Pasaulē
Eiropa

VIDEO. Kosovā zeļ un plaukst “klikšķu bizness”: gados jaunie bezdarbnieki kļūst bagāti 0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/REUTER

Lai arī sociālo tīklu īpašnieki mēģina cīnīties ar viltus ziņu biznesmeņiem, šis rūpals zeļ un plaukst daudzviet pasaulē. Piemēram, Kosovā tas ir iecienīts peļņas gūšanas veids bezdarba mākto jauniešu vidū, turklāt – viņu ienākumi ir lieli, vēstīja TV3 Ziņas.

Viltus ziņu apkarošanas eksperti šonedēļ pulcējās Eiropas Parlamentā Briselē. Britu sociālo mediju analīzes centra radītājs Karls Millers ar saviem pētījumiem par viltus ziņu radīšanu ir slavas zenītā – savulaik uzstājies “TedX” konferencē Kembridžā, un šonedēļ uzrunāja medijus seminārā Eiropas Parlamentā Briselē.

Millers sīki izpētījis Kosovas klikšķu biznesmeņu ikdienu.

Nabadzīgajā Balkānu valstī ir ļoti ātrs internets un apķērīgi ļautiņi, kas izmanto iespēju labi pelnīt, īpaši nepiepūloties.

Viltus ziņas pelna gan no interneta reklāmām, gan pasūtītājiem. Kosovā tiek radītas viltus ziņas politisku vai ekonomisku mērķu sasniegšanai, konkurentu nomelnošanai. Kā iekšējam, tā ārējam patēriņam.

“Tas, ko redzēju Kosovā, – tā sauktajā “nesezonā” klikšķu biznesmeņi eksportē savu saturu rietumu auditorijai, bet, kad pienāk politiski aktīvā sezona, atgriežas pie vietējā tirgus,” skaidro Sociālo mediju analīzes centra pētnieks.

“Valstī, kur ir 60% liels jauniešu bezdarbs, šī ir visefektīvākā metode, kā jauni, attapīgi un uzņēmīgi cilvēki pelna naudu. Viltus ziņas ir pilnībā mainījušas viņu dzīves! Es redzēju veikaliņu, kuru īpašnieks bija nopircis par naudu, ko ieguva, ražojot viltus ziņas,” saka Millers.

Jauna klikšķu biznesa niša – informācijas izplatīšana “Facebook” domubiedru grupās. Grupu dalībnieku skaits ir no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem cilvēku. Šādu grupu skaits aug ar katru dienu, ziņo TV3 Ziņas.

Ar katru dienu aug arī slepeno forumu skaits, kuros lietotāji dalās pieredzē, kā apiet “Facebook” kontroles mehānismus.

“Ir iespējams iegādāties veselu tīklu ar viltus profiliem. Tas ir viens no veidiem, kā palielināt sekotāju skaitu. Nav pat pašiem jāizdomā viltus ziņas – var iegādāties veselu paketi ar viltus ziņām, ko pamazām nopludināt. Tādu saturu, kas jau ir apliecināts, kā ļoti interesants un bieži “šērots”,” stāsta Millers.

Viltus ziņu ražotnes ir citās Balkānu kaimiņvalstīs, piemēram, Maķedonijā. Izskanējusi versija, ka tieši Balkānu “troļļi” pamatīgi atbalstīja Krievijas kampaņu pret Hilariju Klintoni.

Saistītie raksti

Pētnieks akcentē, – vienkārši apkarojot un liedzot peļņu, nekas nemainīsies. Svarīgāk būtu piedāvāt šiem cilvēkiem iespēju īstenot savas prasmes legālā veidā.

Glābiņš varētu būt, piemēram, rosinot IT uzņēmumiem radīt darbavietas Balkānos, atklāts vien jautājums – vai uzņēmumi riskēs ienākt šādās valstīs.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Laikraksts: CIP secinājusi, ka aiz Hašogi slepkavības stāv Saūda Arābijas kroņprincis
2 dienas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
3 dienas
LE
LETA
Pasaulē
Igaunijas premjers sola strādāt, lai saglabātu koalīciju
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
6 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
7 stundas