×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. februāris, 2014
Drukāt

Vieni ievēros likumu, citi – zvērestu

Foto - LETAFoto - LETA

Kāpēc ģimenes ārstus neapmierina tas, ka nodokļu nemaksātājiem plānveida ārstēšana būs jāsedz no savas kabatas?

Latvijas un arī Lauku ģimenes ārstu asociācijas neatbalsta Veselības ministrijas izstrādāto Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, jo netiekot sasniegts tā mērķis, proti, piesaistīt vairāk naudas medicīnai. Nepieciešamos līdzekļus mēģināts iegūt uz sabiedrības trūcīgās daļas rēķina. Likumprojekts liekot ārstam pārkāpt Hipokrata zvērestu, kas skan tā: “Solos ar vislielāko rūpību un bez izvairīšanās jebkurā laikā ikvienam cilvēkam sniegt palīdzību neatkarīgi no viņa reliģijas, tautības, rases, politiskās pārliecības vai sociālā stāvokļa.”

Māris Nātra, 
Valkas ģimenes ārsts: 
”Ja šo likumu pieņems, ģimenes ārsti būs kā tādi sociālā riska menedžeri. Tad jau mums jāpārceļas darbā uz Valsts ieņēmumu dienestu (VID), kuram jākontrolē nodokļu maksāšana. Ārsta pirmais jautājums pacientam vairs nebūs: kas jums kait, bet gan: vai esat samaksājis nodokļus. Sāpīgākais ir tas, ka ģimenes ārsts nodokļa nemaksātājam būs spiests paziņot – jums jāmaksā no savas kabatas gan pacienta nodeva, gan viss pārējais. Pretī saņemsim cilvēku dusmas un aizvainojumu. Es neesmu pret nodokļu maksāšanu, taču ne jau ģimenes ārstu uzdevums ir iesaistīties cīņā ar cilvēkiem, kuri ir negodīgi pret valsti.”

Mārtiņš Āboliņš, 
Skrundas novada ģimenes ārsts:
 “Esmu pieradis, ka ne viens vien mans pacients nespēj samaksāt par vizīti un arī par zālēm. To viņa vietā izdarām mēs, ārsti, – pieņemam bez maksas, iegādājamies nepieciešamos medikamentus. Šajā jomā Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts neko neuzlabos un arī ārstiem nekādu apgrūtinājumu neradīs, jo pacientu klāsts ir ļoti raibs un piedzīvoti visādi brīnumi. ”

Ināra Staņa, 
Jelgavas novada 
Glūdas pagasta ģimenes ārste:
 “Kādēļ man ir jāuztraucas, vai cilvēks ir vai nav nomaksājis nodokli? Vismaz es nevarēšu atraidīt pacientus, sakot – ja jūs nespējat samaksāt pilnu cenu par ārstēšanos, tad ejiet projām. Ievērošu Hipokrata zvērestu, nevis likumu, kas ir tam pretrunā. Tiesa, būs tādi ārsti, kas ievēros likumu, jo pretējā gadījumā draudēs Veselības inspekcija ar soda sankcijām. Likumprojekta autoriem vajadzētu ne tik daudz uztraukties par nodokļu nemaksātājiem – tas jādara VID –, bet gan parūpēties, lai nodokļu maksātāji neielaistu savas slimības un laikus tiktu izmeklēti, nevis gaidītu rindā mēnešiem. Gads vēl tikai sācies, bet daudzās ārstniecības iestādēs pacientus pie speciālistiem pieraksta uz aprīli, maiju un pat augustu.”

Modrīte Silauniece, 
Balvu un Kubuļu pagasta 
ģimenes ārste:
 “Līdz šim nevienam pacientam neesmu atteikusi palīdzību, arī tad, ja nav naudas, ko samaksāt par vizīti. Laukos ir daudz cilvēku, kuri dzīvo uz nabadzības robežas, bet viņiem trūcīgo statusu nepiešķir, jo cilvēkam, lūk, pieder mašīna, ar ko aizvest bērnus uz skolu un aizbraukt uz veikalu. Sabiedriskais transports kursē reti vai nekursē nemaz. Viņiem nav naudas, lai nomaksātu visus nodokļus, un viņi būs tie, kuriem likums liks ārstēšanas izdevumus segt no sava maka.”

Uzziņa


Likumprojektā noteiktie valsts finansētie veselības aprūpes pamatpakalpojumi, kurus nodrošinātu visiem

1. Neatliekamā medicīnisko palīdzība.

2. Plānveida veselības aprūpe un ārstēšana:

* grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 70 dienām;

* pacientiem, kas slimo ar psihiskām slimībām;

* pacientiem ar onkoloģiskām un hematoloģiskām saslimšanām;

* pacientiem, kas slimo ar cukura diabētu;

* infekciju slimību slimniekiem un pacientiem, kuriem veic izmeklējumus infekciju slimību noteikšanai;

* pacientiem, kas saņem hroniskās hemodialīzes, hemodiafiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras;

* pacientiem, kas saņem ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju;

* pacientiem, kas saņem paliatīvo veselības aprūpi.

3. Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+