×
Mobilā versija
+6.0°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
20. septembris, 2013
Drukāt

Vienā kabrioletā ar sniegbalto Džipo
 (Video)

Līga VasiļūnaLīga Vasiļūna

Pamanot Rīgas ielās Imanta Lejasmeijera koši sarkano, uguns mēlēm apzīmēto kabrioletu, kas veidots uz “Jeep Wrangler” bāzes, ar baldahīnu jumta vietā un līdzās autovadītājam apzinīgi sēžam sniegbalto Šveices aitu suni Džipo, smaids uz lūpām uzplaukst pats no sevis. Dodamies pie ekstravagantā braucēja un viņa pavadoņa ciemos. 


 

Izrādās, draudzīgas attiecības ar suņiem Imantam bijušas vienmēr. Senāk viņam bijuši četri rējēji, bet nu jau desmit gadus Imanta mīlulis ir sniegbalts, liela auguma suns Džipo. Vasaras pilnbriedā – 17. jūnijā – ar gardu suņa torti nosvinēta viņa desmitā dzimšanas diena. Bet aptuveni pirms pusgada mājas pagalmā Džipo pievienojies kaķis – sniegbalta, garspalvaina kaķenīte, vārdā Bello, ar vienu zilu, otru zaļu actiņu. Izrādās, izvēloties mīluļus, Imantam ir svarīgi, lai tie būtu balti. Arī vieglās automašīnas, izņemot kabrioletu, Imants vienmēr iegādājies baltas, pats bieži tērpjas baltā, mājā un pagalmā daudzi interjera priekšmeti ir balti. Jo tā ir Imanta mīļākā krāsa kopš bērnības.

suns3

Jau desmit gadus Imants un Džipo labos laika apstākļos ik pa laikam sēžas kabrioletā un izmet kādu līkumu pa galvaspilsētas ielām, lai priecētu ļaudis un izvilinātu viņos smaidu. Un šie braucieni sagādā prieku arī Džipo. Tiklīdz saimnieks dod komandu, Džipo tūdaļ mašīnā ieņem savu vietu līdzās viņam. Džipo mums arī nodemonstrē, kā ar ķepu prot māt sveicienus un “atā” un kā savā dobjajā suņa balsī prot dziedāt. Laikam vajadzīga liela pacietība, lai sunim iemācītu šādas lietas? Imants stāsta, ka baltie Šveices aitu suņi ir supergudri un neticami viegli apmācāmi – pietiek komandu atkārtot vienu reizi un suns to jau ir iegaumējis uz visiem laikiem. Tāpat arī ar braukšanu kabrioletā – pieticis sunim vienu reizi ierādīt viņa vietu, lai tas pēc saimnieka komandas turpinātu to apzinīgi ieņemt. Džipo kā vairākumam suņu ir ļoti svarīgs saimnieka tuvums un gribas tam izpatikt. Tiesa, panākt, ka Džipo gluži kā cilvēks māj ar ķepu, gan nenācies viegli. Bija vajadzīga gan pacietība, gan laiks.

Kad Džipo automašīnā kopā ar saimnieku nevizinās pa galvaspilsētas ielām, tas labprāt pavada laiku plašajā mājas pagalmā – rotaļājas ar savām mantām, draudzējas ar kaķenīti Bello. Džipo ir tik labsirdīgs, ka kaķiem pāri nedara. Gadās, izvests pastaigā ārpus mājas pagalma, tas dzenas pakaļ kādam kaķim, bet tikai aiz ziņkāres – lai apostītu, nevis, lai kostu. Biežāk gan var vērot ainu, ka kaķenīte Bello pa pagalmu dzenā Džipo, nevis otrādi, stāsta Imants.

suns2

Tomēr, kā jau katra suņa, arī Džipo “pūra lādē” ir kāds nedarbs. Ēdienreizēs suns saņem pilnvērtīgu suņu barību un nedaudz jēlas liellopa gaļas. Suņa barības kvalitātei Imants šobrīd pievērš īpaši lielu uzmanību, jo uzskata, ka, iespējams, tieši nekvalitatīvas barības dēļ ar ļaundabīgu audzēju saslima viņa iepriekšējais četrkājainais draugs. No cilvēku maltītes Džipo nesaņem neko. Bet reiz Imants klājis galdu ciemiņiem un uz tā novietojis šķīvi ar sagrieztu gaļu. Kad ciemiņi jau atnākuši, lejot glāzēs vīnu, Imants pamanījis, ka gaļas vairs nav. Nodomājis – ātri gan tā pazudusi, laikam ciemiņiem ļoti garšojusi. Pēc brīža pārpratums atklājies, izrādījies – sunim kārdinājums ņēmis virsroku pār labajām manierēm un cienasts pazudis viņa vēderā. Līdzīgi Džipo izrīkojies vēl vienu reizi, bet tie tad arī ir vienīgie baltā skaistuļa nedarbi, teic Imants. Un piebilst, ka pēc mūsu sarunas abi atkal sēdīsies auto – vispirms saimnieks aizvedīs suni izpeldēties, bet pēc tam abi košajā kabrioletā atkal būs redzami Rīgas ielās.

{source}
<iframe width=”640″ height=”360″ src=”//www.youtube.com/embed/9VlJstAfa84″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>
{/source}

 

Baltie Šveices aitu suņi:

šķirne cēlusies ASV, Kanādā un Eiropā no vācu aitu suņiem

augstums (skaustā) – suņiem 60 – 65, kucītēm 55 – 60 cm,

svars – 35 – 40 kg,

enerģiski, ļoti labsirdīgi,

ļoti patīk būt saimnieka tuvumā,

bez iemesla nemēdz būt agresīvi,

viegli apmācāmi,

dzīvo līdz 15 gadiem.

 

UZZIŅA

Šķirne cēlusies ASV, Kanādā un Eiropā no vācu aitu suņiem. Gēns, kurš kontrolē balto krāsu, ir dabisks komponents vācu aitu suņa kopējā krāsu ģenētikas materiālā. Baltais Šveices aitu suns nav krustots ar kādu citu suņu šķirni kopš tā ievešanas Ziemeļamerikā.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+