Foto – Karīna Miezāja

Vidzemes tirgu sakārto, saglabājot vēstures elpu
 0

“Lauku labumi pilsētas viducī” – ar šo devīzi rīdzinieku gadu desmitiem iecienītais Vidzemes tirgus turpina attīrīties no gadu gaitā uzkrātajiem sārņiem, iegūstot jaunus vaibstus, kļūstot aizvien pievilcīgāks pircējiem un atgūstot līdz šim apmeklētāju acīm slēpto vēsturisko šarmu. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

AS “Rīgas Centrāltirgus” (RCT) valdes priekšsēdētājs Anatolijs Abramovs uzsver – Vidzemes tirgus vienmēr būs aktuāla tirdzniecības vieta. Diemžēl pašlaik tas neesot rentabls, kas nav mazsvarīgi, domājot par tā tālāku attīstību un sakārtošanu.

A. Abramovs, RCT valdes priekšsēdētājs: “Vidzemes tirgū ir savas tradīcijas, tirgotāji un pircēji, ar kuriem varam asociēt šo tirgu, tāpēc vēlamies to saglabāt, šogad uzsākot atbrīvoties, piemēram, no vecum veciem kioskiem. No Matīsa ielas puses esam nojaukuši veselu virkni kiosku un tagad, braucot ar tramvaju, uzreiz redzam tirgus vārtus un to, kas tajā notiek. Tas viss paveikts, nesamazinot tirdzniecības vietu skaitu.”

 

Visiem neizpatiksi

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau gadu Vidzemes tirgu vada Baiba Laviceviča, kura šajā jomā kopumā strādā jau teju septiņus gadus. “Esmu ļoti priecīga par pašreizējo sadarbību ar uzņēmuma vadību, tirgotājiem un akcionāriem, jo, neraugoties uz retiem strīdiem, šeit visi strādā ieinteresēti, turklāt vienotā virzienā – uz tirgus sakārtošanu,” uzsver B. Laviceviča. Vislielākais prieks esot par samērā lielajām vizuālajām pārmaiņām, ko aizvadītā gada laikā piedzīvojis Vidzemes tirgus. “Ir nojaukta virkne veco kiosku, kurus par kioskiem varēja saukt jau ļoti nosacīti. Turklāt, tos nojaucot, pavērās pavisam briesmīgi skati, tādēļ ir prieks, ka nu tirgus izskatās daudz labāk,” norāda B. Laviceviča. Viņa gan atzīst, ka tirgus apmeklētāju viedokļi par izmaiņām esot kā pozitīvi, tā negatīvi.

 

“Lielākajai daļai pircēju patīk šeit redzamās izmaiņas. Tomēr ir cilvēki, kuriem vecie graustu kioski un to izkārtojums patika labāk nekā pašreizējais plānojums. Taču – tirgus ir jāsakārto un neglītās būdeles kopainu skaistāku nepadara,” piebilst tirgus vadītāja.

 

Gada laikā sasniegto izaugsmi tirgus vadītāja sola apkopot septembrī. Taču jau tagad varot teikt – darbs bijis sekmīgs un tieši pašlaik Vidzemes tirgus piedzīvo finansiālu uzplaukumu. “Sākot no maija vidus līdz šim brīdim, visi rādītāji tikai pieauguši un teju vai gribas trīsreiz pie koka pieklauvēt, lai tas nekad nebeigtos – lai smaidīgu un apmierinātu pircēju un tirgotāju pilns šeit būtu katru dienu,” atzīst B. Laviceviča.

 

Ar kaimiņiem 
jāsastrādājas

Tirgum jārod kopēja valoda arī ar Brīvības ielas 90. nama apsaimniekotājiem, kas ir divi dzīvokļu īpašnieku kooperatīvi – “1938” un “Vidzemnieks”. “Matīsa ielas otrajos jeb tirgus vidējos vārtos kādreiz bija puķu tirdzniecības vietas, kas nu ir nojauktas un pārceltas tālāk. Kooperatīva “Vidzemnieks” īpašnieks pašlaik šajā vietā veic remontu, labo ielas segumu un šķiet, ka viņam tur būs savs veikaliņš,” stāsta tirgus vadītāja. Ieeja Vidzemes tirgū no Matīsa ielas puses nu nepavisam vairs nav tāda kā agrāk, kad daudzo tirdzniecības stendu dēļ ar grūtībām izbraukt šeit varēja viena automašīna, bet gājēji, lai tiktu garām, spiedās pie letēm un viens pie otra.

