×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
27. decembris, 2016
Drukāt

Vai būs ko maksāt pensijās? (35)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Valsts sociālās apdrošināšanas sistēma, kurā glabājas esošo un nākamo pensionāru uzkrājumi, nav ilgtspējīga, un jau 2019. gadā sociālais budžets būs ”mīnusos”. Ar šādu satraucošu paziņojumu klajā nācis labklājības ministrs Jānis Reirs.

Demogrāfijas un emigrācijas dēļ jau šobrīd ir akūtā problēma, kā savilkt galus sociālajā budžetā. Taču to vēl vairāk aktualizēja Saeimas lēmums atcelt obligāto minimālas sociālo iemaksu ieviešanu, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Sociālas apdrošināšanas sistēmas galvenā problēma ir mazs strādājošo skaits, kas no algas maksā pilnu sociālo nodokli. Katrs trešais strādājošais jeb aptuveni 300 tūkstošiem maksājums nesasniedz pat minimālo līmeni, kas ir ap 120 eiro mēnesī. Tas rada problēmas ne tikai konkrētiem cilvēkiem, pazaudējot darbu vai sasirgstot, bet apdraud visas pensiju sistēmas ilgtspēju.

Jānis Reirs, labklājības ministrs:“Pensiju sistēma ir veidota tā, ka no iemaksātas naudas tiek uzturēti esošie pensionāri. Katram no šiem 300 tūkstošiem ir gan vecāki, gan vecvecāki. Šobrīd viņus uztur pārējie strādājošie. Tā ir tā lielākā problēma.”

Ar obligātajām minimālajām sociālajām iemaksām bija paredzēts sociālo budžetu katru gadu papildināt ar vairāk nekā 70 miljoniem eiro. Tas ļautu veidot uzkrājumu nebaltām dienām. Taču pēc Saeimas lēmuma tas neveidosies. Tieši otrādi – jau pēc diviem gadiem sociālajā budžetā būs robs.

“Jau 2019. gadā [sociālais] budžets ir mīnusos. Tas nozīmē, ka šobrīd sistēma nav ilgtspējīga,” piebilst Reirs.

Ja situācija ar apdrošināšanas sistēmas ilgtspēju kardināli nemainīsies, pēc pāris gadiem var pietrūkt līdzekļu, piemēram, pensiju indeksācijai.

Andris Siliņš, Pensionāru federācijas vadītājs, ZZS Saeimas deputāts:”Satraukums mums (pensionāriem) ir!”

Zīmīgi – pensionāru federācijas vadītājs, kurš vienlaikus ir arī ZZS frakcijas deputāts, atbalstīja minimālo sociālo iemaksu atcelšanu.

Likumā gan tika ierakstīts, ka, lai nepieļautu krīzi apdrošināšanas sistēmā, valdībai līdz maijam jāpiedāvā alternatīvs risinājums. Nepopulāri risinājumi būtu pensionēšanās vecuma vai sociālā nodokļa palielināšana. Lai no tā izvairītos, visticamāk, politiķi pārstrādās nupat izbrāķēto ideju par minimālo sociālo maksājumu.

Edgars Putra, Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs: “Unikālu risinājumus es neredzu! Tāpat paliek minimālās sociālas iemaksas. Taču to ieviešanai jānotiek samērīgi. Par 10-20% pakāpeniski ceļot minimālo iemaksu slieksni.”

Opozīcija gan norāda, ka šobrīd ir lietas, kuras no sociālā budžeta nebūtu jāsedz.
Andrejs Klementjevs, Saeimas deputāts (Saskaņa):”Pirmoreiz vēsturē valsts pārvalde tiek pakārta uz sociālā budžeta. No nākamā gada Nodarbinātības valsts aģentūra tiks finansēta no sociālā budžeta. Labklājības ministrija tādējādi grib ar speciālo budžetu apkalpot ierēdņus. Tas ir pirmais solis, baidos, ka tas nebūs pēdējais.”

Jāpiebilst, ka minimālais sociālais maksājums ir ieviests vairākās Eiropas valstīs, tostarp Igaunijā, kur tas piesaistīts minimālajai algai. Latvija to nemaksā vairums mikrouzņēmumos strādājošo, kā arī citas nodarbināto grupas, kam piemērotas dažādas atlaides.

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Vai mēs neko penši pret to siliņu slotiņu neko nevaram pasākt?

