×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
14. jūlijs, 2015
Drukāt

VIDEO: Kas jāzina, lai panna un virtuves trauki nekaitētu veselībai (1)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com
Ko darīt, lai šādas nepiedegošās pannas nenodarītu kaitējumu veselībai?

• Nekarsēt tukšu pannu!
• Neliet karstā pannā aukstu ūdeni!
• Necept ēdienu pārāk augstā temperatūrā!
• Vēdināt telpu!
• Ēdienu nepiededzināt!
• Izvēlēties smagāku pannu, jo tā mazāk pārkarst!
• Glabāt pannas tā, lai tās nesaskrāpējas, piem., neglabāt pannu pannā!

Rīgas Stradiņa universitātes docente un dietoloģe Laila Meija stāsta par dažāda materiāla pannām un virtuves traukiem, uzsverot, kas jāņem vērā, lai ēdiens, kas tiek gatavots vai glabāts šajos traukos, neradītu kaitējumu veselībai.

„Pēdējā laikā ļoti daudz plašsaziņas līdzekļos tiek runāts par ēdienu gatavošanu, un visi saprot, cik liela nozīme ēdienam ir veselības un skaistuma saglabāšanā, taču svarīgi ir arī tas, kur un kā mēs gatavojam,” uzsver docente Laila Meija.

Pannas ar teflona pārklājumu. „Pieaug aptaukošanās, un visi runā par to, ka ēdiens jāgatavo tā, lai neizmantotu pārāk daudz lieku tauku. Līdz ar to tika radītas nepiedegošās pannas, no kurām visbiežāk tiek lietotas teflona pannas. Taču tās instrukcijā ir rakstīts, ka pannu nedrīkst lietot tad, ja telpā atrodas kanārijputniņš – šie putniņi ir ļoti jutīgi un dažu minūšu laikā nomirst. Rodas jautājums – kā tas var būt, ka šīs „veselīgās” pannas nogalina putniņus?”

Teflona pannā augstā temperatūrā izdalās ļoti toksiskas gāzes. Viena no tādām ir perfluoroktānskābe, ko apzīmē ar burtiem PFOA. Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka tā izraisa vēzi, aknu bojājumus, iedzimtas patoloģijas un aptaukošanos. „Pēdējā laikā gan veikalos parādās arvien vairāk pannu, kas gatavotas bez šīs kaitīgās vielas.”

Nerūsējošā tērauda pannas un trauki. Ļoti plaši lietots un labs materiāls, taču „jāatceras, ka no šādas pannas karsējot izdalās kaitīgi metāli – dzelzs, hroms, arī niķelis”. Galvenais ir atcerēties, ka nerūsējošā tērauda traukos nevajag glabāt skābus un sālītus produktus, un svarīgi ir pareizi kopt šādas pannas virsmu –pēc lietošanas tā jāizslauka un jāmazgā tikai ar ūdeni, nelietojot speciālos mazgāšanas līdzekļus.

Čuguna pannas un trauki. Šādos traukos nevajag vārīt ēdienu eļļā, un tā jāmazgā tikai ar ūdeni, nelietojot mazgāšanas līdzekļus.

Alumīnija pannas un trauki. Viegli lietojami trauki, taču „alumīnijs ir materiāls, kur visvairāk notiek pannas un ēdiena reakcija”. Pētījumi pierāda, ka ēdiens, kas gatavots alumīnija traukos, rada nelabvēlīgu ietekmi uz nervu sistēmu, galvas smadzenēm u. c. Laila Meija iesaka negatavot ēdienu šādos traukos ilgstoši un neglabāt tajos skābus produktus.

Keramika. Drošāk ir pirkt rūpnieciski ražotos keramikas traukus, un ļoti uzmanīgiem jābūt ar mājas amatniecības izstrādājumiem, īpaši bīstama ir oranžā, sarkanā un dzeltenā māla trauku glazūra, kuru nevajadzētu lietot ēdiena gatavošanai vai ilgstošai ēdiena glabāšanai.

Vara un misiņa trauki. Kaut arī šie trauki ir skaisti, šādus traukus docente iesaka izmantot tikai interjerā, nevis ēdiena gatavošanai. Ja tomēr gatavojat, jāskatās, lai nav bojāta trauka virsma.
Silikona trauki. „Līdz šim nav zināms, ka būtu kādi veselības riski, ja lieto šos traukus.”

Laila Meija ikvienam iesaka pārskatīt savu pannu, katlu un virtuves trauku klāstu, atstājot saimniecībā tikai labus, nenolietotus un nebojātus traukus vai nopērkot pāris jaunu trauku.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vecais alķīmiķis Atbildēt

    Čuguns, izrādās, ir dzelzs oksīds!!! Pilnīgs apvērsums metalurģijā!!! Marš pie ķīmijas grāmatām, cien. RSU docente!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+