×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
15. aprīlis, 2015
Drukāt

VIDEO: Ventspils studentu zonde IRBE-1 veiksmīgi piezemējusies

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ventspils Augstskolas (VeA) studentu komandas meteoroloģiskās zondes IRBE-1 lidojuma dati tiek analizēti un drīzumā tiks sūtīti “Global Space Balloon Challenge ” žūrijai, kas novērtēs visu komandu sniegumu un apbalvos dažādās nominācijās, piemēram, par labāko video, tālāko lidojumu, interesantāko eksperimentu, informē augstskolā.

IRBE-1 lidojums ir izdevies veiksmīgs: iegūti Zemes fotoattēli infrasarkanajā diapazonā, augstuma un temperatūras mērījumi, kā arī augstas izšķirtspējas lidojuma video.

No Ventspils lidostas teritorijas 10. aprīlī VeA studentu komanda IRBE-1 stratosfērā palaida meteoroloģisko balonu, un, uztverot zondes noraidītās GPS koordinātas, sekoja tā trajektorijai.

Zondes signāls komandu aizveda līdz Lietuvai, Striukai ciemā, netālu no Jonišķiem, kur balona derīgā krava bija piezemējusies zemnieka Gediminas Ališauskas labības laukā. Uz derīgās kravas bija izvietots ziņojums tās iespējamajam atradējam; sekojot ziņojuma norādēm, Gediminas paziņoja komandai par zondes atrašanu. Saimnieks viesmīlīgi sagaidīja IRBE-1 komandas pārstāvjus, kā arī izrādīja paša veidoto iespaidīgo akmeņdārzu un koka skulptūras. Komanda ir pateicīga zondes atradējam un plāno informēt Gediminu par konkursa rezultātiem.

Zonde IRBE-1 sasniedza aptuveni 23 kilometru augstumu, kur gaisa temperatūra nokritās līdz -43 °C. Gaisa balons veica ap 200 km lielu ceļu no Ventspils un lidojums ilga 195 minūtes. Ar speciāli pielāgotu fotokameru tika uzņemti Zemes virsmas fotoattēli infrasarkanajā diapazonā. Šie attēli tiks izmantoti, lai plašā teritorijā noteiktu fotosintēzes procesa intensitāti augos, kas bija primārais zondes mērķis; pašlaik noris aktīvs darbs pie attēlu apstrādes.

Neilgi pēc IRBE-1 balona lidojuma konkursam pieteicās arī komanda “Z(in)oo” no Cēsīm.

“Global Space Balloon Challenge” ir sacensības, kas jau trešo gadu pēc kārtas vienotam mērķim pulcē amatieru satelīttehnoloģiju un kosmosa izpētes entuziastus no visas pasaules, iedrošinot veidot pašiem savas tuvā kosmosa misijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+