Dabā
Zaļā dzīvošana

VIDEO. Rīgā iet bojā simtiem koku! Brīvības ielā vien 100 liepas šobrīd atvadās no dzīves…2

Ekrānuzņēmums no LNT raidījuma “900 sekundes”.

Rīgā iet bojā simtiem koku. Bet Rīgas domē saka, ka dzīvojam pilsētā un ar to esot jārēķinās. Tikmēr Brīvības ielā tieši šobrīd no dzīves atvadās 100 liepu – tām vienkārši nocirstas saknes, šodien vēstīja LNT raidījums “900 sekundes”.

Pesimistisku prognozi aptuveni 100 liepām izsaka koku speciālists Edgars Neilands. Šī liepu aleja atrodas Brīvības ielā posmā no VEF līdz pat pašai Juglai.

Koki kļūst sausi, tiem krīt lapas, un tas nav saistīts ar rudens atnākšanu.

“Ir daudz koku, kas nākamgad pat nesaplauks vai saplauks nedaudz. Te ir nevis daži koki, bet daudzi desmiti koku, un ne tikai šeit, Brīvības ielā, bet daudzās ielās Rīgā būs simti un varbūt pat tūkstoši koku, kas būs jānozāģē. Tāpat arī citās Latvijas pilsētās,” saka Neilands.

Urbanizācija dzen ārā zaļās rotas prom no pilsētām, uzsver koku speciālists. Un šī liepu aleja Brīvības ielā tuvākajos gados samazināsies pat uz pusi.

“Šī ir izturīgā suga pilsētai. Bērzi, apses, egles jau sen būtu nobeigušies, ja viņiem būtu izdarīts, kas šiem kokiem ir izdarīts,” norādīja Neilands.

Bet liepas turējās. Tās tika stādītas vēl Latvijas laikā, un šīm liepām ir 80, 90 un pat 100 gadu.

Bet aptuveni 100 liepas likvidēja līdz ar veloceliņu, kas tika izbūvēts pirms deviņiem gadiem.

Arī šāda “nogalināšana” ir lēns un vairāku gadu ilgs process. Lielākā daļa sakņu bija tieši zem vietas, kur nolēma izveidot veloceliņu.

LA.LV Aptauja

Vai Tevi satrauc tas, ka Rīgā nokalst koki?

  • Jā, tas ir ļoti bēdīgi, jo gaiss Rīgā kļūs aizvien smacīgāks.
  • Nē, galvenais, ka ir uzbūvēts veloceliņš - koku bojāeja mani nesatrauc.
  • Uzskatu, ka tūlīt pat Rīgas domei jārīkojas un jāstāda galvaspilsētā liels skaits jaunu koku!

“Tas tika būvēts, tā kā te nebūtu koku, un tas mani ļoti satrauc! Milzīga vērtība, kas mums ir, šī Brīvības ielas liepu aleja, tika jau tad nolemta, ka daudz no tiem kokiem aizies bojā. Protams, vēl ir papildu stresa apstākļi – suņi, sāls, noblīvējums augsnei,” sacīja Neilands.

Bet tomēr galvenais iemesls, izbūvējot šo veloceliņu, nocirta pusi no šo spēcīgo koku saknēm, pakļaujot tos lēnai miršanai.
Saistītie raksti

Pagaidām liepas iet bojā pārsvarā tajā ielas pusē, kur izbūvēts veloceliņš. Šeit, pretējā pusē, koki izskatās daudz labāk – skaisti un zaļi. Bet, ja arī te, veicot būvdarbus, tiem apcirtīs saknes, tad šo liepu bojāeja būs tikai laika jautājums.

Koku speciālisti piedāvā sākt diskusiju sabiedrībā par to, kā minimizēt šo koku aiziešanu ceļu būvdarbu dēļ.

Plašāk pievienotajā video.

LA.lv