Foto – Shutterstock

Vidusjūras stils interjerā – ienes vasaru arī savās mājās! 0

Mēs, latvieši, atšķirībā no dienvidzemju iedzīvotājiem karstumu panesam daudz sliktāk, jo neesam saules lutināti. Tāpēc jo svarīgāk mācēt savā mājoklī radīt veldzējošu atmosfēru, ja gadījumā vasara atnāk arī pie mums…

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
Lasīt citas ziņas

Kur gan labāk mācīties, kā gūt veldzi, ja ne silto zemju tradīcijās? To zemju kultūrā, kas atrodas pie Vidusjūras – Grieķijā, Turcijā, Ziemeļēģiptē, Itālijā, Francijā un arī Spānijā –, 
populāra ikdienas siesta – pusdienlaika atpūta vēsās telpās. Šeit arī radies tā sauktais Vidusjūras stils. Visbiežāk to nosacīti iedala Grieķijai vai Itālijai tuvākās noskaņās. Vidusjūras stila pamatelementi ir komforts un lietderība. Sulīgs dabas kolorīts – saule, jūra un daudz augu. Nebūs nepieciešams tērēt daudz naudas, jo interjera noformējumā svarīga vienkāršība, lakonisks mēbelējums un praktiski aksesuāri.

Šis stils derēs tiem, kuri dzīvo senu māju dzīvokļos vai privātmājās, arī praktiska komforta cienītājiem un tiem, kas vēlas ekonomēt – te nebūs greznības vai šika.

Apdares līdzekļi

CITI ŠOBRĪD LASA

Vidusjūras stilam izmanto tikai dabiskās nokrāsas. Grieķu stila interjerā valda vēsie toņi – baltais, citrondzeltenais, visi zilās krāsas toņi, kas mēdz būt jaukti ar zaļo, un kā akcents koraļļu rozā. Pamatkrāsu salikums ir zilais plus baltais. Griesti un sienas parasti ir rupji apmestas, uz grīdas – terakotas flīzes. Itāļu variantā interjerā būs vairāk silto toņu. Krāsu gamma – no brūnas, zeltaini oranžas līdz olīvu zaļam. Raksturīgas fakturētas sienas – dekoratīvais apmetums, reljefas tapetes košos toņos. Grīdas klājums dzīvojamajās telpās parasti no balināta koka, bet virtuvē un sanitārajos mezglos keramikas flīzes ar ornamentālu zīmējumu.

Mēbeles un aksesuāri

Izturīgas, pamatīgas koka mēbeles – vislabāk roku darbs. Visbiežāk tās gatavo no priedes vai ozola. Mēbelēm ir vienkāršas formas un līnijas, neliels polsterējums. Itāļu variantā līdzās plašiem grāmatu plauktiem iederēsies arī nelieli metāla galdiņi ar mozaīkveida virsmu, bet grieķu stilam raksturīgi krēsli ar pītu sēdvietu. Dzīvojamajā istabā nepieciešams ērts dīvāns ar koka rāmi, bet virtuvē vai ēdamistabā ietilpīga, vecināta kumode.

Vidusjūras stilā izmanto pārsteidzoši maz tekstil­izstrādājumu. Pat aizkari ir retums – to vietā visbiežāk ir slēģi. Šo specifiku lielā mērā noteikusi šajās zemēs valdošā vasaras svelme, bet mūsu apstākļos tās varētu būt arī atturīgas žalūzijas.

Auduma izstrādājumi vairāk lietojami guļamistabās – balti izšūti palagi, mežģīņotas spilvendrānas, tamborētas sedziņas uz kumodēm. Galda tekstilam izmanto kokvilnu un linu, galdauti un salvetes ir vienkrāsainas, svītrainas vai rūtainas. Ziedu raksti praktiski netiek izmantoti.

Virtuvē tradicionāli ir daudz keramikas trauku un aksesuāru ar piemīlīgi naiviem zīmējumiem. Ikdienā lietojamos traukus mēdz novietot atvērtos plauktos, lai varētu priecāties par glazēto keramiku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.