Reklāma
Reklāma

 

Atbrīvot 
vēsturisko bruģi


Vidzemes tirgū lemts atjaunot arī tā laukuma vēsturisko bruģakmeni, kas padomju laikā pārklāts ar asfaltu, padarot tirgus segumu nevienmērīgu un apgrūtinot pārvietošanos gājējiem un darbu tirgotājiem. “Mēs atjaunosim vēsturisko segumu un to nedaudz piepacelsim, lai tas būtu vienā līmenī ar segumu pārējā tirgus teritorijā,” skaidro A. Abramovs.

Vidzemes tirgus vadītāja uzskata, ka asfalta pārliešana vēsturiskajam bruģim pielīdzināma teju vai noziegumam. “Asfalta noņemšanu sāks jau tagad, kad beigsies atvaļinājumi, līdz rudenim jāpaspēj kaut ko paveikt, jo ziemā jau neko nevarēs darīt. Darbus veiks fragmentāri, līdz ar to tirgotāju darbs īpaši traucēts netiks – tirdzniecības galdus var pārvietot, kā nepieciešams,” skaidro tirgus vadītāja.

 

 

Vārti tuvāk 
Brīvības ielai

Savu vizuālo izskatu mainīs arī ieeja, kas Matīsa tirgū ienāk no Brīvības ielas. Lai vairāk atbilstu virs šiem vārtiem rakstītajam “Lauku labumi pilsētas viducī”, plānots nojaukt divus kioskus abpus ieejai, kuros pašlaik tirgo zeķes un sadzīves ķīmiju. “Tā pamatideja šeit ir tomēr vairāk izvietot Latvijā augušus ziedus un dažādu vietējo ražotāju produkciju, un šie kioski tādēļ šeit nemaz neiederas,” atzīst B. Laviceviča.

Izmaiņas sagaida arī pašu vārtrūmi, kas ir Brīvības ielas 90. nama apsaimniekotāju pārziņā. “Pircēji, kas šeit nāk, mums regulāri aizrāda, ka šī vārtrūme ir netīrīta. Taču dilemma ir tā, ka šī teritorija nepieder mums. Šie vārti ir Matīsa tirgus vizītkarte, tādēļ plānots vārtus izgatavot no jauna un pārcelt pie Brīvības ielas,” atklāj tirgus vadītāja.

 

Puķu namiņš

Pašā tirgus vidū, tuvāk Brīvības ielai, nu ir izremontēti kioski un vienkopus novietoti visi puķu tirgotāji – kopumā astoņi. “Tas ir mūsu puķu namiņš,” smaidot saka B. Laviceviča, uzsverot, ka vasaras pilnbriedā šī ziedu tirdzniecības vieta izskatoties tiešām krāšņi. Jaunveidotais tirgus placis izvietojies aptuveni 2500 kvadrātmetru platībā. Labi tajā jūtas arī liliju audzētājs no Siguldas Valdis Bucenieks. “Pircējiem sākumā bija grūtāk mūs atrast, bet nu jau visi visu ir apjēguši. Tādēļ vietas maiņa pirkšanas apjomus neietekmē – mums labi gāja tur un labi klājas arī te,” uzsver V. Bucenieks.

 

Rūpniecības zona nepazudīs

Tomēr nav gluži tā, ka Vidzemes tirgū pavisam izskaudīs rūpniecības preces un to tirgotājus. Teju kā savdabīgs kvartāls tā paliks tirdzniecības vietu rindā, kas redzama, ienākot 
Vidzemes tirgū no Brīvības ielas puses.

B.Laviceviča: “Tirgus ir un būs. Neko citu mēs šeit neplānojam darīt. Vienīgais, par ko mēs domājam, – kā to pilnveidot un labiekārtot.

