×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.9°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
10. jūlijs, 2018
Drukāt

Viedoklis: Līdz šim nenovērtētais radio – populārāks par internetu (8)

radio

Autors – Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektors Andris Ķēniņš

Nupat pētījumu kompānija “Kantar TNS” publicēja jaunākos radio auditorijas pētījumu datus, kuri zināmā mērā šokēja visu mediju nozari. Pētījums atklāja, ka vidēji viena radio stacija Latvijā, iedzīvotāju vecuma grupā no 16 līdz 74 gadiem, sasniedz vairāk kā divas reizes lielāku auditorijas daļu, nekā tika uzskatīts līdz šim – ja pēc 2017. gada rudens datiem vidēji viena stacija spēja sasniegt 6.86% no visas mērķa auditorijas vecuma grupā no 16-74 gadiem, tad pēc jaunākajiem pētījuma datiem – viena stacija vidēji sasniedz 14.91% no minētās auditorijas. Tas nozīmē, ka vidējais radio klausītāju skaits nedēļā (Reach%) vienai radio stacijai Latvijā ir it kā pieaudzis par 117.34%! Savukārt, nedēļā radio klausās 88% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 16 līdz 74 gadiem, kas ir it kā 7,2% pieaugums pret iepriekšējo periodu 2017. gada rudenī. Šokam bija gan pozitīvais aspekts, jo beidzot tika atzīta radio lielā loma mediju tirgū, it sevišķi auditorijas sasniegšanā (uzrunāšanā), gan arī rūgta pēcgarša, jo pēc būtības jau nekas nav mainījies, radio Latvijā vienmēr tāds ir bijis, tikai līdz šim tam nebija oficiāla apstiprinājuma.

Iepriekšējos 23 gadus radio auditorijas pētījumiem izmantoja tā saukto “dienasgrāmatu metodi” un visbeidzot 2018. gadā “Kantar TNS” ieviesa jaunu metodoloģiju pārejot uz telefonu intervijām un aptaujām internetā. Jaunā aptaujas metodika nodrošina daudz lielāku respondentu loku, kas pēc būtības ļauj daudz objektīvāk un detalizētāk izpētīt radio klausīšanās paradumus un ļauj novērtēt arī mazo, nišas programmu vietu radio tirgū, tādējādi iegūstot daudz precīzākus un visaptverošākus datus gan par radio klausīšanās paradumiem, gan radio vietu mediju nozarē kopumā.

Pamatojoties uz līdzšinējiem mediju tirgus datiem, radio nozare, aiz televīzijas un interneta, ir tikusi uzskatīta kā trešais populārākais mediju kanāls. Jaunie dati atklāj, ka tas ir nepamatoti, jo, piemēram, atbilstoši “Kantar TNS” datiem, 2018. gada ziemas – pavasara periodā internetu regulāri izmantoja vidēji 80% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas faktiski nozīmē, ka radio patēriņš ir lielāks nekā interneta patēriņš. Arī salīdzinot lielāko radio grupu sasniegtās nedēļas auditorijas apjomu un populārāko interneta portālu sasniegtās nedēļas auditorijas, redzams, ka tikai viena interneta portālu grupa spēj konkurēt ar radio grupām. Radio un interneta patēriņa salīdzinājumā ļoti būtiski ir tas, ka radio nozares patēriņš balstās gandrīz 100% Latvijā veidotajā saturā (izņemot mūziku), ko nevar teikt par internetu. Tas arī pierāda un apstiprina sabiedrības ieinteresētību un pieprasījumu pēc Latvijā veidotā satura, kas ir vienīgais instruments Latvijas mediju konkurencē ar globālajiem satura veidotājiem un izplatītājiem.

