×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.9°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
15. maijs, 2014
Drukāt

Māra Libeka: Cilvēki nespēj samaksāt par ārstēšanos un valdībai vienalga (32)

Foto - LETAFoto - LETA

Aizvadītajā nedēļā valdības darba kārtībā bija iekļauts jautājums par 14 miljonu eiro piešķiršanu veselības aprūpei. Veselības ministrija lūdza vairāk nekā 10,5 miljonus eiro infrastruktūras uzturēšanas izdevumu segšanai slimnīcām, vairāk nekā 1,7 miljonus eiro – pacientu iemaksas kompensācijai (70 centi) pensionāriem, kas saslimuši ar gripu, un 1,6 miljonus eiro pacientu iemaksas samazināšanai stacionāros līdz 11 eiro dienā (patlaban 13,52 eiro). Papildu naudu prasīja arī, lai slimniekiem būtu jāmaksā mazāk par operācijām un lai bērni, kuri sirgst ar retām kaitēm, varētu saņemt medikamentozo terapiju.

Kurš ministrs noticēja, ka naudu patiešām piešķirs? Noskaidroju, ka neviens. Pati veselības ministre Ingrīda Circene slimoja, finanšu ministrs Andris Vilks bija devies ārvalstu komandējumā, jau iepriekš pasakot, ka naudas nebūs, bet valdības vadītāja Laimdota Straujuma, kā allaž būdama laipna, pieklājīga un iejūtīga, neizslēdza šo jautājumu no darba kārtības, lai tauta redz, ka, lūk, mēs, valdošā koalīcija, esam satraukušies par cilvēku iespējām tikt pie veselības aprūpes augsto finansiālo šķēršļu dēļ. Pirmsvēlēšanu gaisotnē tas nenāk par ļaunu. Nedaudz parunāja un tālāku parunāšanu atlika uz augustu, kad Saeimas vēlēšanas jau būs teju pie durvīm un atkal nenāks par skādi izcelt gaismā rūpes par medicīnas naudas lietām. Šādu triku uz rudens pusi būs arvien vairāk. Bet tikmēr finanšu ministrs Andris Vilks nepārprotami licis saprast, ka no līdzekļiem neparedzētajiem gadījumiem medicīnai netiks neviens lats, bet šā gada valsts budžetu negrozīs. Vienīgais piedāvājums ir meklēt naudu pašas ministrijas budžetā. Tāpēc ministrija jau neoficiāli apsver iespēju koncentrēt pacientu plūsmu jeb, tautas valodā runājot, samazināt slimnīcu skaitu. Valdības sēdē šis brīdinājums neizskanēja, jo šādas runas pirms vēlēšanām ir nepieņemamas – par to spriež aiz slēgtām durvīm.

Ministru kabinetam ir pilnīgi vienalga, ka pacientu parāds par ārstēšanos slimnīcās ir sasniedzis gandrīz sešus miljonus eiro. Piemēram, Rēzeknes reģionālajā slimnīcā šogad, salīdzinot ar līdzīgu periodu pērn, divreiz palielinājies to cilvēku skaits, kas nespēj samaksāt par ārstēšanos, un viņu parāds jau ir 181 256 eiro. Bet Vidzemes reģionālajai slimnīcai tas sakrājies līdz 214 411 eiro. No šīs summas jau norakstīti 26 328 eiro, jo to vairs nevar piedzīt no pacientiem, kuri aizgājuši viņsaulē. Nemaz nerunājot par lielajām valsts klīnikām, kur parādu summa sniedzas miljonos, no kuriem apjomīgas naudas summas aizplūst līdzi mirušajiem pacientiem. Tiesa, daļa no parādniekiem ir ļaunprātīgie nemaksātāji, bet tā ir neliela, kamēr vairākums tomēr nespēj samaksāt plānā naudas maka dēļ.

Šis ir ne tikai Veselības ministrijas, bet gan visas valdības jautājums, un parunāšana par to, nepieņemot konkrētus lēmumus, ir vienaldzības augstākā pilotāža. Arī pašai ministrijai vajadzētu daudz asāk un pārliecinošāk skaidrot gan Finanšu ministrijai, gan valdībai, kādas sekas ir tam, ka cilvēki nespēj samaksāt par ārstēšanos un šā iemesla dēļ pat atsakās doties uz stacionāru. Ar konkrētiem piemēriem un konkrētu statistiku, kas rāda, ka slimnīcās palielinās mirstība. Ja arī tas ir vienalga, tad jājautā, kam mums vajadzīga šāda valdība?

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Vai tad tas nebija skaidrs jau 2009.gadā,kad samazinātas tika nevien pensijas,bet no desmit līdz astoņiem latiem pat ģimenes valsts pabalsts,vai ne tik sen,kad apcirpts tika 45 latu garantētais minimālais ienākums?