 

Labprāt gribētu šeit redzēt vēl kādu sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu vai zivju tirgotāju. Tiesa gan, svaigas zivis šeit var tirgot vien izbraukuma tirdzniecībā, jo pastāvīgai tirdzniecībai izpildāmo prasību apjoms ir tik liels, ka pagaidām to visu nespējam nodrošināt.

 

Diemžēl tādi nu vēsturiski šeit izveidojušies neatbilstoši veterināri sanitārie apstākļi.”

 

Iespēja par 
saprātīgu cenu

Arī Vidzemes tirgū, tāpat Centrāltirgū, pircējiem nu ir iespēja iebraukt arī ar savu personisko transportu. Pirmā stunda maksā piecdesmit santīmu, katra nākamā – latu un 68 santīmus. Kā norāda B. Laviceviča, stundas laikā, zinot, ko nepieciešams nopirkt un kur tas atrodas, var pagūt nopirkt it visu. Arī tad, ja tirgu tik labi nepārzina, stundas pirkumiem pilnībā pietiekot, jo Vidzemes tirgus neesot tik liels, lai visu nepagūtu. “Tā tomēr ir ekskluzīva iespēja pilsētas centrā novietot savu auto tieši pie tirdzniecības vietas un nestiept iepirkumu maisus sazin uz kurieni,” uzskata tirgus vadītāja. Jāpiebilst, ka pircēju ērtībām nu Vidzemes tirgū ar savu auto iepirkties var braukt jau no septiņiem rītā.

 

Centrāltirgus 
galdi noder

Pēc pārmaiņām Centrāltirgū Vidzemes tirgus ticis arī pie astoņiem jauniem tirdzniecības galdiem, kas Centrāltirgū vairs nav bijuši nepieciešami. Tirgotāji tos atzīstot par labākiem, jo uz tiem varot izvietot vairāk preču. Tomēr kāds trūkums tiem esot, atzīst dārzeņu pārdevēja Rita Špakovska, kas Vidzemes tirgū strādā divus gadus.

 

“Vairāk preces var izlikt, bet dikti tālu jāstiepjas, lai pircējam atdotu preci un naudiņu. Agrāk bija tā vecā koka būda, tad bijām pasargātāki, bet nu – grausti ir jānojauc un pārmaiņas tirgū ir nepieciešamas. Jāatzīst, ka šī direktore šeit tiešām kaut ko dara, iepriekšējos gados te absolūti nekas netika darīts,” savos novērojumos dalās pārdevēja.

 

Vidzemes tirgus izsenis uzskatīts arī par dārgāko Rīgā. R. Špakovska tam piekrīt, vien piebilst – arī pircēji kļūst aizvien interesantāki. “Ir divas šķiras – bagātie un nabagie. Vidusslāni es šeit neredzu. Cilvēki pērk vai nu ļoti dārgus produktus, vai tiešām skaita katru kapeiciņu un meklē ko lētāku. Ir bijis pat tā, ka cilvēks no to pirmo šlakas pienāk un prasa – kāpēc tik lēti un aiziet pirkt tur, kur ir krietni dārgāk,” tā pārdevēja.

 

RPAS “Rīgas Centrāltirgus” Vidzemes tirgus darba laiks

Diena Darba laiks
Pirmdiena – piektdiena no plkst. 7 līdz 19
Svētdiena no plkst. 7 līdz 17
Mēneša pirmajā 
pirmdienā

no plkst. 15 Sanitārā diena,

pēc plkst. 15 tirgus slēgts

Kases darba laiki
Otrdiena no plkst. 12.30 līdz 15.30
Trešdiena no plkst. 12.30 līdz 15.30
Ceturtdiena no plkst. 12.30 līdz 15


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iebraukšana un stāvēšana tirgus teritorijā
 tirgus apmeklētājiem – pircējiem

 

 

 

 

 

 

 

Pirmā stunda Ls 0,50

 

Katra nākamā stunda Ls 1,68

 

Transports Vidzemes tirgū (ar EKA čeku redzamā vietā) drīkst atrasties uz noteiktu laiku no 7 līdz 18

 

 

 

 

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.