Latvijā
Sabiedrība

VIDEO. Juceklis ap izdienas pensijām, kāds diplomāts saņem virs 2000 eiro7

Ekrānuzņēmums.

Zināmu viļņošanos sabiedrībā izraisījis Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD vērtējums par Latvijas pensiju sistēmu. Tajā uzsvērts, ka īsti nav attaisnojuma izdienas pensijām – kad vairāku profesiju pārstāvji pensijā var doties daudz agrāk un saņemt krietni vairāk nekā citi. Dažādas nozares uzstāj uz šīm privilēģijām, taču nav neviena, kas Latvijā atbild par izveidoto sistēmu kopumā, ziņoja LTV “Panorāma”.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa atzina: “Ja mēs būtu godīgi, tad izdienas pensiju gribētu saņemt jebkurš Latvijas iedzīvotājs. Un tad ir jābūt ļoti skaidram pamatojumam, kādēļ tieši šajai profesijai – kāpēc tiešām šī izdienas pensija pienāktos.”

Krūmiņas viedokli papildina arī Labklājības ministrijas pārstāve Dace Trušinska: “Ir arī nevienlīdzība starp pašiem izdienas pensijas saņēmējiem. Daži strādājot, var saņemt šo izdienas pensiju, bet daži nevar! Arī aprēķināšana ir dažāda.”

Saistītie raksti

Valsts kontroliere šo sistēmu vērtē skarbi, sakot: “Manā uztverē tā nav sistēma. Tas ir kaut kas vēsturiski izveidojies, kur dažādu lobiju vai ietekmes sviru rezultātā, šis izdienas pensiju saņēmēju loks ir paplašināts.”

Valsts kontrole revīzijā apkopojusi spilgtākos piemērus. Tās redzeslokā nonāca kāds diplomāts, kurš saņemot 2420 eiro lielu izdienas pensiju. Sarakstā arī kāds prokurors ar 2141 eiro lielu izdienas pensiju, un kāds iekšļietu resora darbinieks ar 663 eiro izdienas pensiju. Lieki piebilst, ka valsts pensijas apmērs šīm personām būtu krietni vien mazāks. Piemēram, diplomātam 326 eiro, prokuroram – 420 eiro, bet jau minētajam iekšlietu resora darbiniekam vien 201 eiro.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv