Ekonomika
Bizness

VIDEO. Par patiesā labuma guvēju neatklāšanu “airBaltic” līdzīpašniekam draud likvidācija0

Foto: Timurs Subhankulovs

Savulaik Latvijas likumos ieviestā prasība uzņēmumiem deklarēt ne tikai savus formālos īpašniekus, bet arī patiesos labuma guvējus, var radīt īpatnējas peripetijas nacionālajā aviokompānijā “airBaltic”. Viens no “airBaltic” mazākuma akcionāriem – uzņēmums “Aircraft Leasing 1” – nav izpildījis likuma prasības par patiesā labuma guvēju atklāšanu. J tā turpināsies, tad kompānijai draud likvidācija, vēstīja TV3 Ziņas.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma norma, kas paredz pienākumu kompānijām atklāt savus patiesos labuma guvējus, stājās spēkā jau 2017. gada nogalē. Jau esošajām kompānijām deva laiku patiesos labuma guvējus atklāt līdz pagājušā gada martam. Uzņēmumu reģistrā informē, ka atlicis vien aptuveni 1000 kompāniju, kuras to nav izdarījušas – mazāk par 1%.

“Pašlaik mēs viņus uzrunājam caur elektroniskās deklarēšanas sistēmu Jau bija nosūtīti paziņojumi un virkne uzņēmumu reaģējuši. Tuvākajā laikā nosūtīsim vēlreiz atkārtotu aicinājumu iesniegt informāciju,” tā raidījumam norāda Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere.

“Situāciju var nosacītā, bet diezgan nopietnā veidā saukt par “ofšorizācijas” posma beigām Latvijā. Sākot no 1. augusta, visas kompānijas, kuras nebūs atklājušas patiesos labuma guvējus, mēs izslēgsim no Uzņēmumu reģistra,” saka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

Citiem vārdiem sakot, šos uzņēmumus vienkārši likvidēs. Viena no kompānijām, kura nav atklājusi patiesos labuma guvējus, ir “Aircraft Leasing 1” , kam pieder piektdaļa kapitāldaļu nacionālajā lidsabiedrībā “airBaltic”. “Aircraft Leasing 1” dibināta 2014.gadā saistībā ar pretrunīgi vērtēto privātā investora Ralfa Dītera Montāga Girmesa piesaisti nacionālajai aviokompānijai. Taču vien dažus gadus vēlāk šim uzņēmumam negaidīti mainījās īpašnieks, ziņoja TV3 Ziņas.

Par “airBaltic” īpašnieku maiņu tolaik sprieda arī valdībā, un publiski tika norādīts, ka jaunais īpašnieks ir Dānijas uzņēmējs Larss Tūsens. Viņš patlaban ir “Aircraft Leasing 1” valdes priekšsēdētājs. Kompānijas kapitāldaļas pieder kādam Dānijā reģistrētam uzņēmumam, taču patiesie labuma guvēji nav atklāti.

“SIA “Aircraft Leasing 1″ Uzņēmumu reģistrā nav norādījis absolūti nekādu kontaktinformāciju, taču kompānijas juridiskā adrese ir ēkā Valdemāra centrā,” noskaidroja raidījums.

Tajā pašā adresē atrodas arī advokāts birojs “Sorainen”, kura klients ir “Aircraft Leasing 1”. TV3 Ziņas jautāja “Sorainen”, kāpēc viņu klients nav pildījis Latvijas likumu un kad to paredzēts darīt, taču atbilde netika saņemta.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv