti iedomāties tās visas situācijas dzīvē, kādas ir,” tā LNT ziņām atzina FKTK Noregulējuma un garantiju fondu daļas eksperts Jānis Placis.

Jāpiebilst, ka piecu gadu garantēto noguldījumu termiņš attiecas arī uz šobrīd pašlikvidācijas procesā esošo ”ABLV banku”, kuras klientiem noguldījumi sākti izmaksāt pērn.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv