×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
8. augusts, 2014
Drukāt

Vieni politiķi Krievijas sankcijas pielīdzina radiācijai; citi mierina – eksports turpinās. “LA” diskusija Dubnā (17)

Foto - Anda KrauzeFoto - Anda Krauze

Jānis Jurkāns nespēja noklausīties ministra Romāna Naudiņa stāstīto par citu iespēju un tirgus meklējumiem, lai izvairītos no Krievijas sankcijām, un ar saviem pagātnes nopelniem un personīgiem apvainojumiem centās viņu pārmākt.

“Latvijas Avīzes” publiskajā diskusijā “Kad ekonomiskais izrāviens sāksies novados?” šodien nevarēja apiet aktuālo jautājumu par to, ka Latvijas reģionos izjutīs Krievijas noteiktā pārtikas produktu importa aizliegumu. Vai valsts vispār varēs atbalstīt reģionu attīstību, ja būs jāsavelk budžeta josta.

Politikas veterāns Jānis Jurkāns (“Vienoti Latvijai”) teica, ka negribot kritizēt valdību šai politiskajā un ekonomiskajā krīzē, jo būtiskāk esot izspriest, “ko valsts varētu izdarīt rīt, lai amortizētu tās nelaimes, kas nāk virsū. Mēs dzīvojam ļoti karstā “aukstajā karā”.” Viņam nebija pieņemams premjerministres Laimdotas Straujumas LTV “Rīta Panorāmā” sacītais, ka Krievijas noteiktās sankcijas būtisku ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību neatstāšot un sankciju dēļ nepieaugšot bezdarbs. “Viņa tikai šodien spriedīšot, vai vispār vērsties ES institūcijās pēc kompensācijām.

“Tas notiek laikā, kad lielās ES valstis jau sen rēķina zaudējumus. Teiksim, Vācija rēķina, cik izmaksās tās uzņēmumu slēgšana Krievijā, ko darīt 300 tūkstošiem cilvēku, kas zaudēs darbu. To rēķina arī citas valstis. Mēs izliekamies, ka nekādu zaudējumu nebūs. Sankcijas ir kā radiācijas starojums, kura rezultātu sāpīgi izjutīsim tikai pēc kāda laika,” pārmeta Jurkāns. “Ko uzņēmumiem darīt ar šprotēm? Lai valdība domā, ko darīt! Var arī nodarboties ar protekcionismu un aicināt ēst tikai vietējo biezpienu un šprotes! Mums sen vajadzēja izrēķināt, cik naudas prasīt no Eiropas Savienības,” pārmeta Jurkāns.

Viņam piebalsoja Vitālijs Aizbalts (“Gods kalpot Rīgai”, startē no “Saskaņas” saraksta): “Visas valstis necietīs vienādi no sankcijām. Visvairāk – Baltijas valstis un Somija. Bet Somija jau paziņojusi, ka Eiropas Savienībai jākompensē zaudējumi. Valsts vadītājiem jāmaina attieksme un tūlīt jāsarēķina iespējamie zaudējumi, nevis jāstāsta, ka tādu nebūs. Tas ir bezatbildīgi.”
Edgars Jaunups (“Latvijas Attīstībai”) nosprieda, ka acīmredzot valdošā koalīcija izvēlējusies mierināšanas taktiku. “Tas nav pareizi,” viņš novērtēja, bet piebilda, ka “sabiedrība nav arī jātracina. Vislabākā pieeja – racionāla rīcība.

Pārtikas eksports uz Krieviju procentuāli tik tiešām nav liels – 0,7% no kopējā, bet tas ietekmēs saistītās nozares. Par iespējamām sankcijām tiek runāts jau pusgadu. Mums ar savu vēlmju sarakstu ir jābūt Briselē – ja reiz Valdis Dombrovskis izlielīts par labajiem sakariem ar Eiropas politiķiem, tad lai rāda, ko spēj. Bet vēlmju saraksta vēl nav! Valdība nav runājusi ar uzņēmējiem, kas šeit, Latvijā, ieguldījuši naudu un cietīs visvairāk, un no viņiem uzzināto vēlamo atbalstu. Kas vajadzīgs, piemēram, Rēzeknes gaļas kombinātam? Šādi jāveido vēlmju saraksts.”

Aldis Adamovičs (Latgales partija, startēs no “Vienotības” saraksta) atvairīja uztraukumus teikdams, ka vēl nav jāceļ ažiotāža ne par Rēzeknes gaļas kombinātu, ne par “Preiļu sieru”, jo šodien (piektdienā) kravas, arī šprotu kravas vēl tiek laistas pāri robežai. “Ja tās tiks apturētas, tad, protams, jāprasa kompensācija,” viņš piekrita. “Bet, ja jāizvēlas ko zaudēt: 7 vai 10 procentus no ekonomikas vai valsts neatkarību, tad esmu pārliecināts, ka lielākā tautas daļa izvēlēsies neatkarības nosargāšanu, pat savelkot jostas.”

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš (Nacionālā apvienība) atgādina, ka visus baida ar negatīvām sekām. “Ja es kā uzņēmuma vadītājs katru rītu darbiniekiem stāstīšu, cik uzņēmumam grūti, ka nevaru pārdot produkciju, tad uzņēmums bankrotēs. Protams, mums jābūt uzmanīgiem pret Krievijas sankcijām. Bet…eksports pagaidām turpinās. Ja apstāsies, valdība ir gatavojusies arī šādam pavērsienam – ir bijušas uzņēmēju delegācijas uz Centrālāzijas un Aizkaukāza valstīm, lai atrastu jaunus tirgus. Daudz preču tiek eksportēts caur Baltkrieviju. Šonedēļ tikāmies ar Baltkrievijas transporta ministru, ar kuru pārrunājām, kā vairāk kravu piesaistīt no turienes. Jādomā, kā pilnīgāk izmanot kūdras nozari,” stāstīja ministrs. “Ja vajadzēs, prasīsim kompensācijas, bet nevajag politiski izmantot šos jautājumus un neredzēt, kas tiek darīts,” viņš rezumēja.

Jānis Jurkāns neizturēja šo pozitīvisma devu un negatīvismā vainoja pašu valdību: kāpēc ministrs stāstot par kūdru, kad Latgalē cilvēki nevarot dabūt normālu medicīnisko aprūpi, skolotāji – algas. Kad pietrūka argumentu – sāka personīgi apvainot ministru Naudiņu, ko pēdējais uzņēma stoiskā mierā un aizbrauca tikties ar pierobežas uzņēmējiem un pašvaldību vadītājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Pārējo lielo un mazo ES valstu politiķi nodokļus nepiemēro savām vajadzībām!

 2. Latviešiem jau vaimanātāju un bļāvēju “pēc labākas dzīves” nekad nav trūcis – jurkāni, aizbalti, šleseri,
  visādi kūdītāji nozaru arodbiedrībās un pensionāru klubos, utt. Tikai to darītāju – uzņēmēju tā pamaz,tāpēc arī nav kas to naudu sapelna priekš visiem bļāvējiem. Vairāk praktiski dariet paši priekš sevis, tad nebūs laika kad kritizēt citus! Arī Jurkānam ieteiktu mazāk pļāpāt un apvainot tos, kas kaut ko dara, bet vairāk pašam darīt kaut ko sevis un tautas labā.

 3. Tauta gaida valdības rīcību, nevis tukšu muldēšanu un vāvuļošanu, ka ekonomikas izaugsme turpināsies… Atbrauc, Dombrovski V. uz Latgali un paskaties, kā pie mums aug ekonomika… Tagad iznīcināja pēdējos rukšus, samazināja piena un gaļas iepirkuma cenas…, tā ka dzīvojam no zila gaisa… Tikai riebjas klausīties, ka kāds pilsētas švīts TV ekrānos apgalvo, ka viss aug, attīstās utt. Jā, tautas bezcerība un naids pret valdību aug, arī bezdarbs. Drīz pieaugs arī pašnāvību skaits, jo laucinieks nespēj dzīvot bez darba, iztikas, ar neatmaksātiem kredītiem…

 4. Cik maksā neatkarība no varmākām? Vai vispār tas ir jārēķina naudā? Vairāk orientēties uz pašu cilvēku vajadzībām ir grūtāks, bet ekoloģiskāks bizness.

 5. Mūsdienās apiet ormālus aizliegumus ir diezgan viegli. Šprotes var pēkšņi sākt ražot Baltkrievija, iepirkt no Latvijas un uzlīmēt savu etiķeti. Un ticiet man, šādas viltības jau ir diezgan daudz sadomātas. Krievi arī nevēlas zaudējumus, turklāt ļoti daudzi no viņiem ir normāli, demokrātiski domājoši. Atbalsts Putinam ir uzpūsts tāpat kā Krimas 99% balsojums. Cita lieta, ka tur nav iespējas izteikties, ja vien negribi pret sevi personīgi vērstas sankcijas 🙁

 6. Mēs izdzīvosim, bet kremlisti ne Atbildēt

  Visskaļāk bļauj tie,kuriem ir nelegālie sadarbības partneri Krievijā. Jā, Krievijas atbalstītāju politiķiem pienākuši grūti laiki, jo viņi godīgi strādāt neprot.

 7. Jurkanam Latgales autonomija Atbildēt

  Ar humanitaro aizsardzibu no Krievijas!

 8. interesanti, vai jurkānam vispār kādreiz kaut kas būs labi? Cik gadu gaitā klausāmies šī `poļa` tirādes, tik dzirdam, kas viss ir slikti un viss tūlīt jau aizies pa burbuli. jurkānam – nē!
  Bet citādi – kopts vīrietis, nekad nav redzēts nošņurcis.

 9. Klusi un nemanāmi tiek gatavota augsne neatkarīgas Latgales tautas republikas dibināšanai.Visi priekšnoteikumi tam ir,pat zaļie cilvēciņi tam nav vajadzīgi .Visiem zināms ,ka latgaliešu vairums neko nav dzirdējuši par tādu prezidentu Bērziņu ,bet visi pazīst Putinu un Lukašenko.

  • Atliek tikai piekrist – arī man ir jautājums kas tas tāds Bērziņš ir dakters, mežsargs. Ja ir valsts prezidents, tad tādu valstī nēesmu manījis. Kaut kur dzirdas Ilvess, Grībauskaite, bet tas laikam aiz robežas…

 10. Var protams gribēt tirgoties tikai ar rietumiem, bet jāpaskatās kur mēs atrodamies un ar kādām valstīm ir mūsu robežas. Tiem, kas tik ļoti aizstāv attiecību pārtraukšanu ar kaimiņiem vajadzētu aizbraukt līdz Latgalei un parunāt ar cilvēkiem. Paklausīties ko par robežas slēgšanu un biznesa pārtraukšanu ar Krieviju un Baltkrieviju saka pierobežas iedzīvotāji.

 11. Jurkāns pareizi visu pateica! Latgalē nevienu nav jābiedē, te jau tagad nav darba un problēmas ar robežu situāciju tikai padarīs sliktāku. Žēl Aldi, kuram jāaizstāv Vienotība, kas nespēj neko izdarīt. Valdība problēmas nerisina, tikai atliek un muļļājas.

  • Adamovičam vēlēšanas kārtējā izgāzšanās.Tukša muldēšana,skraida no viena saraksta pie cita.Par ko tu puis saņem algu?

 12. … Nav parsteigums …. Kurs cits gan specigi aizstavetu vecas nomenaklaturas PRIHVATIZETAS kapitaldalas talakos ieguvumus un ofsoros iegulditas intereses; kurs cits reprezentativi atbalstis Skelisma un Sleserisma laika uzaicinatos ‘ investorus/ spekulantus’ no austrumpuses … kuru rokas atrodas daudzi uznemumi … un par kuru produktiem tik dargi maksajam un maksasim vel vairak, ja turpinasim sadu valsts politiku, kas butu lidziga BANKSTERU izpalidzibas modelim …

  … Lai to izpirktie bankrote … bus leti parperkami pasiem ar valsts attistibai nodomatu ES fondu palidzibu …

  • Perfekti pateicaat! Respect!

   • “Super” ideja! Likvidējam uzņēmumus. Atlaižam cilvēkus no darba. Lai visi brauc prom un tad visu pārdodam vāciešiem, dāņiem u.c. pa lēto. Galvenais lai kādam vietējam kaut kas vairāk par vienu cūku nepieder.

 13. Jurkaans kaa ,,bada dzeguze”bljauj un bljauj, cik viss buus slikti, bet, tieshaam, jaameklee risinaajumi,citi tirgus virzieni, jo sen bija zinaams, ka Krievija ir nedroshs partneris. Sen tas bija zinaams…..Kaa Truksnis gaida tikai Jauno vilni, taa bars uznjeemeeju cereeja ka MUUZHAM tirgosies ar Krieviju…. Jaa ES ir jaakompensee, bet shie bljaaveeji, cik tuuliit viss buus slikti, tie besii un Jurkaans ir iists panikas ceelaajs, ne politikjis!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+