Kultūra
Kultūrpolitika

VIDEO: Ikstena un Ešenvalds piedalīsies RMM jaunās ekspozīcijas izveidē0

Foto: LETA

Rakstniecības un mūzikas muzeja speciālisti ir apņēmības pilni izmantot katru kvadrātcentimetru telpas ekspozīcijai, lai, ienākot tam piedāvātajā ēkā Mārstaļu ielā 6, apmeklētājs izjustu gaisotni arī interjerā un sajūtās, vēsta Latvijas Radio raidījums “Kultūrtelpa”.

Muzeja jauno koncepciju palīdzēs radīt rakstniece Nora Ikstena un komponists Ēriks Ešenvalds.

“Gribas, lai muzejs ir dzīvs. Un dzīvs ne tikai uz papīra, bet dzīvs arī tā, lai skolēns, ienākot muzejā, jūt – tas rakstnieks, komponists vai dziedātājs te vēl tikko bija, tikai ir izgājis pēc jaunas tējas tases. Vai ir dzirdamas tās Zābera čības, kas joprojām šļūkā pa blakus telpu. Ir jārada tā sajūta, ka tu vari būt viens no radītājiem,” uzskata Ēriks Ešenvalds.

Septiņpadsmitā gadsimta trīsstāvu mūra namu Mārstaļu ielā 6 daudzi vēl atceras kā mākslas galerijas un kafejnīcas “M6” mājvietu. Nama pēdējais nomnieks bija hostelis, bet pēdējos gadus valstij piederošā ēka stāvējusi tukša. Tagad apmēram 1400 kvadrātmetru lielās iekštelpas gaida pārmaiņas.

Rakstniecības un mūzikas muzeja direktorei Ivetai Ruskulei ar kolēģiem strauji jāpārplāno muzeja nākotnes ekspozīcija, kas izstrādāta divreiz lielākajām telpām Pils ielā. Tajā muzejs neatgriezīsies, jo ieilgušas tiesvedības dēļ starp būvniekiem un “Valsts nekustamiem īpašumiem” nav skaidrs ēkas restaurācijas un rekonstrukcijas grafiks.

“Tolaik izstrādātā ekspozīcija “Dziesma” diemžēl šeit apjoma ziņā ne saturiski, ne tehnoloģiski neietilpst, līdz ar to esam pieņēmuši lēmumu veidot citu stāstu un jaunu ekspozīciju, lai neradītu samocītu un nepabeigtu iespaidu,” stāsta Ruskule.

Savukārt vecās ekspozīcijas iestrādes muzejs nākotnē varētu izmantot, veidojot Dziesmu svētku ekspozīciju atjaunotajā Mežaparka estrādē, muzeja direktore pauda Latvijas Radio.

Saistītie raksti

Rakstniecības un mūzikas muzejam kopš izveides 1925. gadā bijis daudz mājvietu. Pēdējos 20 gadus tas mita bijušajā Ķeizariskā liceja namā Pils ielā, ko pameta rekonstrukcijas dēļ 2014. gadā.

Mārstaļu ielas nama remontam un pielāgošanai muzejam vajadzēs apmēram četrus miljonus eiro un vairāk nekā divus gadus – RMM durvis apmeklētājiem varētu vērt 2021. gada nogalē.

LA.lv