Ekonomika
Bizness

VIDEO. Sāks būvēt Baltijā pirmo ātrgaitas dzelzceļa un avio savienojuma centru0


Dzelzceļa stacija lidostā “Rīga” tiks izvietota uz estakādes, kas stiepsies visā lidostas teritorijā divu kilometru garumā, vienā līmenī ar perspektīvā termināļa reģistrācijas zāli.
Dzelzceļa stacija lidostā “Rīga” tiks izvietota uz estakādes, kas stiepsies visā lidostas teritorijā divu kilometru garumā, vienā līmenī ar perspektīvā termināļa reģistrācijas zāli.
EDzL vizualizācija

Avio pasažieriem un visiem lidostas “Rīga” apmeklētājiem jāsāk aprast ar domu, ka diezgan drīz lidostas teritorijā sāksies intensīva būvniecība, kas turpināsies vismaz četrus gadus, lai uzbūvētu projekta “Rail Baltica” staciju un ar to saistīto infrastruktūru.

SIA “Eiropas Dzelzceļa līnijas”, kas ir “Rail Baltica” projekta īstenotājs Latvijā, 3.novembrī izsludinājusi starptautiska konkursa 1.posmu ar mērķi iegūt augsti kvalificētus, iepirkuma prasībām atbilstošus būvdarbu veicējus “Rail Baltica” lidostas stacijas ēkas, estakādes, piebraucamo ceļu, uzbēruma, 6 km sliežu ceļa posma un pārvada pār K.Ulmaņa gatvi izbūvei.

“Eiropas dzelzceļa līnijas” iepazīstina ar “Rail Baltica” stacijas projektu.starptautiskajā lidostā “Rīga”
Foto: Ilmārs Randers

Būvniecības projektu izstrādājusi pilnsabiedrība “PROSIV”(Itālija, Slovākija, Latvija), izveidojot arhitektonisko risinājumu, kas atbilst nākotnes vajadzībām funkcionalitātes un energoefektivitātes ziņā, kā arī ir integrējams esošajā vidē.

Lidosta “Rīga” iegūs jaunu izskatu

Būvniecības pretendentu pieteikšanās paredzēta līdz nākamā gada 10.janvārim. Konkursa izsludināšanas notikumam veltītajā preses konferencē satiksmes ministrs Tālis Linkaits uzsvēra, ka “Rail baltica” dzelzceļa līnija dos Latvijas iedzīvotājiem un uzņēmējiem daudz labākus savienojumus ar Eiropu, Baltiju un arī tepat Latvijā, jo tiek plānota arī reģionālā satiksme no Rīgas centra uz lidostu.

Projektētāji paredzējuši, ka brauciens pa jauno trasi no lidostas līdz Rīgas centram aizņems 8 minūtes, līdz Tallinai – 1 stunda 52 minūtes līdz Varšavai – 4 stundas 53 minūtes. Lielāko daļu no trases jeb 4 no 6 km paredzēts būvēt uz estakadēm 10 metru augstumā, lai netraucētu sabiedrības un lidostas ikdienā ierasto darbību un sadzīvi.

Uzsverot, ka jaunais savienojums dos iespēju Rīgas lidostu veidot par ērtāko, lielāko un nozīmīgāko aviācijas mezglu Baltijas valstīs, satiksmes ministrs aicināja Latvijas iedzīvotājus un lidostas apmeklētājus ar izpratni izturēties pret notiekošajiem būvdarbiem. “Es ceru, ka ieguldījums būs tā vērts, lai 2024.gadā, kad būs pabeigta “Rail Baltica” stacija, lidostas sestā kārta un “Latvijas gaisa satiksmes” vadības tornis, mēs lidostai iegūsim pavisam jaunu izskatu,” teica Linkaits.

Izmaksas līdz 280 miljoniem eiro

“Dzelzceļa projekta “Rail Baltica” stacijas Rīgas lidostā būvniecība varētu izmaksāt 250-280 miljonus eiro, tomēr konkrēta summa tiks precizēta, izsludinot būvniecības iepirkuma otro kārtu” preses konferencē informēja par “Rail Baltica” īstenošanu Latvijas teritorijā atbildīgā uzņēmuma “Eiropas dzelzceļa līnijas” valdes priekšsēdētājs Kaspars Vingris.

“Rail Baltica” lidostas “Rīga” stacijas projekts Latvijas apstākļiem esot unikāls, jo ir pirmais pasažieru stacijas būvprojekts kopš 1937.gada, kā arī pirmais dzelzceļa estakādes un 1435 milimetru standarta dzelzceļa līnijas projekts.

