×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
26. jūnijs, 2014
Drukāt

Vieni ārstēs Latvijā, citi – aizbrauks (6)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Baiba Prindule (pirmā no kreisās), Jūlija Kovaļova, Jana Brodecka, Jeļena Bebre, Linda Birkenšteina un Elīna Kniploka vakar kļuva par farmācijas maģistrēm. "Mēs izvēlējāmies šo profesiju, lai palīdzētu cilvēkiem. Daudzi klienti nāk pie mums pēc padoma, tāpēc aptiekā bez maģistra grāda neiztikt," secina Baiba. Farmācijas maģistra studiju programmā bija piecas budžeta un 36 maksas vietas. Studiju maksa gadā – 854 eiro. Jaunietes studijām naudu sakrājušas no savas darba algas aptiekā.

Vakar Latvijas Universitātes (LU) Lielajā aulā uz savu izlaidumu pulcējās Medicīnas fakultātes absolventi – ārsti, medicīnas māsas, farmaceiti un radiogrāferi jeb speciālisti, kuri veic diagnostiskās radioloģijas izmeklējumus ar jaunākās paaudzes digitālajām diagnostikas iekārtām. Pavisam 336 absolventu godināšana turpināsies arī 30. jūnijā. Ar izcilību no augstskolas atvadās četri absolventi – trīs farmaceites un viena medicīnas māsa, bet par veiksmīgu zinātnisko darbu LU rektora Mārča Auziņa atzinības raksti pasniegti 41 fakultātes beidzējam.

No 187 medicīnas māsām, kas ieguva bakalaura grādu, lielākā daļa jau strādā dažādās ārstniecības iestādēs, tāpat kā farmācijas bakalaura un maģistra studiju programmu absolventi. Taču 40 studenti, kas saņēma ārsta diplomu, turpinās izglītoties rezidentūrā. Diemžēl ne jau visiem būs iespēja to darīt par valsts naudu, jo no 250 ārstiem, kas beidz ne tikai LU Medicīnas fakultāti, bet arī Rīgas Stradiņa universitāti, paredzētas 170 valsts apmaksātās rezidentu vietas, tāpēc uz tām būs konkurss. Ne vienmēr absolventu vēlmes specializēties kādā konkrētā medicīnas jomā sakrīt ar Veselības ministrijas (VM) piedāvātajām iespējām. Ministrija vākusi informāciju gan no mediķu profesionālajām asociācijām, gan arī ārstniecības iestādēm – galvenokārt lielajām klīnikām un reģionālajām slimnīcām, daudz mazāku uzmanību pievēršot speciālistu deficītam ambulatorajās ie­stādēs ārpus Rīgas. Ministrija visvairāk valsts apmaksāto rezidentu vietu – 28 – paredzējusi ģimenes ārstiem, 17 – iekšķīgo slimību speciālistiem, 15 – ķirurgiem un neatliekamās medicīnas ārstiem, 14 – anesteziologiem, kā arī citiem speciālistiem, tiesa, daudz mazākā skaitā. Piemēram, dermatovenerologiem tiks piedāvāta tikai viena vieta, uz kuru pretendē vairāki absolventi.

Tie, kas neiekļūs rezidentūrā par valsts budžeta līdzekļiem, droši vien dosies uz ārzemēm, jo tur ar ārsta grādu vien var dabūt darbu un pamazām strādājot kvalificēties par speciālistu atbilstoši attiecīgās valsts prasībām. Turklāt – saņemot daudzreiz lielāku algu par mūsu kvalificēto ārstu algām, pastāstīja LU rezidentūras attīstības programmas vadītāja Anda Požarnova.

Savukārt Rīgas Austrumu slimnīcas galvenā speciāliste onkoloģijā un rezidentūras jautājumos Dace Baltiņa uzskata, ka Veselības ministrijai ir jāizvērtē, vai Latvijā netiek sagatavots pārāk daudz ārstu un rezidentu, kā arī daudz precīzāk jāplāno nepieciešamo speciālistu skaits. “Ja uz 240 absolventiem, kas šogad iegūst ārsta diplomu, ir tikai 170 valsts apmaksātas rezidentu vietas, tad skaidrs, ka jāsāk domāt, vai studentu nav par daudz,” sacīja D. Baltiņa.

Māszinību profesionālo bakalaura grādu bija iespējams iegūt par Eiropas Savienības Sociālā fonda līdzekļiem. Vēl nav zināms, vai šī iespēja būs arī turpmākajos gados, jo, kā informēja VM preses sekretārs Oskars Šneiders, patlaban ministrija precizē, kā tiks tērēta nauda jaunajā ES fondu plānošanas periodā.