 2. Kāds brīnums? Jau pirmajā premjerēšanas reizē Godmanis teica, ka valsts pienākums nav rūpēties par katru konkrētu cilvēku. Katram pašam esot jāmāk tikt ar savām problēmām galā. Lasi, brīvība ir dzīve brīvā dabā, kur izdzīvo spēcīgākais.

 3. dzivojiet veseligi ,nevajadzes slimot.

 4. Ja jau tik švaki, jāmaina ministre. Kā reklāmā teikts, pateicoties Ivetai Grigulei, veselas deviņas slimnīcas netika likvidētas. Tad nav ko viņu sūtīt projām uz Briseli, kā daudzi to grib, bet steigšus jāieceļ Circenes vietā un būs viss kārtībā.

 5. Nezinu kāpēc tik grūti saprast, nu, ja valstij nav naudas, tad vajag kaut kādas ienesīgas jomas nacionalizēt, nu teiksim medikamentu tirdzniecību. Nu tas būtu atvieglojums gan budžetam gan cilvēki kļūtu veselāki.

 6. Par cik pacientu maksājums nav rindas mazinājis, kā bija iecerēts, tas jāatceļ un jāmeklē citi risinājumi. Ja kāds ar to cerēja vēl medicīnas finansēšanu nodrošināt, tad arī tas, kā te rakstīts, nav sanācis. Tas ir radījis dakteru naudas atkarību un, kamēr šī slimība nebūs izārstēta, slimniekiem no valsts medicīnas aprūpes nekas labs nav gaidāms. Arī dakteriem naudīgo vārguļu visiem nepietiks, kuri ar laiku ies mazumā, jo ko ta slims cilvēks var nopelnīt.

 7. šodien braucu autobusā, sarunājās divas tantes. Viena grib tikt pansionātā, jo kaimiņš sola viņu nosist, bet otra bauroja pa visu autobusu, ka bez 300 EUR, beigās jau bija 400 EUR, viņu neņems nevienā pansionātā. Cietusī izkāpa no autobusa, noskatījos: Nervu kamols. Atliek tikai nomirt… Vai ne?

 8. KAD KGB ATVERT MAISUS Atbildēt

  Atveert KGB VAI GRU MAISOS.TAD IZTIIRIIT RAGANU MEDIIBU LAIKAA.KO AUKLEEJAAM URBJA PARTIJA.

 9. Ko Jūs gribiet – Circene tak ir absolūta nulle, viņai svarīgāk 7 km skriet nevis reālus pasākumus veikt

 10. Medicīnas nozare prasās pēc totālas ģenerāltīrīšanas no reģistratūras līdz ministrijai. Tas, kas notiek patreiz, nav prātam aptverams. Vai valdība ir akla? Tā ir totāla anarhija, bezatbildība, bezkontrole un nihilisms! Lāpa un lāpa to medicīnas ņerbas gabalu un gala tam visam neredz! Ne velti saka, jo lielāks bardaks, jo vieglāk zagt!

 11. Mēs jau pat nezinām,vai Valsts Zāļu aģentūrā ir kas mainījies pēc apjomīgā raksta publicēšanas,lai gan pagājuši ir turpat pieci gadi! Skat.”Cita pasaule Zāļu valsts aģentūrā”,Latvijas Avīze,15.07.2009. Autors: Māra Lībeka. Klusums!

 12. Valdībai nav vienalga Atbildēt

  Valdība,sākot no finanšu ministra Oskara Spurdziņa (TP) un beidzot ar finanšu ministru Andri Vilku (“Vienotība”) progresīvā ienākuma nodokļa vietā,izvēlas Roberta Zīles (NA) sociāli ekonomiskās programmas IIN samazināšanu.

 13. “Finanšu ministrijas ierēdņi ar ministru priekšgalā joprojām nav sapratuši ka nodokļu pakete ir jāveido kā progresīva sistēma un tiem jākalpo kā veicinošam faktoram uzņēmējdarbībai.”
  Skat.”Diferencēts PVN-atbalsts visai tautai”,E.Skudriņa,ekonomiste,Rīgas Balss,2004.gada 29.oktobris.

 14. Valdībai nav vienaldzīgas pašu algas! Finanšu ministram tā jāpalielina,pārējiem jāmazina nodoklis! Kaut samazinot GMI!

 15. bet tas jau ir tikai fragments no veselības aprūpes sistēmas, kad beidzot sāks arī runāt par kvalitāti un efektivitāti,ka mums ir lielākais speciālistu skaits uz 1 iedzīvotāju, lielākais rentgena un CT izmeklējumu skaits uz vienu iedzīvotāju, konsultācijas… Tas cilvēks tiek palaists pa apli,bet rezultāta nav! tā nekādas naudas nepietiks!

 16. sen zināms ka valdībai cilvēki pie vienas vietas

 17. par šo sasāpējušo jautājumu jau runāts un runāts ,bet līdz ministriem nav aizgājis.kā tas nabadzīgais un slimais lai ārstējas, ja naudas ir tikai,lai vilktu dzīvību .