Lidostas objekta pirmajā līmenī būs piebrauktuve stacijas ēkai, otrajā līmenī būs uzgaidāmās telpas un kases, kā arī savienojums ar topošo lidostas paplašinājumu. Savukārt trešajā līmenī būs pasažieru vilciena platforma. Tāpat paredzēts dzelzceļa pievads lidostas kravu terminālim.

Būvniecība notiks sešos posmos

Iepirkuma nolikumā teikts, ka būvniecība notiks sešos posmos. Pirmajā posmā paredzēts izveidot termināļa un estakādes būvkonstrukcijas un piebraucamos ceļu ar saistīto infrastruktūru, bet otrajā posmā plānoti termināļa būvdarbi, izņemot būvkonstrukcijas.

Trešajā posmā plānots izbūvēt estakādi no Mazās Gramzdas ielas līdz terminālim un no termināļa līdz Dzirnieku ielai. Savukārt ceturtajā posmā tiks būvēta divceļu dzelzceļa estakāde no Dzirnieku ielas līdz Mārupes teritorijai 1860 metru garumā.

Piektajā posmā plānoti uzbēruma no Imantas stacijas līdz Mazās Gramzdas ielai būvdarbi, kā arī dzelzceļa pārvada pār Kārļa Ulmaņa gatvi būvniecība. Noslēgumā, sestajā būvniecības posmā, noritēs dzelzceļa sliežu ceļu būvdarbi no Imantas stacijas Rīgā līdz teritorijai Mārupē.

Iepirkums “Rail Baltica” stacijas celtniecībai lidostā, visticamāk, tiks rīkots tāpat kā Rīgas Centrālās stacijas gadījumā, iegūstot pretendentu visam projektam, bet būvdarbi pēc tam notiks pa kārtām atbilstoši finansējuma pieejamībai (“Rīgas” centrālās stacijas pārbūve gan notiek pēc cita principa – to projektē un būvēs viens uzņēmums, personu sabiedrība BESIX (Beļģija) un RERE Group (Latvija), ar kuru pēc atklāta, starptautiska konkursa līgums noslēgts šā gada maijā).

Kā jau iepriekš ziņots, “Rail Baltica” projekta kopējās izmaksas plānotas 5,8 miljardu eiro apmērā. Finansējums 85% apmērā paredzēts no Eiropas Savienības līdzekļiem, 15% – no dalībvalstu līdzmaksājumiem. “Rail Baltica” dzelzceļa līnijai jābūt gatavai satiksmei 2026.gadā.

Nodrošinās iepirkumus bez “karteļiem”

“Rail Baltica” projekta iesviešanas koordinators un uzraugs ir AS “RB Rail”. Uzņēmma reģionālais vadītājs Latvijā Ģirts Bramans preses konferencē uzsvēra, ka šis iepirkums ir zīmīgs ar to, ka sācies “Rail Baltica” būvniecības posms.

Viņš stāstīja, ka tiek strādāts, lai “Rail Baltica” iepirkumos nodrošinātu plašu konkurenci, tostarp informācija par lidostas stacijas būvniecības konkursu ir nosūtīta vairāk nekā 500 sadarbības partneriem, kuri varētu būt ieinteresēti iepirkumā piedalīties.

Saistītie raksti

Tāpat Bramans teica, ka sākta sadarbība ar tiesībsargājošām institūcijām, lai veicinātu godīgus un caurspīdīgus iepirkumus.

“Rail Baltica” projekts paredz izveidot Eiropas standarta sliežu platuma dzelzceļa līniju no Tallinas līdz Lietuvas un Polijas robežai, lai tālāk ar dzelzceļu Baltijas valstis būtu iespējams savienot ar citām Eiropas valstīm. Baltijas valstīs plānots izbūvēt jaunu, 870 kilometru garu Eiropas sliežu platuma (1435 milimetru) dzelzceļa līniju ar vilcienu maksimālo ātrumu 240 kilometri stundā.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Tirdzniecības centrā “Ozols” darbu sācis jaunais “1a.lv” preču saņemšanas-atgriešanas punkts
16 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Saldū plāno palielināt siltumenerģijas tarifu. Iedzīvotājiem iespēja vēl izteikties
16 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Tiesa kosmētikas ražotāju “Dzintars” pasludina par maksātnespējīgu
17 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
“Jādomā pašiem par savām interesēm.” Saruna ar filozofijas doktoru Māri Kūli
9 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: “Dinamo” bez Dārziņa izcīna punktu pret Ufu 1
7 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijā ieplūdīs silts gaiss no Āfrikas: laika prognoze trešdienai
15 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Sākās ļoti liela panika!” Ugunsnelaime Jelgavā izposta vairāku ģimeņu mājvietu
8 stundas
DB
Dace Baltruma
Latvijā
Dace Baltruma: Skumdina, cik smaga mūsu plecos padomju domāšanas nasta 3
9 stundas