×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.1°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
9. septembris, 2017
Drukāt

“Labais tonis būtu izrādīt kuplu ģimeni, nevis jahtas, dārgus sunīšus un blondas mīļākās.” Saruna ar demogrāfu Ilmāru Mežu (60)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Demogrāfs Ilmārs Mežs rēķina, ka demogrāfijas problēmu risināšanai dibinātas desmitiem darba grupas, komisijas un drīz būšot svinama 20. gadskārta, kopš politiķi tam pievērsuši uzmanību. Diemžēl trūcis politiskās gribas ielikt stabilus pamatus tautas ataudzes nodrošināšanai. Pašreiz budžetprojekta apspriešanā Nacionālā apvienība vedina piešķirt 85 miljonus ģimeņu atbalstam, un par to… tiek nopelta! “LA” intervijā ar sešu bērnu tēvu Ilmāru Mežu sarunājas sešu bērnu tēvs Egils Līcītis.

I. Mežs: Par demogrāfijas tematu Latvijā sacerēti brīnišķīgi dokumenti, arī prezidents to saucis par prioritāti, un nav politiķu, kuri noliegtu līdzekļu ieguldīšanas nepieciešamību demogrāfiskā stāvokļa labošanai. Igauņi vārdos nekad nav definējuši dzim­stības veicināšanu par prioritāti, bet darīt gan konsekventi darījuši, lai būtu piedzimušo igauņu pozitīva bilance pāri tai saulē aizgājušiem.

Pirms vairākiem gadiem zīmējāt dramatisku līkni par nācijas izmiršanu. Diagramma vēstīja, ka 2100. gadā Latvijā būšot vien 200 000 latviešu, ja saglabāsies esošais dzimstības līmenis. Pašlaik iedzīvotāju vecuma piramīdā ir demogrāfiskā bedre, kad 90. gados strauji kritās jaundzimušo skaits, un tieši šīs paaudzes sievietes sasniegušas gadus, kad kļūst par mātēm. Vai diagrammas līkne vēl slieksies uz leju?

Stāvoklis nedaudz labots, jo sabiedrībā radusies pārliecība, ka pat ar nelieliem atvieglojumiem seko latviešu reakcija ar lielāku dzimušo skaitu. Pēdējos piecos gados dzimuši apmēram par tūkstoti mazuļu vairāk nekā tad, ja palīdzību ģimenēm būtiski nepalielinātu. Kopumā ainava ir varbūt par procentiem desmit labāka. Latviešu izzušana attālinās par pārdesmit gadiem, un, cerams, ka 2100. gadā latviešu arī būs vairāk par pārsimts tūkstošiem. Bēdīgāks pieņēmums, ka ap 2050. gadu demogrāfijas risinājumos aktīvākie igauņi skaitā apsteigs latviešus. Bet reizē ir jautājums par Latvijas kā nacionālas valsts eksistenci. Tiem, kam šis koncepts neinteresē, kas, piemēram, ir pret Satversmes preambulā nostiprināto, ir vienalga. Viņi būs pret līdzekļu izšķiešanu kaut kādiem bērniem. Jo pasaulē daudzviet ir pārapdzīvotība, un tukšu Latviju itin viegli pildīt ar cilvēkiem no četrām debess pusēm. Nav tiesa, ka te negribēs dzīvot. Kāpēc gan dienē tūkstoš robežsargu, kāpēc iegrožojām termiņuzturēšanās atļauju dāļāšanu? Bez tā jau šobrīd iedzīvotāju sastāvs iemigrējušo dēļ būtu savādāks. Eiropā ir gara nacionālo valstu vēsture, kur pirmām kārtām pieņemts rūpēties par savu pastāvēšanu. Vismaz apzinīgākām valstīm tas rūp, jo ne vairāk kā desmit ES dalīb­zemēm ir hroniski zema dzimstība un augsta mirstība. Pie mums politiķi iet sava šaurā lauciņa ceļu, retam redzot kopainu. Rāda – rekur, mana nodokļu reforma! – ne pārāk interesējoties, kā tā ietekmē daudz­bērnu, vientuļo māmiņu ģimenes, ar kurām jātiek galā Labklājības ministrijai, bet citiem nav daļas.

Kā nodokļu reforma ietekmēs daudzbērnu ģimenes?

Reforma izstrādāta, neņemot vērā bērnu skaitu ģimenē. Vienīgā vienība ir strādājošais ar algu, un teorijā skaists nopamatojums mazināt vienlīdzību. Apskatīsim divus tēvus. Viens ir bez ģimenes, saņem 500 eiro algu. Jā, nav turīgs, būtu jādomā par lielāku labklājību. Otrs tēvs – ar diviem bērniem un māmiņu trešā bērna gaidībās. Viņam ar 500 eiro algu jādalās ar apgādājamiem. Ar reformu vecpuisis būs labs ieguvējs, kurpretim daudzbērnu tētim stāvoklis labākā gadījumā nepasliktināsies. To nevar pārdot par nevienlīdzības mazināšanu. Pēc taisnības neviens bērns nav vainīgs, piedzimis nabadzīgākā ģimenē. Bet šodien ģimenēm, kuras vēlas vairāk bērnus, tiek radīti riski nokļūt uz nabadzības riska sliekšņa. Statistika to apliecina, bet valsts to var novērst. Eiropā ir valstis, kur šis risks nepalielinās, ja pēcnācēju ir vairāk. Latvijā par to gandrīz vai soda. Mums uz nabadzības sliekšņa dzīvo pārsvarā trīs kategorijas. Pensionāri. Daudzbērnu un vientuļo vecāku ģimenes. Trešie – vientuļie, darbspējīgie vīrieši. Pret trešo grupu man nav līdzjūtības. Vai nu viņi slēpj daļu ienākumu un nemaksā nodokļus, vai tiešām dzīvo kā asociāli tipi. Par tādu dzīvesveidu atbildību neprasa, bet par daudzbērnniekiem kurn – sak, būtu bijuši prātīgi latvieši, atturējušies un atlikuši bērnu radīšanu uz nākamo desmitgadi. Vajadzēja pagaidīt, uzkrāt pašu kapitālu, pirms laist pasaulē mazuļus, nevis uzreiz pretendēt uz valsts atbalstu. Diemžēl tāda ir dažu politiķu nostāja, kaut atklāti tie neteiks – bērnu pabalstus nav ko gaidīt. Politiķi dalās starp tiem, kas plāta rokas, ka naudiņu nevar atrast, un tiem, kas grib palīdzību dot.

Rietumos jau gadiem pieņemta prakse, ka sievietes bieži pirmā vietā liek karjeru ar stabilu dzīves līmeņa kāpumu, nevis bērnu radīšanu ar izrietošajām papildu rūpēm. Valdībām zema dzimstība gan rada sa­traukumu. Vai ir piemēri, kur iedibināta sekmīga demogrāfiskā politika?

Eiropā situācija apgriezti proporcionāla pārējai pasaulei, kur – jo mazāki ienākumi, jo lielāka dzimstība. Latvijā ģimenes plānošanas problēmas jau pirms 100 gadiem apskatīja Kaudzītes Matīss, sūdzēdamies, ka Vidzemē skolas tukšojas, jo, kur dzima seši septiņi bērni, tagad retā mājā esot vairāk par diviem trim. Mūsdienu Eiropas valstīs, kur bērna nākšanai pasaulē un tālākām gaitām seko atbalsta politika, dzimstība ir par kārtu augstāka nekā valstīs, kur atbalsts ir nepietiekams un ģimenes nav drošas, ka nenokritīs aiz nabadzības robežas. Tieši valsts dāsnums ir izšķirošais faktors, nevis, teiksim, katolisku sabiedrību agrākā lielu ģimeņu tradīcija vai lozungi, ka jādzemdē vairāk. Atbildīgās ES demokrātijās mājas pavardu, dzimtu aprūpējošām mātēm kompensē neizmantotas karjeras iespējas, ļauj ātrāk doties pensijā nekā sievietēm, kam nav bērnu vai ir tikai viens. Ģimenēm labvēlīgās zemēs neaprobežojas ar pabalstu naudā, bet palīdz kompleksi, it īpaši ar bērnudārziem. Norvēģijā mazuļi no gada vecuma nodrošināti ar vietu “silītē”. Samaksa ir diferencēta atkarībā no ienākumiem. Mazāk turīgām daudzbērnu saimēm dārziņš ir par simbolisku maksu. Atzīmēšu, ka Eiropā it visur ir valsts uzturēti demogrāfisko pētījumu institūti, kur zinātnieki spēj dot ieteikumus valdības praktiskai politikai šai jomā. Izņēmums, kur pētījumu centru nav, – Latvija un Malta. Zviedrijā gadu pirms iespējamām izmaiņām aizsākas plaša, argumentēta diskusija, kādu iespaidu lēmumi atstās uz ģimenēm ar bērniem. “Bērnu” politikā daudz kur veidota sistēma – ar atbalstmaksu mājokļa iegādē, medicīnas, transporta pakalpojumu atlaidēm, bet nevaram gluži ņemt pa ķieģelītim no zviedru, norvēģu sistēmām. Latvijā jārada sava sistēma, jo budžetu dziļumi, situācijas atšķiras. Galvenā atšķirība arī tā – kurā valstī cilvēki vēlas vairāk pēcteču ģimenē vai ne. Par laimi, Latvijā aptaujātie vēlas divus trīs bērnus. Reāli ir vidēji par vienu bērnu mazāk – 1, 7 bērni ģimenē. Ir diezgan liela starpība, ko laulātie vēlas un ko var atļauties. To var nolīdzināt ar salīdzinoši nelieliem ieguldījumiem no valsts budžeta. Nodrošinot vietu bērnudārzā (sevišķi – Rīgā). Mazinot maksu par dārziņu. Dodot atlaides par pakalpojumiem un nodokļu maksājumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (60)

 1. p.s. runājot par demogrāfiju. ir jāņem piemērs no ķīnas un normai ir jābūt pusotram bērnam uz ģimeni, t.i maximums 2 un arī tikai tamdēļ, ka kāda ģimene ir tukša. Kāpēc? da tādēļ, ka jau tagat uz zemeslodes esam par daudz un mums ir nepārtraukti jākaro(tadā veidā samazinās cilvēku skaits) LV nepārtraukti bļauj nav bērnu, bet tukšu dzīvokļu un māju praktiski nav, bet esošie tiek tirgoti astonomiskos ciparos(attiecīgi pret iztikas minimumu, minimālo algu un vidējo nepieciešamo maksājumu sekšanai). Pie tam attīstoties tehnoloģijām samzinās pieprasījums pēc darbiniekiem un jūs riskējas savus bērnus pakļaut nabadzībai…utt

  • Te dažas izkārnījumu ražošanas mašīnas, kritušas izmisumā par savu bezjēgas eksistenci, smirdina komentāros.

   #Beznākotnes_Mirstamķermeņu_Agonija

  • Muļķības! Latvija nav pārapdzīvota un tāda nekad nav bijusi. Ņemot vērā attīstīto rietumvalstu pieredzi, šeit varētu dzīvot apmēram 16…18 miljoni iedzīvotāju. Mēs, latvieši, neesam vainīgi, ka ir tautas, kuras vairojas kā žurkas ģeometriskā progresijā, sevišķi austrumāzijā un āfrikā, tāpēc līdzīgas runas par vienbērnu ģimeni latviešiem ir ne tikai kaitīgas, bet arī apkarojamas! Neskatoties uz krievu okupāciju un labāko iedzīvotāju izsūtīšanu un fizisku iznīcināšanu, mums, latviešiem, ir labs ģenētiskais mantojums un neesmu pārliecināts, ka latviešu tautas izzušana uzlabos vispārējo situāciju.

 2. Mani bērni nav nekādi cirka mērkaķi, ka būtu kādam jāizrāda! Bet, sunīši, kaķīši, gleznas, rokdarbi un pārējie interjera priekšmeti ir tieši tam radīti lai tos izrādītu…

 3. Pasaule pieder tiem, kas tajā ierodas

  Izmirstošie liberasti un mietpilsoņi izmirst un izzūd

 4. Jāuzsver vīriešu loma demogrāfijas jautājumos. Daudzi vīrieši sievietes izmanto, bet neprec. Daudzi vīrieši lidinās kā taureņi seksa lietās. Pat godājami bijušie ministri, arī tagadējie, maina sievas kā zeķes. Vairāk kā 30000 alimentu nemaksātāju valstī. Tātad, virietis bērnu rada, bet ar to beidzas viņa loma. Lai bērnu audzina sieviete. Bērns izaugs bez kompleksiem tikai stiprās pilnās ģimenēs. Musulmaņi ir pārāki par latviešu vīriešiem: tie bērnus mīl, par tiem un sievu gādā. Latviešu vīrietis pat uzturnaudu nenovēl savam bērnam, kauns!

