Kultūra
Mūzika un deja

VIDEO: Jānim Lūsēnam un Mārai Zālītei tapusi muzikāla poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība”0

Publicitātes foto

Noslēdzot valsts simtgades varonības un veidošanās gadu, 23. novembrī pasaules pirmizrādi piedzīvos Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālā poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība”, informē Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” pārstāve Elīna Gaile.

Uzveduma pirmatskaņojumam izraudzīta zīmīga vieta – Jelgava. Tieši šeit pirms simts gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas sapnis par brīvu Latviju.

Darba mūzikas autors J. Lūsēns sadarbību ar M. Zālīti vienmēr vērtē kā jaunu izaicinājumu: “Tās dvēseles stīgas, kas vibrē Māras dzejā un pasaules notikumu redzējumā, iekustina arī manu radošo garu, katrreiz iedzīvinot arvien jaunas skaņas, motīvus un krāsas.

Īpaši tuva, šķiet, mums abiem ir latviskā piederības sajūta. Gan vēsturi vētījot, gan sapņus par Latviju izrakstot.

Tā tas ir bijis izrādēs “Sfinksa”, “Indriķa hronika” “Kaupēn, mans mīļais”, “Meierovics” un “Mistērija par sapni un mīlestību”. Mūsu kopdarbi ir izspēlēti simtiem reižu un skaņdarbi dzīvo un tiek dziedāti vēl šodien. Ticu, ka mūsu jaunais darbs “Kā ābeļdārzs ir brīvība” ir skaists, emocionāli dziļš un pacilājošs turpinājums līdz šim jau kopā radītajam.”

Skatītāji autoru jaundarbu aicināti novērtēt 23. novembrī plkst. 12 un 16 Jelgavas kultūras namā. Bet jau šobrīd piedāvājam unikālu iespēju noklausīties muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” pirmā skaņdarba “Manas Zemgales zelts” ierakstu.

23. novembra pirmizrādē, tautas sapņus izstāstīs un izdziedās Dailes teātra aktieri: Jelgavā dzimušais un augušais Artūrs Skrastiņš, Ilze Ķuzule – Skrastiņa, operdziedātāja, mecosoprāns Kristīne Zadovska, solisti – Zigfrīds Muktupāvels, Daumants Kalniņš un Andris Ērglis.

Uzveduma skanējumu papildinās arī jelgavnieki – panākumiem bagātais meiteņu koris “Spīgo” (vadītāja Līga Celma – Kursiete) un jauktais koris “Balti” (vadītāja Maija Branka) – vīru koris “Frachori”( vadītājs Ingus Leilands}. Diriģents – Valdis Butāns.

Saistītie raksti

Brīvības stāstus muzikālās skaņās iedzīvinās darba komponists Jānis Lūsēns, kā arī Harijs Gūtmanis, Evija Mundeciema, Marita Karpa, Latvīte Cirse, Jānis Ozoliņš un Jānis Lūsēns juniors

Režisors un scenogrāfs – nopelniem bagātais, 2018. gada “Spēlmaņu nakts” balvas laureāts Reinis Suhanovs.

LA.lv