LU Medicīnas fakultātes dekāne profesore Ingrīda Rumba-Rozenfelde: “Šogad atjaunotā Medicīnas fakultāte atzīmēs 15 gadu jubileju, bet jau septembrī Latvijas lielākā universitāte svinēs 95. gadadienu. Jau 15 gadus fakultāte apvieno labākos un progresīvākos Latvijas medicīnas un farmācijas nozares pētniekus un praktiķus, kā arī piesaista starptautiskus ekspertus, lai nodrošinātu konkurētspējīgu izglītību gan latviešu, gan angļu valodā.”

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. 240 ir kopā LU un RSU, un kopā ārzemnieki un Latvijas pilsoņi. Tas ir normāli, ka uz rezidentūru ir konkurss un tas nav pat 2 uz 1 vietu. Visi, kas saņēmuši diplomu, nemaz nebūs labi ārsti un visiem nevajadzētu tikt rezidentūrā.
  Bet tas, ka RSU ir pārāk daudz budžeta vietu, gan ir taisnība. Vajadzētu stingrāku iestāju konkursu, lai iestājas 60, bet motivēti kļūt par ārstiem.

 2. un kur nu vēl RSU absolventi? Un tā katru gadu un par 100% valsts līdzekļiem, pie tam uzņemšanas barjera ir 4 ķīmijā? Praktiski tiek uzņemti visi,kas vēlas un arī cauri izvilkti,jo vajag tak studentu un absolventu skaitu? Rezidentūrā vietas paliek pāri, intresanti gan ,kur tie pazūd pēc beigšanas. Un tas notiek 2 augstskolās? Vai mūsu valstī nepietiek ar vienu,bet tādu kur būtu konkurss un augsta kvalitāte-LU?

 3. “Ja uz 240 absolventiem, kas šogad iegūst ārsta diplomu, ir tikai 170 valsts apmaksātas rezidentu vietas, tad skaidrs, ka jāsāk domāt, vai studentu nav par daudz,” sacīja D. Baltiņa.

  VAI CIENĪJAMĀ DR. BALTIŅA NEIEDOMĀJAS , KA VARĒTU BŪT OTRĀDI:
  PĀRĀK MAZ REZIDENTŪRAS VIETAS UZ ABSOLVENTU SKAITU ??
  DĀMAS UN KUNGI SĀCIET TAČU BEIDZOT DOMĀT !!
  MŪSU MEDICĪNU PAŠREIZ BALSTA ĀRSTS KURŠ VĒL NAV APTVĒRIS , KA DARA TO PAR VELTI, VAI ĀRSTI KURI VEIKLI IEKĀRTOJAS VIETĀS AR IESPĒJĀM PIEPELNĪTIES.
  JAUNIE ĀRSTI : “NECERIET – LATVIJAS VARAS VĪRI UN DĀMAS JŪS NESAPRATĪS”
  MĀCIETIES VALODAS UN AIDĀ UZ NORMĀLĀM ZEMĒM.
  KAD PĒDĒJIE MOHIKĀŅI IZMIRS , VARBŪT PIE MUMS SAPRTĪS, CIK KVALIFICĒTS UN ATBILDĪGS DARBS MAKSĀ !!!

 4. aaaa

  Slinkums skatīties statistiku , bet tie 250 varētu atbilst +/- budžetnieku skaitam . Jo RSU vien budžetniekos ārstniecībā vien uzņēma 250 vai pat vairāk .

 5. Savukārt Rīgas Austrumu slimnīcas galvenā speciāliste onkoloģijā un rezidentūras jautājumos Dace Baltiņa uzskata, ka Veselības ministrijai ir jāizvērtē, vai Latvijā netiek sagatavots pārāk daudz ārstu un rezidentu, kā arī daudz precīzāk jāplāno nepieciešamo speciālistu skaits. “

  +++++

  Es jau 10 gadus nenogurstoši rakstu par ārstu pārprodukciju , bet šie vēl taisās izvērtēt

 6. Vai tad starp šiem 240-250 beidzējiem visi ir Latvijas iedzīvotāji? Cik zināms, RSU liela daļa medicīnas studentu ir ārvalstnieki, kuri paši maksā par studijām. Tad tikai normāli, ka viņi turpina studijas un darba gaitas savās mājās.

Draugiem Facebook Twitter Google+