Laukos
Mežsaimniecība

Vides organizācijas aicina parakstīt petīciju saistībā ar strīdīgajiem grozījumiem meža ciršanas noteikumos0

Foto – Valdis Semjonovs

Latvijas Dabas fonds (LDF) kopā ar citām Latvijas vides organizācijām aicina Ministru kabinetu (MK) nepieņemt grozījumus noteikumos “Par koku ciršanu mežā”, savukārt iedzīvotāji tiek aicināti parakstīt iniciatīvu “100 kailcirtes Latvijas simtgadei”, informēja fonda komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Viņa sacīja, ka trešdien, 22.novembrī Zemkopības ministrija (ZM) nevalstiskajām organizācijām nosūtīja starpministriju sanāksmē precizētos grozījumus MK noteikumos “Par koku ciršanu mežā”, kura saskaņošanai atvēlētas piecas dienas.

“Pēc būtības tas nozīmē, ka grozījumi vairs netiks apspriesti darba grupās, bet tiks virzīti izskatīšanai MK. Grozījumi paredz atļaut kailcirtes priežu audzēs piekrastes ierobežotas saimnieciskās darbības joslā, kā arī samazināt cērtamo koku caurmēru visā valstī priežu, egļu un bērzu audzēs, tātad būs iespējams cirst tievākus un jaunākus kokus,” skaidroja Brizga-Kalniņa.

Vides organizācijas kopš šī gada pavasara piedalījušās grozījumu apspriešanā, iesniegušas un pamatojušas iebildumus, kā arī aicinājušas grozījumu virzītājus izvērtēt noteikumu maiņas ietekmi uz vidi, kā arī izmaiņu ietekmi uz sabiedrību.

“Meža stāvoklis ietekmē arī citas ekosistēmas un vidi pāri īpašumu robežām, tāpēc tā izmantošanas veids, it īpaši kailcirtes, skar būtiskas sabiedrības un valsts intereses,” LDF paziņojumā masu medijiem pauž tās padomes loceklis Jānis Priednieks.

Pēc LDF pārstāvju domām, lai gan kopš pavasara šo grozījumu sakarā notikušas vairāk nekā 20 sanāksmes, patiesa, demokrātiska un neatkarīgi koordinēta diskusija par meža apsaimniekošanu, iekļaujot ekonomiskos un sociālos un aspektus, nav bijusi.

Brizga-Kalniņa uzskata, ka grozījumu gala versijā iebildumi un dabas intereses kompensējošie pasākumi teju nemaz nav ņemti vērā, un minimālās izmaiņas, kas tajos ieviestas, noteikti nelīdzsvaro to, kādu ietekmi uz vidi tie radīs. Savukārt grozījumu virzīšanas un apspriešanas process, pēc LDF pārstāvju domām, bija orientēts uz vienas šauras privāto interešu grupas mērķu sasniegšanu.

Līdz ar to, vides organizācijas iestājas pret plānotajiem MK noteikumu grozījumiem un aicina valdību tos nepieņemt.

Iedzīvotāji arī tiek aicināti parakstīt petīciju “100 kailcirtes Latvijas simtgadei” pret iepriekšminēto MK grozījumu pieņemšanu. Petīciju iespējams parakstīt interneta vietnē “www.100kailcirteslatvijai.lv”.

Kā ziņots, grozījumi noteikumos “Par koku ciršanu mežā” paredz atļaut kailcirtēs cirst tievākus kokus un samazināt galvenās cirtes caurmēru, dodot atļauju kailcirtēs cirst tievākus kokus. Grozījumi paredz arī atļaut cirst kokus kailcirtē sausās minerālaugsnēs augošās priežu mežaudzēs, lai gan tas līdz šim bija liegts. Tādējādi iecerēts novērst to, ka izlases cirtes dēļ priežu mežaudžu vietā veidojas cita koku sugu sastāva mežaudzes vai teritorija aizaug ar krūmājiem.

ZM ir sagatavojusi arī grozījumu projektu MK noteikumos “Meža atjaunošanas, meža ieaudzēšanas un plantāciju meža noteikumi”. Tie uzliek par pienākumu pēc kailcirtes priežu mežu atjaunot, sējot vai stādot trīs kalendāra gadu laikā pēc cirtes gada. Mežs būs jāatjauno, stādot augstvērtīgu reproduktīvo materiālu.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit

LA.lv