  • Nelej tuftu!!! Musulmaņi pārāki? Kur viņi ir pārāki. Vairojas kā žurkas un savā domāšanā dzīvo vēl jo projām feodālajā iekārtā. Ne velti lai tajās valstīs iestātos miers viņiem vajag Sultānu ar stingru roku, jo citādi neizglītotajai tautai jau neiestāstīsi.
   Par precēšanos arī tev nepiekrītu, ja nu vienīgi aiz atsevišķu jur.nianšu aspektiem.

 5. atbilde 4 bērnu mammai Atbildēt

  Dārgā, šobrīd JŪS dzīvojat no MANU nodokļu naudas, kas noder tavām māmiņalgām, dzemdību aprūpei, tavu bērnu skolām un augstskolām, tavu bērnu ārstiem un zobārstiem. Tā ir sabiedrības būtība: šodien es uzturu jūs, un negaužos. Būtu tikai taisnīgi, ja rīt jūs uzturētu citus. Es negaužos un nelūdzu, tikai tas būtu taisnīgi.

 6. Mūsu ģimenē ir 4 – 1 dārziņā, 1 – skolā, 2 studē ( jau pilngadīgi). Plānojot bērnu skaitu, labi apzinājāmies, ka būsim bagāti – bērniem, ne naudas izteiksmē rēķinot. Tā ir mūsu ģimenes vērtību izpratne. Pārtikuši esam.
  Tomēr mazliet man žēl, ka nevaru apmeklēt zobārstu tik bieži, cik būtu nepieciešams, iespējams – četrus gabalus līdz gada vecumam ar krūti barojot, esmu padeldējusi savu zobu veselību.
  Un smagi ir tobrīd, kad savam skolnieciņam jāsaka, ka klases ekskursijai mums naudiņas nav.
  Protams, lielāki pabalsti mums arī noderētu, jo studentiņi, čakli mācoties, paši pagaidām daudz nevar nopelnīt.

  Par nākotni domājot, aicinu ikvienu saprast, ka SABIEDRĪBA un BEZBĒRNU ļaudis dzīvo uz daudzbērnu ģimeņu rēķina, jo tie būs mūsu daudzie bērni, kas VIŅIEM pensijām nodokļus maksās, kas viņu vecuma dienās pakalpojumus sniegs.
  Un būtu tikai godīgi, ja tiem vecākiem, kas bērnus audzina, no dažādām ekstrām atsakoties, tomēr taisnīguma vārdā kaut cik klāt piemestu no to izcili pelnošo nodokļiem, kas šobrīd spēj dārgos ārstus apmeklēt, pasauli apceļot un uz koncertiem, teātriem, izstādēm doties, cik daudz vien kārojas.
  Valstij ir jādomā par nākotni un savu tautu kā attīstībā esošu kopumu. Ne tikai kā par vēlētāju nākamajās vēlēšanās.
  Paldies Ilmāram Mežam!

 7. Piedodiet, mīļie tautieši, bet es neesmu bērnu dzemdējamā mašīna un valstij arī neko neesmu parādā, drīzāk otrādi. Pieņēmu lēmumu aizbraukt dēļ valdības tuvredzības un cilvēku provinciālisma, un atpakaļ nebraukšu, jo nekas jau valstī nepaliek labāk. Tikai sliktāk. Kāpēc jāmocās bēdu ielejā, ja varu laimīgi dzīvot citur. Tūlīt būs pilns ar bļāvējiem, ka citur jau esi tikai kalps, esi viens starp svešiem. Pilnīgas muļķības, ja esi sabiedrisks cilvēks, tad būsi cienīts un mīlēts visur, un, ja kaut drusku smadzenes galvā, tad arī nopelnīt var visur.

  • ….Piedodiet, mīļie tautieši, bet es neesmu bērnu dzemdējamā mašīna …
   Tu esi izkārnījumu ražošanas mašīna
   un par tautieti tevi uzskatīt ir kauna lieta.