 2. Vai tad mēs pret to slotiņu siliņu neko penši nevaram pasākt?

 3. NEKAD NAV DZIRDĒTS NO REIRA UN CITIEM VALDĪBĀ ŠIS: DRĪZ DEPUTĀTIEM NEBŪS NO KĀ MAKSĀT ALGAS UN PIEMAKSAS, PRĒMIJAS UN KOMPENSĀCIJAS. DRĪZ NEBŪS IESPĒJAS PAAUGSTINĀT PREZIDENTA KANCELEJĀ ALGAS PAR 600 EIRO. DRĪZ VALSTS PĀRVALDĒ STRĀDĀJOŠIEM NEVARĒSIM MAKSĀT ALGAS 3-4 TŪKSTOŠI APMĒRĀ. BŪS JĀIZTIEK AR 3500.

  Nu kaut kā tā….KAD PIENĀKS LAIKS, KAD MĒS DZIRDĒSIM 1.VARIANTU? KAD DZIRDĒSIM, KA VIŅIEM TIEK NOŅEMTAS VISAS EKSTRAS, JO NAUDAS NAV PENSIONĀRIEM, KURIEM TAS IR DZĪVĪBAS VAI BADA NĀVES JAUTĀJUMS NEVIS EKSTRAS.

  KAD IEVIESĪS PROGRESĪVO NODOKLI? KAD BEIGS ŅIRGĀTIES PAR SIRMGALVJIEM?

  • Kas tas par brīnumu, nebūs ko maksāt pensijām, cilvēki visu mūžu pusi no nopelnītās naudas atdeva nodokļos un beigās nesanāk pensija – un kur tad tā nauda paliek, kur paliek tā nauda, kad LV cilvēki nomirst nesagaidot pensijas vecumu, un ja sagaida, tad dzīves ilgums ir 65, varbūt 70 ???
   Kāpēc tādā valstī kā LV, kur ir vislielākais bezdarbs pasaulē, nekādi pabalsti nepienākas, minimālā alga vismazākā, bet nepieņem lēmumu iet pensijā vismaz no 58g., ja stāžs 30gadi, valdībai vispār tauta neinteresē, tikai grābj un grāj sev

 4. Toties kungiem palielināt savus tūkstošus ar simtiem eiro naudas pietiek un pietiks uz mūžīgiem laikiem, lai nepietiek pensijām, pabalstiem, bet viņiem nekad nepietrūks, jo nabagiem jāmaksā tāds pat nodoklis kā viņiem, par progresīvo pat neieminās, kaut gan ES nemitīgi atgādina, ka ar steigu jāievieš progresīvai nodoklis un jāatbrīvojas no korumpantiem augstākajās aprindās. Kad tas beidzot notiks, kungi komunisti???????????????

 5. Nepieciešams atsevišķs pensiju fonds!

 6. Citiem mērķiem novirzīto sociālā budžeta miljardu jāatvirza atpakaļ un jānosaka pensiju griesti.

 7. Likvidējiet Mikorouzņēmumu formu Kādreiz visi maksāja soc.nodokli, kamēr kaukāds students neizdomājo šo.

 8. Reiram neticu!

 9. Ja Kalvītis savā laikā nebūtu iztērējis sociālo budžetu, tad iekrātā nauda būtu vēl tagad.

 10. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Šajā Dieva pasaulē kopumā un, īpaši jau, ar mums pašiem notiek TIKAI un VIENĪGI tas, ko mēs PAŠI pieļaujam. Inerti truli noskatoties, nožēlojami gļēvi “klusējot lupatiņā”, vai pat apzināti uz to “parakstoties” un +/- “aktīvi ņemot dalību” – nav būtiskas atšķirības.”

  Un, ari: “Gudri ļaudis mācās galvenokārt no citu kļūdām, ne pārāk gudrie – galvenokārt no savējām, bet pilnīgi bezcerīgi muļķi nemācās VISPĀR.”

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Demogrāfiju veido četras sastāvdaļas – dzimstība, mirstība, imigrācija un emigrācija. Latviju pēdējos gadus katru gadu pamet aptuveni 25.000-30.000 cilvēku. Turklāt oficiālie emigrācijas dati visticamāk neparāda patieso situāciju. Latvijā iebrauc tikai 10.000-15.000 cilvēku, turklāt lielākā daļa ir cittautieši, nevis latvieši. Latvijā ik gadu nomirst par 10.000 cilvēku vairāk nekā piedzimst. Kopā šos datus savelkot, Latvija ik gadus zaudē 25.000-30.000 cilvēku. Tas ir pielīdzināms Valmieras iedzīvotāju skaitam. Tātad katru gadu mēs zaudējam veselu Valmieras pilsētu.” … ( cit.vied.aut. – Jānis Pļaviņš, kustība “Par dzīvību”, viedokļa publikācija 26.12.2014. )
  ——-
  .
  ”Bet statistika – skaita “vaukšķus”…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 7.05.2008., Nr.6. )
  .
  “Nav tālu laiks, kad šajā “valstī”,
  Vairs paliks tikai ‘SILES balsti’,
  Bars ‘funkcīšu’ un “ķēķa” ‘menti’ ~
  Pie tā tiek “strādāts”, konsekventi!…”
  .
  Gan ‘pensīši’ šeit “noliek ķelli”,
  Gan – pamet Muļķu Zemes elli,
  Tie, kuriem ‘jākaujas ar badu’ ~
  Dilst “genofonds”, ar katru gadu…
  .
  Bet statistika – skaita “vaukšķus” ~
  Gan emigrantu daudzos ‘taukšķus’,
  Gan tos, kas… citos ‘medīblaukos’:
  “Tas “valstij” netraucē ‘grimt taukos’!…”
  .
  Var ‘SILES branža’ berzēt rokas:
  “Pa pirmo!!! ‘Atkritīs’ mums mokas,
  Dēļ “bauru lohiem” ‘fišku šķobīt’!
  (Tāpat – neko tur ‘neizlobīt’…)”

