×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
2. aprīlis, 2014
Drukāt

Viela muskuļu darbam – magnijs

Foto - LETAFoto - LETA

Slikta pašsajūta, nogurums, nespēks, stīvums, tirpas, muskuļu krampji un nervozitāte? Iespējams, organisms sūta signālus, ka tam izsīkušas magnija rezerves.

Organisms šo minerālvielu neražo, taču to var uzņemt ar uzturu. Tiesa, uzsūcas gan tikai trešā daļa magnija, ko ikdienā iespējams uzņemt ar pārtiku. Pārējais daudzums tiek izvadīts ar urīnu.

Magnijs nepieciešams muskuļaudu (arī sirds) un nervu darbības nodrošināšanai, enerģijas ražošanai un citu bioķīmisko reakciju norisei. Tas iesaistās arī olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku pārstrādē un regulē fosfora, kālija un kalcija līmeni asinīs.

Šī minerālviela samazina stresa negatīvo ietekmi, nervozitāti un veicina koncentrēšanās spējas, tādēļ ir svarīga sportistiem un citiem cilvēkiem, kam ir aktīvs dzīvesveids un liela fiziskā slodze, jo magnijs atslābina muskuļus. Ja organismā magnijs nav pietiekamā daudzumā, nervs nav pilnībā pasargāts. Tad kalcijs nervu pastiprināti aktivizē, sūtot pārāk daudz impulsu, un muskuļos rodas spazmas.

Magnija trūkuma gadījumā mazinās arī kaulu izturība, jo magnijs nepieciešams kā kalcija un fosfora atbalsts kaulaudu struktūras veidošanā. Aptuveni 65% magnija ir koncentrēti kaulos, 25% – muskuļos, bet atlikusī daļa – citās ķermeņa daļās un šķidrumos.

Sievietes organismam magnija nepieciešamība papildus pieaug grūtniecības laikā, jo tas ievērojami mazina kāju krampjus.

Lai organismam būtu lielāka jēga no uzņemtās minerālvielas, ir nepieciešams arī B6 vitamīns.

Pieaugušam cilvēkam diennaktī vajag uzņemt 300–350 mg magnija. Tas iespējams ar uzturu, kurā ir zivis, pākšaugi, sēklas, rieksti, žāvēti augļi, piena produkti, zaļo lapu salāti.

BENU aptieku farmaceite Dace Pijola atgādina, ka magnija uzsūkšanos organismā var aizkavēt dzelzs un fluora preparāti, B1 un B6 vitamīna deficīts, fosfors, tauki, olbaltumvielas un alkohols. Turklāt izvadīšanu paātrina antibiotikas, urīndzenošie līdzekļi un sirds glikozīdi.

Aptiekā pieejami magnija preparāti tabletēs, šķidrā un šķīstošā pulvera veidā, turklāt bieži vien tie ir ieteicamajā kombinācijā ar B6 vitamīnu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+