Kultūra
Mūzika

VIDEO. Rīgā būs baudāma leģendām apvītā tuviešu kultūra0

Ekrānuzņēmums no Youtube.com

Otrdien, 21. maijā, kultūras telpā “Autentika” ar Tuvas šamaniskajiem rituāliem interesentus iepazīstinās divi īpaši augstu vērtēti tuviešu šamaņi, savukārt publisku lekciju par Tuvas tradīcijām un kultūru sniegs etnomuzikologs Boriss Avramecs, informē pasākuma rīkotāju pārstāve Ilze Apsiņa.

Savukārt trešdien, 22. maijā, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī uzstāsies kolorītais Tuvas nacionālais orķestris un rīkles dziedāšanas koris.

Tuvas Nacionālais orķestris ir īpaša pārdesmit mūziķu grupa, kurā tiek spēlēti gan tautas, gan mūsdienīgi Rietumu instrumenti, gan padomju perioda hibrīdinstrumenti. Līdztekus eksotiskajiem instrumentiem šie mūziķi pārsteidz arī ar īpašu rīkles dziedāšanu, kas ļauj vienam cilvēkam dziedāt multifoniski.

“Šis fenomens, kad cilvēki prot tā organizēt visu savu specifisko aprīkojumu, ka var no vienas mutes dabūt divus dažāda augstuma toņus. Faktiski tas izpaužas kā divbalsīga dziedāšana. Kas ir jau paradokss, un ļoti daudzi cilvēki, kuri nekad mūžā nav to dzirdējuši, kategoriski uzskata, ka tas fiziski vienkārši nav iespējams,” stāsta Boriss Avramecs

Etnomozikologs Boriss Avramecs savā lekcijā klausītājus iepazīstinās gan ar Tuvas reģiona kultūrvēsturi, gan muzikālajām tradīcijām. Uzmanība tiks pievērsta arī Tuvas mūzikas īpašā skanējuma ietekmei uz klausītāju.

Gadsimtiem ilgi nomadi tuvieši ir dzīvojuši stepē kā lopkopji – svaigā gaisā, starp milzu kalniem un mežonīgām upēm. Saskaņā ar viņu animistisko pasaules uzskatu dvēsele ir katram kalnam un upei, nemaz nerunājot par augiem, dzīvniekiem un cilvēkiem.

Tieši no dabas skaņu atdarināšanas ir izaugusi tuviešu tautas mūzika un rīkles dziedāšana. Ar šādu maģisku rituālu tuvieši cenšas sazināties ar dabas gariem, pateikties viņiem vai viņus samierināt, piesaistīt veiksmi lopiem vai medībām, lūgt padomu senčiem.

Mūsdienās vairums tuviešu ir pieņēmuši Tibetas budismu, kaut joprojām pastāv šamanisms un dabas spēku pielūgšana.

Uz sarrunām kultūras telpā “Autentika” 21. maijā plkst. 19 ieeja bez maksas; uz sarīkojumu”Tuvas šamaniskie rituāli” turpat plkst. 21 ieeja par ziedojumiem, savukārt uz Tuvas nacionālā orķestra koncertu M. Čehova Rīgas Krievu teātrī 22. maijā plkst. 19 biļetes iegādājamas Biļešu paradīzes kasēs.

LA.lv