×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
7. jūlijs, 2017
Drukāt

Vidzemē atrasta retākā Latvijas ūdeņu iemītniece – ziemeļu ūdenspērlene (11)

Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Vidzemē atrastas sešas dzīvas ziemeļu ūdenspērlenes – visretāk sastopamā ūdens radība Latvijā, aizsargāta tiek arī informācija par to, kur tā atrodama, šodien ziņo Latvijas Televīzija.

Divvāku gliemene agrāk visvairāk izplatīta bija Vidzemes upēs, kur notika arī to zveja. Tolaik gliemeņu pērles no Latvijas piegādāja Krievijas un Zviedrijas augstmaņiem.

Zveja vairs nenotiek, bet ūdenspērleņu populācija ir apdraudēta vēl joprojām. Vienā no Vidzemes upēm, kurā līdz šim bija atrastas tikai tukšās ūdenspērlenes, nu atrastas arī dzīvas.

AS “Latvijas Valsts meži” vides eksperts Mārtiņš Kalniņš uzņēmuma upes apseko regulāri un čaulas atradis līdz ar sešām dzīvām ūdenspērlenēm, kuras savu dzīvi turpina upē.

Upi Mārtiņš Kalniņš neatklāj, un tas pamatojams ar sugas apdraudētību.

Dabas aizsardzības pārvaldības sistēmā, kur reģistrē aizsargājamo augu un dzīvnieku atradnes, informācija par šo radību nav pieejama pat visiem ekspertiem, tāpat kā informācija par klinšu ērgli un orhideju dzimtas augu dzegužkurpīti, kas ir teju slepena, un vietas, kur radības mīt, zina tikai tie, kuriem tās jāpalīdz saglabāt.

“Mūsu atrastās gliemenītes bija metru pusotru viena no otras, bet Skandināvijas upēs, kur šī suga vēl ir sastopama lielā skaitā, viņas var būt kā akmeņi viena pie otras,” stāsta Kalniņš.

Šīm gliemenei nepieciešams vēss, tekošs un tīrs ūdens. Tās dzīvo akmeņainās vietās, kur starp akmeņiem ir smilts, kurā ierakties. Ūdenspērleņu mazuļi var attīstīties tikai ar citu dzīvo radību – lašu, taimiņu vai strauta foreļu palīdzību.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Bez UPESPĒRLENES Latvijā ir vēl citas gliemenes – perlamutrenes un bezzobes. Dīķos un ezeros būs bezzobes, upēs arī perlamutrenes.

 2. Upespērlene nevis ūdenspērlene (kā jau ekperts arī TV sižetā teica)!

 3. Ne gluži Salacā, bet vienā no tās pietekām GAN !!! Vēl IR 🙂

 4. Tas ir kaut kāds īpašs divvāku gliemeņu paveids?Jo Lielupē tādas 10-15cm ir papilnam.Ar ko pirmās atšķirās no pārējām?

 5. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Pirms pāris dienām radio? vai TV? vairākas reizes skandināja- Salaca! Domāju, ka neesmu izpaudis šo slepeno informāciju pērļu “zvejniekiem”.

  • Plātīties ar šādu informāciju nav prāta darbs, jo Latvija ir pilna ar debīliem cilvēkiem, kas noteikti mēģinās to atrast. Ko gan vēl gaidīt no cilvēkiem kas pat zoodārzā spēj piebeigt dzīvnieku ar tam nepiemērotu barību pat tad ja ir deguna galā uzrakstīts, dzīvniekus nebarot!

 6. Šādas pērlenes1989.gadā bija papilnam Dauguļupītē Stopiņu pagastā!

 7. Tadas divvāku gliemenes , lielākas par sērkociņu kastīti , bija Valkas “Zāģezerā ” un ari Bīriņu ezerā līdz ezeru tīrīšanai ! Bet vai ir tagad nezinu .

 8. Aizkraukles rajona Skrīveru pagastā upītē maizīte tādas bija pa pilnam gadi 12 – 15 atpakaļ..

 9. Šī ziņa ir vismaz 10 gadus veca. Biologi jau sen to bija atraduši. Un tikpat bēdīgā stāvoklī.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.3
Alūksne +20.6
Daugavpils +19
Saldus +23.2
Liepāja +23.5
Jelgava +24.3
Ventspils +22.8
Limbaži +23
Madona +22.4
Rēzekne +21.6
Draugiem Facebook Twitter Google+