×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
2. februāris, 2014
Drukāt

Vieglu garu! Kā pareizi pērties krievu pirtī (3)

Foto: ShutterstockFoto: Shutterstock

Kaut arī šķiet, ka krievu pirtī valda nežēlīgs karstums, pirtnieki atgādina, ka pērtuvē, kur gaisa mitrums ir 90–100%, gaisa temperatūra nedrīkst būt augstāka par 70 °C, kur mitrums 30–40% – ne augstāka par 90 °C, kur 5–15% – ne karstāka kā 100 °C.

Sākumā peramais noguļas uz vēdera. Pirtnieks ar divām slotām glauda viņu virzienā no pēdām uz galvu, atpakaļ slotas velk gar sāniem, un tā divas trīs reizes. Tad ar slotām paņem karsto gaisu, abas piespiež pie krustiem un ar roku pietur 1–3 sekundes. Tāpat sasilda lāpstiņas, tad ceļgalu locītavas. Šo paņēmienu atkārto trīs četras reizes. Ja ir ļoti karsts, slotas cilā lēnāk, neceļot tik augstu, un pamērcē vēsā ūdenī. Tad slotas aši virpuļo te pie galvas, te pie pēdām.

Pēc tam sāk aši un viegli pērt muguru uz dažādām pusēm ar slotu galiņiem. Tikpat viegli pa minūtei per krustus, gurnus, stilbus, lielus, pēdas. Tad minūti aši glauda ķermeni.

Kad peramais apveļas uz muguras, līdzīgi noper vēderu un, kad viņš atkal apgriežas, vispirms glauda muguru, per kādas divas minūtes un tad vico: divi trīs sitieni pa pleciem, tad tiem piespiež slotu kā kompresi; tas pats krustiem, dibenam, gurniem, stilbiem, lieliem un pēdām. Abas slotas uzliek uz jostas vietas, vienu velk galvas virzienā, otru – uz pēdām, un tā 4–6 reizes.

Tad ar slotām nomierinoši noglauda augumu un peramais dodas atvēsināties ūdenī.

Pērienu atkārto vēl pāris reižu – mazāk glaudot, bet vairāk slānot –, un visbeidzot peramo ar slotu izspaida. Ar kreiso roku pirtnieks tur slotas kātu, bet ar labo, viegli spiežot uz lapotni, apļveida kustībām noberžmuguru, krustus, dibenu, kājas. Pēc pēršanās seko auksta pelde.

krievu_pirts1

Vairāk padomu veselīgam dzīvesveidam tematiskajā izdevumā “400 padomu skaistumam un veselībai”

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Iebrieniet lapā sauna.fi, atklāsiet, ka somu pirts ir ar to pašu gara mešanu, 70 grādu temperatūru un pēršanos ar slotām, ne ar ko neatšķiras no krievu vai latviešu pirts.
    Tas, kas skaitījās par “somu pirti” padumjlaikos, bija kolchozu mārketologu izgudrojums.

  2. Tā pati latviešu pirts jau ir. Pat padomju arheologi un valodnieki atzina, ka teritorijas no Volgas līdz Baltijas jūrai apdzīvoja balti. Viņu kultūru daļēji pārmantoja iekarotāji un paverdzinātāji klejoņi varjagu vadībā ( varjags – vorjuga = likumīgais zaglis un padotie – tovarišči – tovar išči (meklē mantu).

  3. Kāpēc tieši par “krievu” pirti? Vai latviešiem tāds fenomēns kā pirts nekad nav bijis? Man interesētu apraksts par latviešu pirti.

Draugiem Facebook Twitter Google+