  Lai “treknu punktu pieliktu” ~
  Kāds ‘biedrs’, viebjot šņukuru,
  Rukšķ “mantru” (kaut kur dzirdētu):
  “Nav cilvēku – nav problēmu!…”

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 11. Kāpēc valsts iestādēs tik daudz pensionāru? Dodiet vietu jaunajiem, spējīgākiem ar mūsdienīgu domāšanu un mūsdienīgu izglītību. Ja pensionārs grib piepelnīties, lai reģistrējas kā pašnodarbinātais , un lai strādā. Ja nē, tad jāmaina likums- strādājošiem pensija NAV jāmaksā. Ne velti Viņķele teica, ka padomju laiks ir citas valsts laiks. Tad kāpēc vecie cilvēki ar citas valsts -Latvijas PSR izglītību, tai skaitā Viņķele, tiek pieskaitīta pie augstskolas izglītību ieguvušiem?

 12. Apēd uzpūstais valsts aparāts Atbildēt

  Galvenais ir daudzo nevajadzīgo ministriju un to ierēdņu skaits,ieskaitot VID 4000 darbinieku lielo armiju, kas apēd mūsu budžetu. Nespēj uzņēmējs nopelnīt tik lielam liekēžu baram.

 13. daudzi nemaz pensiju negrib, kā varam saprast. Un pēc tam lai negaudo ēnu ekonomika.

 14. visa sāls tagad ir politisko partiju kašķī ap sociālajām iemaksām ar mērķi izgrūst pretinieku no reitinga nākošās vēlēšanās. Un tauta tiek ļoti rezultatīvi biedēta ar pensiju nemaksāšanu..ļoti iedarbīgi, es jūs apsveicu …

 15. LAI DEPUTATI SEV NEPALIELINA ALGAS,MAZAK GUL ,LAI NESPRIEZ DAUDZ MULKIGU JAUTAJUMU,TAD BUS KO PENSIONARIEM KO PIELIKT PIE PENSIJAS,NE TAS NABAGA KAPEIKAS KO PIELIEK,..BET SEV LIEK PIE ALGAS SIMTUS ,BET NABAGA PENSIONARAM IR JAKNAPINAS NU JADOMA KAZALES NOPIRKT.BRIVA LATVIJA,TAISNI KAUNS KA IR NOVESTA LATVIJA

 16. jā, ministru kungiem nav problēmas.kur ņemt naudu prēmijām un algas palielināšanai,lai samazina savas algas .tad vēl kādu gadu pensionāri varēs padzīvot.Citādi tie būs jāšauj nost,jo ministru kungiem aptrūks naudas algām.Lai nerīko svētkus un vēlēšanas,kur aizplūst tūkstoši.

 17. Pareizi būtu nemaksāt pensijas strādājošiem pensionāriem.Vai darba algu vai pensiju.Būtu vairāk darba vietu.

 18. Lai mazak mus

 19. ka pensijas sistema sabruks, un tas notiks ļoti drīz. tie kas šobrid cer ka aizies pensijā ir pat ļoti naivi ļautiņi. tā kā naudas uzkrājuma valstij pensiju fondos nav, pat nav sakarigi ieguldita nekur esošā nauda, tadpensiju sistema strādā pēc piramīdas shēmas- kamer ienāk jauni maksājumi, tikmēr ir ko izmaksāt. bet strādājošo skaits rūk, socnodokļa iekasējumi samazinās, kamer izmaksas tikai palielinās. protams ka kāršu namiņš vienā brīdī sabruks. un pēc tam pansijas vienkārši vairs nevienam nemaksās, vai maksās ko simboliski

