Ekonomika
Bizness

Vidzemē dzīvo kokos9


Atpūtas ēka “Baltais čiekurs” viesu māju “Lobēlijas” teritorijā Priekuļos Niniera ezera krastā.
Atpūtas ēka “Baltais čiekurs” viesu māju “Lobēlijas” teritorijā Priekuļos Niniera ezera krastā.
Atpūtas ēka “Lobēlijas” jeb brīvdienu māja Priekuļos. Pasūtītājs: Valdis Valainis. Galvenais būvuzņēmējs: Valdis Valainis. Publicitātes foto

Skates “Gada labākā būve Latvijā 2017” otrās kārtas izbraukuma sesijas noslēgumā žūrija apmeklēja Vidzemi, kur bija aplūkojami visdažādākie būvniecības sasniegumi, sākot no elegantas jaunlaulāto “ligzdiņas” kokā Niniera ezera krastā līdz konferenču zālei uz tilta Cēsīs.

Ligzdas romantiķiem

Latvijas apstākļiem ļoti ekskluzīvs objekts tapis Priekuļu pagasta viesu nama “Lobēlijas” teritorijā pašā Niniera ezera krastā. Nianse ir tāda, ka tur dzīvošana notiek divās brīvdienu mājās, kas atrodas ezera krasta kokos, augstu virs zemes. “Baltais čiekurs” ir pacelts sešus metrus no zemes, mājiņas platība 27 m². “Čiekurs” ir piecus metrus no zemes, mājiņas platība – 22 m² ar guļvietu otrajā stāvā. No mājiņu logiem paveras skats uz ezeru. Šādas augstu kokos paceltas brīvdienu mājas pagaidām ir vienīgās Baltijā.

Viesu rīcībā ir viena vai divas terases, bezvadu internets, gaisa kondicionētājs, privātā autostāvvieta, grils, velosipēdu noma, burbuļvanna, sauna utt. Mājiņas ir apsildāmas un izmantojamas līdz -15°C temperatūrai. Māju saimnieks ir ne tikai augstas klases būvnieks, bet arī diplomēts pirtnieks, kurš ne tikai viesus kārtīgi nopērs, bet arī izšūpos caur unikālu apļveida uguns-āderu krustpunktu. Nav brīnums, ka arvien vairāk šo oriģinālo iespēju izmanto jaunlaulātie.

“Mēs visu darījām paši,” stāsta Maija Valaine, viesu mājas saimniece. “Pēc manas idejas to uzbūvēja vīrs ar dēliem. Interjers ir manis pašas veidots. Pirmais tapa “Čiekurs”, kas bija īsts pārbaudījums, jo augoši koki jau kustas un visi stiprinājumi jāveido tā, lai šo kustību neitralizētu, saglabājot visus brīvdienu ēkas drošības parametrus. Otrais objekts – “Baltais čiekurs” – tapa jau vieglāk, jo bija uzkrājusies pieredze.”

Dzīres uz tilta

Cēsīs, Gaujas piekalnē, trīs kilometrus no centra sešu hektāru lielā teritorijā uzbūvēta viesnīca “Villa Santa”. Kompleksā ietilpst trīs villas, kurās kopumā pieejami 30 numuri, ir arī restorāns un viesību zāle. Teritorijā saglabāts sens ābeļdārzs un atjaunota koka lapene. “Tilta māja” ir unikāls arhitektūras paraugs. Tā celta vienlaikus kā tilts un māja, pāri gravai un ūdenstilpei. Mājā var uzņemt līdz 150 viesiem. Zālē radīta īpaša akustika, kas nodrošina arī koncertu rīkošanas iespējas.

“Īpaši interesanta bija viesību zāle – tilts pāri upei,” atceras Aivars Kacars, SIA “Newcom Construction” valdes loceklis, “to veidojām no rūpnīcā pēc pasūtījuma izgatavotām metāla konstrukcijām, ko uz vietas saskrūvējām. Vajadzēja ļoti precīzi iebetonēt balstus abos upes krastos un uzsēdināt konstrukciju. Tas izdevās. Atlika izveidot stikla fasādes, caur kurām redzama ļoti skaista ainava uz upi un tās krastiem.”

