×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2015
Drukāt

Vieglu garu jeb kas jāzina par katru “tautisko pirti” (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Pateicoties tvaika, hamamu un infrasakarkanajām istabām telpām sporta klubos un SPA salonos, pirts spēj dāvāt neatkārtojamas iespējas ceļā uz skaistumu, raksta skaistumkopšanas servisa portāls Intensa.Pro.

Vēsture

Noteikt, kam pieder pirts radīšana ideja, ir neiespējami. Literatūra par seno pasauli liecina par to, ka pirtis dažādām tautām aptuveni radušās vienlaikus. Daudzu arheoloģisko izrakumu gaitā noskaidrots, ka mūsdienu saunas un pirts prototipi parādījušies vēl senos laikos, kad cilvēks atklāja karstā tvaika veselīgumu. Tās bija senajiem romiešiem, grieķiem un ēģiptiešiem.

Sākotnēji pirts nozīme aprobežojās ar to, ka tajā varēja savest kārtībā savu ķermeni (nomazgāties). Tomēr ar laiku pirts celtniecības attīstība sāka apaugt ar citām telpām: noģērbšanās, atpūtai un masāžai.

Pirtis pārstāja būt par attīrīšanās vietu, tās pārvērtās īstos sociālajos institūtos ar brāzmainu sabiedrisko dzīvi, kā sava veida interešu klubu. Pats nosaukums “pirts” šai iestādei tika piešķirts nepavisam nejauši. Tulkojumā no grieķu valodas tas nozīmē “izdzen sāpes un skumjas”.

Pirts veidi

Tradicionāli pirtis pieņemts iedalīt atkarībā no “nacionalitātes”. Šādas pirts īpatnības izskaidrojamas ar tautības rakstura īpatnībām, tradīcijām un dažādu valstu klimatiskajiem apstākļiem. Par vispopulārākajām tiek uzskatītas somu, turku un krievu pirtis.

Krievu pirts – vidējas temperatūras un mitruma pirts. Mitrums sastāda 20 – 65 %, bet temperatūra aptuveni 50 – 90 grādus.

Krievu pirts tiek uzskatīta par saudzīgāku, jo mitrā gaisa siltumvadība ir daudz augstāka par sauso. Krievu pirtī daudz dziļāka izkarsēšana sasniedzama ar mazāk agresīviem apstākļiem. Tāpat tiek uzskatīts, ka pirtsslotu var izmantot tikai krievu pirtī, jo saunā tā ātrāk izžūst.

Pirtsslotas tiek uztvertas kā ārstniecības līdzeklis. Tas izskaidrojams ar to, ka lapas satur ēteriskās eļļas, kuras temperatūras ietekmē izdalās, nodrošina labvēlīgu iedarbību uz organismu. Tāpat pirtsslota ir lielisks masāžas līdzeklis.

Somu pirts – pirts ar ļoti zemu mitrumu (5 – 10 %) un ar daudz augstāku temperatūru – 70 – 100 grādiem.

Pie somu pirts īpatnībām var piedēvēt arī ēterisko eļļu izmantošanu. Tās atšķaida un ar tām apšļaksta akmeņus. Tāpat pieņemts likt sejas maskas.

Turku pirts (hamama) – ir pirts ar salīdzinošu zemu temperatūru – 40 – 45 grādiem, bet ar ļoti augstu mitruma procentu – 80 – 100 %.

Turku pirts ir vismaigākā pēc savas iedarbības, un sevišķi populāra SPA salonu un sporta klubu apmeklētājiem.

Hamama ir pievilcīga ar to, ka, to apmeklējot, obligāta ir masāža un kosmētikas procedūras. Pēc atkārtotas tvaika kabīnes apmeklējuma obligāti tiek veikta “ziepju” masāža. Pēc tam ķermeni noberzē, lai noņemtu ādas ragvielas kārtu, Tad seko ietīšanās procedūras.

dievietei_logo

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. nav nekāda ‘krievu pirts” ir vienkārši mitrā pirts. Krievi kā vienmēr piesit sev nopelnus. Tikpat labi tā ir latviešu , igauņu vai leišu pirts.

Draugiem Facebook Twitter Google+