Latvijā
Rīga

Vides aizstāvji: Mārupē turpinās nelikumīga derīgo izrakteņu iegūšana0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: LETA/BNS

Organizācija “Vides policija” uzskata, ka grants un smilts karjeru izstrādes uzņēmums SIA “KVL Baltic” Mārupē nodarbojas ar nelegālu derīgo izrakteņu ieguvi, savukārt uzņēmums uzskata, ka būtiskus pārkāpumus nav pieļāvis.

Kā aģentūru LETA informēja “Vides policijas” pārstāvis Normunds Ašmanis, pirms vairākiem mēnešiem biedrības pārstāvji esot fiksējuši pārkāpumus “KVL Baltic” īpašumos, kur esot notikusi nelegāla derīgo izrakteņu ieguve, piesārņota upe un gājušas bojā zivis. Par saviem novērojumiem organizācija jūlijā informējusi Valsts vides dienestu (VVD) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju.

Šajā laikā organizācija esot saņēmusi informāciju par atkārtotiem pārkāpumiem no “KVL Baltic” puses, tāpēc tās biedri devušies apskatīt, vai minētajam uzņēmumam piederošajā karjerā “Buras”, kas atrodas Mārupes pagastā, neveic nelikumīgu dabas resursu ieguvi, ko esot liedzis VVD.

Organizācijas pārstāvji uzņēmuma īpašumam tuvojušies gar Dzilnupīti, taču uzņēmuma pārstāvji šķērsojuši viņiem ceļu. “Vides policija” uzskata, ka viņu cilvēkiem esot bijušas tiesības bez kādas saskaņošanas iet gar upīti, jo Zvejniecības likums nosaka tauvas joslu 10 metru platumā un brīvu pārvietošanos pa to kājāmgājējiem bez saskaņošanas ar zemes īpašnieku.

Starp abām pusēm izcēlies konflikts. Organizācijas pārstāvji apgalvo, ka pretējā puse uzvedusies agresīvi un draudējusi, vēlāk piebraucis frontālais iekrāvējs, kas ne tikai mēģinājis aizšķērsot ceļu, bet arī uzbraukt organizācijas pārstāvjiem.

Organizācijas pārstāvis Ašmanis ir pārliecināts, ka “Burās” joprojām turpinās nelikumīga derīgo izrakteņu iegūšanā.

“Tas nozīmē, ka uzņēmējs strādā, nodarot zaudējumus valstij un nemaksājot dabas resursu nodokli. Vēršanās pret mums un vēlme nodarīt kaitējumu mūsu veselībai, acīmredzot, norāda uz to, ka uzņēmējam ir ko slēpt,” paziņoja Ašmanis un piebilda, ka Dabas resursu nodokļa likums nosaka dabas resursa nodokļa nomaksu desmitkārtīgā apmērā, ja konstatēta prettiesiska dabas resursu ieguve.

Vēlāk ieradies arī “KVL Baltic” vienīgais īpašnieks Konstantīns Grabovskis, kurš, organizācijas pārstāvju ieskatā, arī uzvedies agresīvi. Aģentūra LETA aicināja Grabovski komentēt notikušo, ko viņš atteicās darīt, uzsverot, ka neviena persona viņa īpašumā nedrīkst atrasties. Jautāts par VVD konstatētajiem pārkāpumiem “KVL Baltic” īpašumos, Grabovskis iesākumā noliedza, ka pārkāpumi konstatēti un uzlikts sods, bet vēlāk paziņoja: “VVD mani sodīja tikai tādēļ, ka dažas personas viņiem ziņoja par it kā notikušām nelikumībām.”

Tagad “Vides policijas” pārstāvji vērsušies Valsts policijā ar iesniegumu.

Tajā lūgts saukt pie kriminālatbildības par apdraudējuma radīšanu cilvēka veselībai un dzīvībai ekskavatora vadītāju un personu, kura devusi viņam tādu rīkojumu.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka “KVL Baltic” pērn strādājis ar 146 644 eiro apgrozījumu un 4266 eiro peļņu.

VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča aģentūru LETA informēja, ka VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes inspektors šā gada maija beigās pārbaudē atradnes “Jaunviesītes” iecirknī “Buras” atklāja pārkāpumus, par ko sākta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā, un deva rīkojumus pārtraukt derīgo izrakteņu ieguvi.

Turpat blakus esošajā īpašumā VVD atklājis pārkāpumus, par ko uzņēmumam saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu uzlikts naudas sods – 180 eiro.

VVD šā gada maijā saņēma informāciju, ka no “KVL Baltic” īpašumiem notiekot Dzilnupītes piesārņošana, kā rezultātā gājušas bojā zivis, turklāt upē iepludinātas smiltis, pārtraucos tās dabīgo teci. VVD pārbaudes laikā atklājis arī citus ar derīgo izrakteņu ieguvi saistītus pārkāpumus.

LA.lv
LA
LA.LV
Latvijā
FOTO: Zināma jaunās Carnikavas baznīcas celtniecības vieta
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Novadu apvienība: Vairākas valsts iestādes joprojām strādā pēc veco rajonu principa
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: Pastā nevar paskaidrot, kur palikušas jelgavniecei Baibai sūtītās bankas kartes 1
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
14 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
8 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
8 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
11 stundas