×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
19. marts, 2014
Drukāt

Vienam mājsaimniecības loceklim ikdienas tēriņiem mēnesī vajag 431 eiro

Foto: LETAFoto: LETA

Eiro banknotes.

Lai arī mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi pakāpeniski palielinās, pieaugums nespēj nosegt tēriņu summu, kuru mājsaimniecības norādīja kā nepieciešamu mēneša izdevumu segšanai, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2013.gadā veiktā ienākumu un dzīves apstākļu apsekojuma dati.

2012.gadā izdevumu apjoms, kuru mājsaimniecības nosauca kā nepieciešamu ikdienas tēriņu segšanai mēnesī, bija 399 eiro uz vienu mājsaimniecības locekli, kamēr to rīcībā esošie ienākumi bija tikai 320 eiro. 2013.gadā mājsaimniecības uzskatīja, ka nepieciešamo izdevumu segšanai nepieciešams jau 431 eiro, kas ir par 32 eiro jeb par 8% vairāk nekā pirms gada.

2013.gada ienākumu dati tiks apkopoti līdzīgā apsekojumā šogad, kurš sācies martā un ilgs līdz jūnija beigām.

Ienākumu nepietiekamību apstiprina arī atbildes uz jautājumu par to, cik viegli vai grūti mājsaimniecības spēj segt nepieciešamos ikdienas izdevumus, norāda CSP. Apsekojuma dati liecina, ka pēdējā gada laikā pieaudzis to mājsaimniecību īpatsvars, kurām tas izdodas ar lielām grūtībām.

Vissaspringtākā situācijā bija mājsaimniecībās, kurās dzīvo pāris ar trim un vairāk bērniem līdz 18 gadiem, mājsaimniecībās, kurās ir viens pieaugušais ar bērniem, kā arī vientuļo pensionāru mājsaimniecībās.

CSP dati liecina, ka ekonomiskā situācija ir pasliktinājusies tieši vientuļo pensionāru mājsaimniecībās. 2013.gadā starp mājsaimniecībām, kurās dzīvoja viena par 65 gadiem vecāka persona, strauji pieauga tādu mājsaimniecību skaits, kurām bija ļoti grūti segt nepieciešamos ikdienas izdevumus. 2012.gadā tādu atbildi norādīja 28,1% no visām šāda tipa mājsaimniecībām, bet 2013.gadā – jau 36,5%.

Līdzīga tendence, lai arī ne tik izteikta, bija mājsaimniecībās, kurās bērnu audzina viens pieaugušais. Ja 2012.gadā ļoti grūti segt nepieciešamos ikdienas izdevumus bija 31,2% no visām šāda tipa mājsaimniecībām, tad 2013.gadā – 34,1%.

Datu avots par mājsaimniecību rīcībā esošiem ienākumiem un to pietiekamību ir CSP veiktais 2013.gada ienākumu un dzīves apstākļu (EU-SILC – “EU Statistics on Income and Living Conditions”) apsekojums. Tajā aptaujāti 6300 mājsaimniecību un intervēti 12 000 respondentu vecumā no 16 gadiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+