Latvijā
Politika

VIDEO: KNAB aiztur Kaimiņu. “Mani grib noņemt no trases,” uzskata deputāts18

A. Kaimiņš aizturēšanas brīdī Saeimā. Foto: Ieva Ābele, Saeima

Saeima šodien ārkārtas sēdē piekrita ārpusfrakciju deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanai un atļāva tiesībsargājošajām iestādēm veikt kratīšanu viņa dzīvesvietā.

Pirms tam šādu lēmumprojektu pēc Ģenerālprokuratūras un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūguma vienbalsīgi bija atbalstījusi Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Šī komisijas sēde bija slēgta, tādēļ tiesībsargājošo iestāžu pamatojums, kādēļ nepieciešama deputāta izdošana, netika atklāts. Arī Saeimas sēdē komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs deputātiem sīkāk nepaskaidroja lietas apstākļus. Tādēļ Kaimiņa izdošanu atbalstīja tikai 59 no klātesošajiem deputātiem. Pret neviens nebija, bet virkne deputātu balsojumā nepiedalījās (visa “Saskaņas” frakcija, ārpusfrakciju deputāti Romāns Mežeckis un Ringolds Balodis, kā arī ZZS pārstāvis Valdis Skujiņš).

Debates par šo jautājumu nenotika. Pats Kaimiņš uz sēdi nebija ieradies un aizelsies ieskrēja Saeimas sēžu zālē jau pēc balsojuma. “Man nav ne mazākās nojausmas, kas notiek. Es zinu, ka mūsu partijas grāmatvede ir izsaukta uz KNAB. Es nokavēju sēdes sākumu. Mūsu partija tiek likumīgi finansēta no biedru naudām, un KNAB tiek iesniegtas visas atskaites,” teica Kaimiņš.

Viņš pieļāva, ka krimināllietas patiesais iemesls varētu būt mēģinājums traucēt viņa politisko darbību, atgādinot savu vēršanos pret maksātnespējas administratoriem un sagatavoto ekonomikas ministra Arvila Ašeradena demisijas pieprasījumu. “Mūsu partija ir absolūti neizdevīga valdošajai varai. Esam uzkāpuši uz pārāk daudzām varžacīm,” teica deputāts.

Pēc īsas sarunas ar žurnālistiem pie viņa pienāca KNAB pārstāvji, izveda deputātu no Saeimas telpām, iesēdināja busiņā un aizveda. “Neķeriet stresu un neizdariet pārsteidzīgus spriedumus! Mēs jau ko tādu gaidījām, jo esam neērti valdošajiem. Viņi pret mums cīnās ar saviem netīrajiem ieročiem, bet mēs turpināsim godīgi cīnīties pretī,” pirms aizvešanas Kaimiņš ar preses starpniecību vērsās pie saviem atbalstītājiem.

Pēc vairāku avotu teiktā, lieta, visticamāk, saistīta ar Kaimiņa partijas “KPV.LV” finansēšanu, turklāt epizodēm, kas notikušas jau pirms laba laika. 2016. gada rudenī partiju pameta Ilmārs Poikāns un vairāki citi biedri, pārmetot tai neskaidrus finansēšanas avotus. Poikāns toreiz izteicās, ka brīžos, kad politiskajam spēkam “vajag kāpostu”, tiek piesaukts uzņēmēja Viestura Tamuža vārds.

Aģentūra LETA, atsaucoties uz “KPV LV” premjera amata kandidātu advokātu Aldi Gobzemu, ziņo, ka KNAB šodien veicot kratīšanu pie Tamuža, kā arī partijas valdes locekļa Ata Zakatistova. Partija sasaukusi preses konferenci šodien pulksten 13:00 savā birojā.

KNAB informē, ka uzsāktā kriminālprocesa ietvaros KNAB šodien lūdza Saeimai atļauju veikt kriminālprocesuālās darbības attiecībā pret Saeimas deputātu. KNAB sniegs papildu ziņas un skaidrojumu, tiklīdz tas būs iespējams.

Atklāts, ka šobrīd kriminālprocesa ietvaros ir aizturētas trīs personas.

Saistītie raksti

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli par piekrišanu kriminālvajāšanas sākšanai pret deputātu, viņa apcietināšanai, kratīšanas izdarīšanai pie viņa vai citādai personas brīvības ierobežošanai Saeima lemj pēc Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas ziņojuma.

Video no partijas “KPV LV” vadības preses konferences:

Video – Karīna Miezāja

LA.lv