Kultūra
Māksla

VIDEO. Leģendārais fotomākslinieks Binde iepazīstina ar aizmirstu fotogrāfu1

Foto: LETA

Leģendārais fotomākslinieks Gunārs Binde valsts simtgadē nolēmis Latvijai atklāt līdz šim nezināma fotogrāfa vārdu. Jāņa Šmita unikālajās bildēs, no kurām Binde vēlas izveidot grāmatu, redzams, kā pirms simts gadiem izskatījās piemēram, Latvijas lauki un cilvēki, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu TOP 10”.

Kasti ar nezināmā autora stikla platēm Binde septiņdesmito gadu beigās atradis kādā pamestā mājā. Fotomākslinieks šogad materiālus sācis apstrādāt un bijis pārsteigts par atklāto. Bildes esot unikālas, jo nav daudz fotogrāfu, kas dokumentējuši Latviju tajos gados.

Mūsdienās labas kvalitātes fotogrāfiju varot iegūt pat ar telefonu, taču rezultāts ir “plakans”, tajā nav redzama personība, stāsta Binde, velkot paralēles kopumā ar mūsdienu sabiedrību. “Cilvēki atsvešinās arvien vairāk. Te dzīvo apkārt kaimiņi, un es viņus nezinu. Visi ir kaut kur, katrs ar kaut ko un katrs ar kaut ko vērtīgu. Katrs cilvēks ir saistīts ar kaut ko vērtīgu. Un viņa dzīves jēga ir nozīmīga. Viņš ceļ savu komunismu savā laukā, bet pārējiem tas ir nekas. Viņš neko nenozīmē priekš citiem. Nevar būt, ka katrs dzīvo savā alā. Un ne tikai savā alā , bet viens uz otru skatās ar naidu. Nav vairs tās draudzīgās attiecības, ir arī tāda kā noslāņošanās.”

Tāpat Binde, kurš ir labi zināms aktu autors, raidījumam stāsta, kā caur desmitgadēm mainījušās sievietes – gan dzīvē, gan fotogrāfijās. “Mainījušās ir gan fiziski, gan formās. […] Kas tā pa sievieti, ja kaulu kambaris? Bija jābūt mīlīgai, siltai un mīkstai. Tādi priekšstati. Tagad ir ne tikai tievums, bet tāds askētisms, asums. Ir zudis tas naivais maigums.”

LA.lv