Iepriekš minēto, maldīgo priekšstatu rezultātā, radio nozare līdz šim ir tikusi neadekvāti zemi novērtēta gan no reklāmdevēju puses, gan arī kopējās Latvijas mediju telpas ietvaros, kuras atbalstam ir veidoti dažādi instrumenti un piešķirti līdzekļi satura veidošanai. Latvija savā ziņā ir unikāla valsts Eiropas un pat pasaules kontekstā, jo Latvijā radio ir nozīmīgāks un efektīvāks medijs nekā vairumā citu valstu, un to šobrīd arī apstiprina reprezentatīvie “Kantar TNS” dati. Šiem jaunajiem apstākļiem ir jākalpo par pamatu attieksmes maiņai pret radio, jo ir acīm redzami, ka radio ir viena no retajām mediju platformām, kura ātri un efektīvi sasniedz lielu sabiedrības daļu, tādējādi nodrošinot gan reklāmdevēju intereses, gan arī apmierinot sabiedrības vajadzību pēc objektīvas un vispusīgas informācijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Savā laikā tika izdarīta liela muļķība – atslēgts vidējo viļņu Rīgas raidītājs. To pamatoja ar naudas trūkumu uzturēšanai. Tikai neviens nepadomāja, ka šāds solis tad radīs to, ko tagad sauc par atšķirīgajām informatīvajām telpām. Bet VV Rīgu teicami varēja dzirdēt visā Latvijā, to varēja klausīties ar desmitiem tūkstošiem mazo radiouztvērēju, kuri uzreiz tika izmesti no aprites. VV raidītāja atslēgšanu lobēja arī tirgoņi, kuriem parādijās iespēja par latiem tirgot par santīmiem iepirktos ķīniešu aparātus. Tāpat varēja izvērst UĪV staciju tīklu, kuru izkontrolēt ir pagrūti, jo to ir daudz un ej nu noklausies, ko kurš pūš gaisā. DAB vai digitālais apraides tīkls tika testēts veselu gadu, bet pagaidām gan neizskatās, ka tās tiks ieviests. Eiropā to izmanto, bet uztvērējaparāti tomēr ir padārgi, liekas ka cilvēki dod priekšroku lētākiem izstrādājumiem. Piedevām vareni izpleties interneta staciju tīkls, kurā ir atrodams viss.

  2. Klausos vieniigo radiostaciju paralari internetam—Radio Merkurs.

    • Merkuru var klausīties, kamēr never muti vaļā Juris. Viņam nāk laukā tik žultaini un pat stulbi teksti, ka tos klausīties nav iespējams. Arī sarunu biedrus viņš palaikam atrod tādus pašus. Vienīgais, ko var paklausīties, tas ir Baldzēns.

  3. Pieci.lv ir stacija bez reklāmām. Ja tās nepatīk, tad izvēlies šo.

  4. Mums vajg digitālo reidio, varēs kārtīgu piķi noslaukt un visiem būs jauni aporāti!

  5. Tikko šķībo malēnieša runu sāk tas veikalu Depo slavinošais idiots, slēdzu rādžiņu laukā! Lai tak šis iet girst! Interneta reklāmas ir bezgala apriebušās, bet tās vismaz nebļauj uz mani …

  6. Tad nu gan atklājums! Atbildēt

    Visi nabaga pensionāri( un to esot veseli 400.000 tūkstoši!) to tik vien dara,kā klausās radio. Tas taču tik ērti un lēti! Paņem to kastīti uz dārziņu, ravē burkānus un dilles un klausies jaunākās ziņas un vecākās ziņģes. Internets jau šitos nepavisam nevilina.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Zilaļģu festivāls

Ūdens temperatūra vairumā Latvijas upju un ezeru sasniegusi +18.. +22 grādi. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē tuvākajās nedēļās turpināsies zilaļģu vairošanās.

Veselības inspekcija skaidro, ka zilaļģes ir dabiski iekšzemes un jūras ūdens organismi, bet problēmas var radīt to masveida savairošanās – tā saucamā ūdens ziedēšana, jo daļa zilaļģu sugu ir potenciāli toksiskas un, atmirstot ūdenī, var izdalīt toksīnus. Peldētājiem šie toksīni var radīt alerģiskas ādas reakcijas, acu un gļotādas kairinājumu, bet mājlopi, kas tiek dzirdināti ar šādu ūdeni, var akūti saindēties un pat aiziet bojā. Saistībā ar strauju zilaļģu savairošanos Rīgas pašvaldība aicina iedzīvotājus pagaidām atturēties no peldēšanās ne vien Vecāķu, bet arī Daugavgrīvas un Vakarbuļļu peldvietās.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+