 20. teeret naudu Gaisam …svētkiem ta atrodas ? Ja ? miljoniem ko teereet

 21. Kamēr valdībā būs cilvēki ar smadzenēm”izpūtējā”,tikmēr Latvijas tauta pērsies kā plika pa nātrēm !

 22. ATDODIET PENSIONĀRIEM TO NAUDU, KO “AIZŅĒMĀTIES” Par to jau tagad klusējat,zagļi.

 23. Es gaidu 18. gadu, kad atdos nozagto pensijas koeficientu!

 24. un no kadam iemaksam tad tiem resnajiem ,pierijusajiem ministrisiem tiek maksats?,jo viniem gan nav problemas kur nepartraukti nemt piemaksas sev. neviena valsti nav tik nozelojami valstS izedeji, ka LV,TAPEC JAU VISI BEG PROM.

 25. Esošā, bet vēl strādājošā pensionāre Atbildēt

  Jau 5 gadus maksāju nodokļus pensijas apmērā, jo valsts iemanās prasīt tos no pirmā lata un pat no pensijas vēlreiz novelk, apsurds

 26. Tas ir tikai loģisks iznākums noziedzīgai diletantu valsts pārvaldīšanai. Spekulanti, korumpēti sava pašlabuma meklētāji nekad nebūs spējīgi kaut minimāli pozitīvi pārvaldīt valsti. No tā cēlās banku paradīzes, vismazākās algas, jeb vislielākais ekspluotācijas līmenis valstī. Tas izdzina no valsts labāko strādājošo daļu no valsts, pat bēglīši ar steigu pameta valsti, tikai piespiedu kārtā tika atgriezti atpakaļ. Ja Šveicē ar 7 miljonu iedzīvotājiem pārvaldes aparāts ir 35 000 ierēdņu, tad Latvijā ar nepilniem diviem miljoniem iedzīvotāju ir 250 000 liels valsts pārvaldes aparāts, kura dzimšanā un augšanā vainojama korupcija. Neviens ekonomiskas izaugsmes lēmums 25 gadu laikā nav pieņemts, vienīgi tiek pieņemti lēmumi iedzīvotāju ierobežošanai un sodīšanai. Ja kāds mēģinās ko veidot ražošanai, to gaida sods soda galā, Pat ganību žogu neuzcelsi bez soda. Ja gribi ko veidot un darīt, pako čemodānus undodies prom, šeit tās biznesa vietas birokrātijas žņaugos tiek veikli nosmacētas. Ja nemainīsies izveidotie valsts pamati, kuri balstās uz ačgārno vēlēšanu likumu, līdzīga situācija būs gan veselībā , aizsardzībā, izglītībā. Vienīgie kas valstī ir apmierināti ir ierēdņi ar kārtējo algu pielikumu.

  • es gan neceru uz pensiju[peec apm.15-20gadiem],un taapeec arii iemaksaat speciaali netaisos.jo sii valdiibaa visu laiz pa burbuli,tik pasi turaas virspusee…

 27. Pensijas ir jāapliek ar progresīvo nodokli un no pensijām atskaitītam ienākuma nodoklim ir jāatgriežās pensijas budžetā, nevis valsts budžetā. Valstij ir jādzīvo taupīgāk un nevar valsts iestādes izvietot nomātās dārgās telpās, tajā pašā laikā valsts īpašumus izpārdodot par kapeikām.

  • NO PENSIJĀM IETURĒTAIS IEDZĪVOTĀJU IENĀKUMA NODOKLIS NONĀK PAŠVALDĪBU RĪCĪBĀ, NEVIS VALSTIJ.

   • Pašvaldības ir tā pati valsts, kas dzīvo no nekustamā īpašuma nodokļa un ienākuma nodokļa 80%, kā arī savas saimnieciskās darbības SIA un Akciju Sabiedrībām.

 28. Vai tad visi uztura savus vecākus? Muļķības, mani vecāki jau sen kā miruši. Tāpat ļoti daudziem strādājošiem vecāki atdusas kapu kalniņā. Vienbrīdi raksta, ka sociālā budžeta pārpalikums, otrā-ka iztrūkums. Man šķiet, ka visi tie ekonomiskie aprēķini ir priekš kaķiem.

 29. Kad valsts atgriezīs to naudu, ko paņēma no sociāla budžeta , sākoties krīzes gadiem? To varētu Dombrovska kungs pateikt.

 30. katrs maksā saviem vecākiem pats nevis caur kaut kādu sistēmu,kas atbalsat dzērājus,sliņķus un lai atsauc no pensijas visus kas aizgāja tur jauni būdami,lai meklē darbu un strādā,nevis staigā pa tirgu

Draugiem Facebook Twitter Google+