 18. tad nu gan jaunums……

 19. Toties valdībai viss kārtībā! Viņi nesaprot,kāpēc tauta nemīl politiķus. šos politiķus.ne tuvu nevar laist pie varas!
  Kā var mīlēt cilvēkus,kuri godaprātu un kaunu apēduši maizes vietā. Ne velti nauda un vara parāda ,kāds cilvēka raksturu. Šis ir spilgts piemers.
  Cilvēks šiem,nocietinātājiem kungiem, nav nekas. Veci kara lūžņi viņiem ir svarīgāki par cilvēka dzīvību un eksistenci.
  Viņi visu laiku vaimanā,ka NAV naudas,bet,kā vajag savām vajadzībām,savu algu pelielināšanai vai kara lūžņu iegādei,tā ar naudu nav problēmas !!!!

 20. Saules mūžu 4.maija režīmam!

 21. Valdība darbojas Briseles birokrātu armijas interesēs, bet tie, savukārt, pilda lobiju rīkojumus. Tas pats, kas Latvijā, tikai lielākām iespējām. Nekādu noslēpumu. Un tas nav ne pārsteigums ne jaunums, tik tagad mēs to skaidri redzam un saprotam-Latvija apzināti tiek iznīcināta un mūsu vara ir ideāls instruments Briseles rokās. Visu cieņu Īrijas un Ungārijas valdībām, kas cīnās pret eiropas diktatūru, lai saglabātu savas nacionālās valstis. Atcerietis, kā mēs dzīvojām gadus 15 atpakaļ? Viss ir pārvērsts naudā un eiropas centralizācijā. Viss tiek iznīcināts-viss. Tāda centralizācija sāk parādīties, ka jūtams pirmās totālās kontroles vēsmas. Ražotājus iznīcina ar nodokļiem, jo tā ārprātīgā birokrātu liekēžu armija ar kaut ko jāuztur, turklāt-labi jāuztur! Kādas muļķības tarkšķ vilks? Tā ir vesela saprāta runa? Tāda sajūta, ka viņš pieslēgts kaut kādam runas apartātam ar ieprogrammētu tekstu un tam nav nekāda sakara ar realitāti-meli un šizofrēnija! Izrādās-Latvijas pārtika ir indīga, bet spaisi nē! Ģmp, cigaretes, alkohols laba, bet kūpināta gaļa indīga! Es to varu nosaukt par totālo kontroli, jo veselā saprāta tajā nav. Par “obligātajām” potēm vispār nerunāsim-pasaules zinātnieki un ārsti vairs neklusē, tik Latvijā viss vēl kluss un tumšs. Eiropa jau sen sākusi mosties.

 22. Problēma ir laikus tikt pie ārsta speciālista, nevis gaidīt rindā mēnešiem ilgi. Tad vainot pacientu, ka nav laikus ārstējies. Šī iemesla dēļ ir gan ielaistas slimības, gan lielie tēriņi slimnīcās.

 23. Tā ir realitāte,ka cilvēks nevar atļauties ārstēties,cilvēkiem zobu pat mutē nav,tās cenas kuras tagd ir lai salabotu zobu ir vnk nenormāls priekš mums mirstīgajiem.Pati tiko saskāros,lai salabotu uzliktu kroni,tas vienam zobam izmaksās 80euro.i sakiet,kā tādu naudu var cilvēks var tādu naudu maksāt,ja alga +- 350-500euro par pesionieriem nerunāsim vispār

 24. Mums jāizpilda pienākums pret valsti – jānomirst pirms pensijas. Par ko tad te runāt?

 25. Nemaz nerunāsim par situācijām, kad uz izmeklējumiem ir jāgaida gandrīz gads… kvotas, redz… ja vari atļauties, maksā! Ja nē……. Un tad ārsts pajautā – kur jūs bijāt agrāk?!

 26. Tos miljonus , kuri paredzēti mūsu karavīru nosūtīšanai uz Āfriku jāatdod medicīnai. Tur gan nauda atrodas momentā ! Kas mūsu bērniem meklējams tādā pasaules nostūrī ?

 27. Ir taču jāsaprot Atbildēt

  Nav jau viegli! Pensijas jāindeksē,IIN Karginam un Zaharjinam jāsamazina,Tobāgo,Lesoto un Tahiti finansiāli,CĀR militāri jāpalīdz,bruņumāšīnas jāpērk,13 parlamentāros sekretārus jāuztur,Vilkam algu jāpalielina!

 28. Varbūt uz slimnīcu nebrauc, jo tur palielinās mirstība…

 29. Šogad taču nekādas gripas epidēmijas nebija – kāpēc pieprasa kompensāciju 1,7 milj. eiro? Un vēl – pavisam nesen bija ziņa, ka mediķi veikuši pierakstījumus vairāk nekā 92 000 eiro apmērā /kā saprotu, tad dati par šo gadu/, t.i., prasa samaksu par darbiem, kurus nav veikuši. Kā tad tas izskatās?

Draugiem Facebook Twitter Google+