Ādažos – modernākā iela Latvijā

“Mani šajā izbraucienā iepriecināja daudzfunkcionālais, ar vērienu celtais Cēsu pilsētas stadions,” spriež žūrijas locekle arhitekte Dace Medniece, Ādažu novada domes galvenā arhitekte un būvvaldes vadītāja. “Smilšu volejbola laukumi vien tur ir veseli četri. Stadions noderēs plašam iedzīvotāju spektram. To varēs apmeklēt bērni un pieaugušie, stadionā varēs notikt starptautiskas sacensības. Savukārt Ādažos veikta ļoti mūsdienīga Gaujas ielas pārbūve. Tur ir ne tikai sakārtota braucamā daļa un izveidotas dekoratīvas malas. Pieturvietā iespējams uzlādēt datoru vai telefonu un piepumpēt mašīnai riepas. Iespējams, pašlaik iela ir viena no modernākajām Latvijā, tuvu modernas ielas pārbūves etalonam.”

Skatu platforma un rotonda

Gada būves patiesi ir nozīmīgas. Dažādos novados sastaptajiem cilvēkiem bija raksturīgs prieks un lepnums par jaunajām būvēm.

Žūriju sajūsmināja Stāmerienas pils balkona atjaunošana. Nu jau sperts nākamais solis un izsludināts iepirkums jumta atjaunošanai… Stāmerienā tika uzbūvēta arī skatu platforma. Ar videonovērošanas kameru piefiksēts, ka mēneša laikā platformā bijuši 400 cilvēki – pasēdēt, atpūsties, apēst līdzpaņemtās sviestmaizes un pat nosvinēt kāzas. Alūksnē restauratori bija ieguldījuši milzu darbu, lai atjaunotu rotondu Tempļakalnā. Apē tapis patiesi milzīgs ugunsdzēsēju depo, kur ugunsdzēsējiem un glābējiem ir ideāli apstākļi.

Galerijas nosaukums

Skates “Gada labākā būve Latvijā 2017” objekti Vidzemē

Atpūtas ēka “Lobēlijas” jeb brīvdienu māja Priekuļos. Pasūtītājs: Valdis Valainis. Galvenais būvuzņēmējs: Valdis Valainis.

Skatu platforma ar nojumi Stāmerienā. Pasūtītājs: Gulbenes novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Krāčupe”.

Cēsu pilsētas stadiona 1. kārta. Pasūtītājs: Cēsu novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: PS “RERE VIDE 1”.

Dzīvojamā māja Brenguļu pagastā “Ruņģi”, Beverīnas novads. Pasūtītājs: Ivars Ādamsons. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Aimasa”.

Sešu dzīvojamo māju ciemats Raiskumā. Pasūtītājs: Yue LI. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “HUS.LV ECO HOUSES”.

Cempu un Paula Valdena ielas pārbūve Valmierā. Pasūtītājs: Valmieras pilsētas pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Limbažu ceļi”.

Gaujas tilta valsts reģionālā autoceļa P8 Inciems–Sigulda–Ķegums 10,70 km pārbūve. Valsts reģionālais autoceļš P8 Inciems–Sigulda–Ķegums 10,70 km, Gaujas tilts. Pasūtītājs: VAS “Latvijas valsts ceļi”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Rīgas tilti”.

Siguldas pilsētas lietus kanalizācijas sistēmas pārbūves 1. kārta. Pasūtītājs: Siguldas novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: AS “Siguldas būvmeistars”.

Stāmerienas pils balkons, Stāmerienas pagasts, Gulbenes novads. Pasūtītājs: Gulbenes novada dome. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Warss+”.

SIA “Vidzemes slimnīca” bērnu slimību nodaļa. Pasūtītājs: SIA “Vidzemes slimnīca”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “SANART”.

VUGD depo ēkas un palīgēkas nojaukšana un jaunbūve Apē. Pasūtītājs: Nodrošinājumu valsts aģentūra. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “RERE”.

Būvmateriālu tirdzniecības centrs Cēsīs. Pasūtītājs: Guntars Švolmanis. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Valdisa”.

Siguldas Sporta centrs. Pasūtītājs: Siguldas novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: PS “MONUM M”.

Viesnīca “Villa Santa” Cēsīs. Gaujas iela 88. Pasūtītājs: SIA “Santas rezidence”. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “Newcom Constructions”.

Paviljons – rotonda Tempļakalna parkā Alūksnē. Pasūtītājs: Alūksnes novada pašvaldība. Galvenais būvuzņēmējs: SIA “BŪVFIRMA INBUV”.

Balso: bērnu zīmējumi

Skates laikā notiek bērnu un jauniešu zīmējumu konkurss “Mana novada dārgakmens – jaunā būve”. Būvnieki uzskata, ka bērnu skatījums uz viņu veikumu ir ļoti nozīmīgs un aicina aktīvi balsot vietnē: https://www.facebook.com/gadabuve/

LA.lv