Foto – Karīna Miezāja

Viedie elektrības skaitītāji palīdz kontrolēt enerģijas patēriņu
 0

500 Latvijas mājsaimniecībām vairs nav ik mēnesi jānolasa elektrības skaitītāji, viņi izmēģina, kā ir dzīvot moderni un viedi, izmantojot modernās tehnoloģijas. VAS “Latvenergo” projekta ietvaros šīm mājsaimniecībām vecos skaitītājus nomainīja pret viedajiem, kurus var nolasīt attālināti.


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Lasīt citas ziņas

Ervīns un Inta Kraukļi dzīvo vienkāršā divstāvu koka mājā Pārdaugavā, kas esot bijis sen lolots un 2002. gadā piepildīts sapnis. Kopā ar četriem bērniem un Intas vecākiem Kraukļu ģimene ir “Latvenergo” pilotprojekta dalībnieki, kuri saņēmuši pilnu projekta paku un aktīvi izmanto tai piešķirtās viedās tehnoloģijas. Kraukļu mājās ir tikai nepieciešamākās elektroierīces lielai ģimenei, lai ikdienas steigā visi varētu sadzīvot, kā saka Inta, “kinozāles mums nav”. Gan Ervīns, gan Inta strādā no mājām, tāpēc lieli enerģijas patērētāji ir viņu datori – lielais “Apple Macintosh” dators ir kā sildītājs, smejas Ervīns.

 

Domā, kā 
mazināt rēķinus

Jau pirms projekta viņi sekoja līdzi elektrības patēriņam, jo ir saskārušies ar grūtībām nomaksāt rēķinus. “Mums ir tā nelaime, ka ūdens sildīšana ir ar elektrību,” stāsta Ervīns, “plānojam to mainīt, taču līdz šim tas nav izdevies.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekta organizatori veido seminārus, pēc kuru apmeklēšanas Inta jau ir ieviesusi pārmaiņas savā ikdienas rutīnā un tagad apzināti veļasmašīnai spiež 30 grādu podziņu, jo viņa ir pārliecināta, ka tādējādi tiek patērēts mazāk. Tāpat, sekojot līdzi energomonitora datiem, ģimene secinājusi, ka viņu ledusskapis tērē nepamatoti daudz elektrības.

Problēma varētu būt nolietotajās durvju gumijās, tāpēc Inta jau ir sākusi interesēties par iespējām tās nomainīt.

 

Tēriņus vērtē attālināti

Nedz klientam, nedz pakalpojuma sniedzējam pašiem nav jānolasa elektrības patēriņa rādītāji. Patēriņa un slodžu dati atjaunojas ik stundu, un šī informācija klientiem ir pieejama klientu portālā www.e-latvenergo.lv un speciāli izveidotā viedtālruņu lietotnē, kas ļauj sekot līdzi elektrības patēriņam, atrodoties arī ārpus mājām.

Pusei dalībnieku izsniedza vienkāršus enerģijas patēriņa mērītājus, kurus pievieno rozetei. Mērītāji ataino tai pieslēgtās ierīces enerģijas patēriņu – tādējādi mēs varam precīzi sekot līdzi, cik daudz elektrības patērē mūsu tējkanna vai ledusskapis.

Savukārt 35 no 500 mājsaimniecībām tika izsniegta vēl modernāka un precīzāka enerģijas patēriņa mērierīce – inovatīvie energomonitoru komplekti jeb skārienjutīgam viedtālrunim līdzīga ierīce, kas precīzi ataino sešu pieslēgto elektroierīču enerģijas patēriņu. Šajā monitorā mēs varam redzēt kopējo faktisko elektrības patēriņu, kā arī katras ierīces “apēsto” enerģiju.

Dati tiek saglabāti, tāpēc, ja interesē, var salīdzināt, kā ir mainījies elektrības patēriņš, mainoties mūsu paradumiem. Ar energomonitora palīdzību var izslēgt elektrības padevi konkrētajā rozetē, pat neatrodoties mājās, – tas gadījumam, ja redz, ka, dodoties uz darbu, aizmirsts izslēgt gludekli. Skaidrs, ka lielai daļai lēkājošie dati uzreiz neko neizsaka, tāpēc ierīce piedāvā datus atspoguļot daudz saprotamākā veidā – naudas izteiksmē, kas ir skaidra visiem.

Reklāma
Reklāma

 

Cik maksā būt viediem?

Sekot līdzi patēriņa struktūrai un saprast, kurā laikā tas ir augstāks, ir interesanti un noderīgi, taču cik tas maksā? AS “Latvenergo” Viedo tīklu kompetences centra vadītājs Āris Dandens nevar nosaukt konkrētu summu, jo pašreiz nav paredzēts masveidā Latvijā ieviest viedos skaitītājus, un tie nemaz nav pieejami. Tā kā projektā neiesaistītie klienti ir izrādījuši interesi, AS “Sadales tīkls” aktīvi domā par šāda pakalpojuma ieviešanu un to, cik tas varētu maksāt.

Toties ir ierīces, ko iedzīvotāji var iegādāties paši: enerģijas patēriņa mērītājs (sākot no Ls 6) un energomonitors (aptuvenā cena par komplektu 200 eiro). Ā. Dandens stāsta, ka “ir grūti izsvērt, ko man dos tas, ka es tik precīzi varēšu sekot līdzi savam patēriņam”, tāpēc pirms tam ir jāapsēžas un jāaprēķina, vai tas atmaksāsies.

Viņš domā, ka svarīgāka šajā gadījumā ir motivācija, kāpēc sekot līdzi saviem paradumiem un kāpēc tos mainīt – galvenais iemesls varētu būt elektrības tarifi.

 

Skats nākotnē

Projekts ilgs piecus gadus, taču trīs gadu laikā ir jāsasniedz viens no izvirzītajiem mērķiem – 10% patēriņa samazinājums 500 iesaistītajām mājsaimniecībām. Ā. Dandens atzīst, ka tas ir ievērojams rādītājs un ka nevienu dalībnieku nevar piespiest pārdomāt savus paradumus, taču viņš cer, ka mērķi izdosies sasniegt.

“Latvenergo” tikai tagad sāks analizēt pirmo trīs mēnešu rādītājus, kas palīdzēs saprast elektroenerģijas patēriņa paradumus un sagatavot informāciju, ko izsūtīt projekta dalībniekiem.

Mājas pirmajā stāvā jau visas spuldzes nomainītas pret ekonomiskajām, un Ervīns gatavojas to izdarīt arī otrajā stāvā. Jādomā par patērētā siltā ūdens daudzumu, jo tas cieši saistīts ar viņu mājas elektrības rēķiniem. Izrādās, Inta ir liela vannas mīļotāja, tāpat kā divas mazās meitas. Tā jau ir – mums jādzīvo gudri un atbildīgi, taču taupot nevar atņemt sev visus dzīves priekus, šajā gadījumā – vannas priekus.

 

Uzziņa

No aprīļa 500 mājsaimniecības Latvijā piedalās “Latvenergo” energoefektivitātes pilotprojektā.

Projekta mērķis ir iepazīties un izprast klientu elektroenerģijas patēriņa paradums, lai saprastu, vai iespējams mainīt mājsaimniecības elektrības patēriņu.

Projekts ilgs piecus gadus.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.