   • Izskatās, ka Tev ļo-oti skauž. Dzemdē, cik lien, JA tā ir Tava izvēle, bet nelien svešās dzīvēs. :)) Ja esi nelaimīgs par paša/ -as saražoto bērnu baru, neizgāz savu rūgtumu uz citiem, kuriem bijis vairāk drosmes un prāta dzīvot pašiem savu dzīvi.

   • Cienītais, tādu, kā Jūs, dēļ arī aizbraucu. Nav mums nekā kopīga un nekad nav bijis. Kādēļ lai mēs dzīvotu viens otram blakus? Vēlos apkārt inteliģentu un sakārtotu vidi, diemžēl Latvijā tā nav, nejūtos kā Jūsu un citu emocionāli un fiziski vardarbīgu ļauźu tautiete.

    • Nu paldies dievam ka aizbraucat!!!
     Tikai pēc daudziem gadiem negaudies, ka bērnu nav un nebūs arī kas uztur tevi. Tikai nesaki ka tā ārzemēs gūtā pensija tevi glābs. Tā arī tiks bēgļu noēsta. Būsi spiesta barot pasaules salašņas.
     Tā kā vēlreiz paldies tev labo cilvēk ka pats pieņēmi šo lēmumu par aizbraukšanu. Un man itin nemaz tas neskauž.

 8. Bērnībā bija iespēja izlasīt nedēļas raksta ATPŪTA 1939. gada laidumu. Parasti uz vāka bija nodrukāts sabierībā zināmu cilvēku ģimenes foto. Cik atceros, parasti bija Kungs, kundze un kupls (vismaz 3) bērnu pulciņš. Liberasti un genderisti ir sagrāvuši Eiropā ierasto vērtību skalu. Islāms pārī ar šariatu ir sācis savu kara gājienu. Ja nemainīsim filoz(s)ofiju un vērtību skalu, aiziesim nebūtībā…

  • Lūk par to es arī te runāju. Par mūsdienu cilvēka samaitāto domāšanu. Toreiz pie daudzajiem bērniem nebija nekādu pabalstu un neviens nesūdzējās ka slikta valsts. Tagad visiem padod tik naudu priekšā pakaļā.

 9. Ja valsts no mums neņemtu tik daudz nodokļu, bet proporcionāli bērnu skaitam, tad arī man būtu tris + bērni. Bet valsts uzkrauj uz mūsu pleciem da visu. Mums ir jārūpējas/jāpelna par bērniem, jāapmaksā to izglītība, jāapgādā. jārūpējas par vecākiem un jāapgādā vēl paši sevi.

  • Nečīksti. Mūsu vecmāmiņu laikos arī bija jārūpējās par visu un vēl vairāk – jāceļ Latvijas valsts, kuru tagad ar savu nīdēšanu tu grauj nost.

 10. Un kā pašā NA ar to labo toni? Vai Parādnieks ar savu paraugu un poligāmās ģimenes vai kopienad modeli ir paraugs sabiedrībai? Vai viņš ir paraugs vīriešiem – vīriem, tēviem, ģimenes aizstāvjiem? NA vajadzētu šo demogrāfijas stūmēju varbūt reiz kastrēt, lai viņš beidz ņirgāties par ģimenes vērtībām un vīrieša pienākumiem!

  • I.Mežs nekad nav bijis NA. Kādreiz bija Jaunā laika dibinātājs. Ar ģimeni viņam arī viss ir kārtībā.
   Savukārt, par poligāmajiem ļaudīm runājot – grūti spriest, kas ir labāk. Dažādas par Parādnieku augstākas amatpersonas dažādos amatos pavada noteiktas padomnieces, kuras viņus, protams, eskortē arī komandējumos, to daudzi zina. Tos mēs negānam, tas it kā ir OK ? Ja kāds atklāti pastāsta par savām blakus attiecībās, tas ir tas sliktākais ?

  • kautkā tā sanāk:)

  • Ja Jūsuprāt bezbērnnieku, vai vienbērnnieku ģimene ir labāka par daudzbērnu poligāmām attiecībām, tad Jūs un Jums līdzīgi domājošie ir lemti neizbēgamai izmiršanai

   • Poligāmija Eiropā, kur šāds dzīves stils nav vispārpieņemts, ir izvēle melot savam vistuvākajam cilvēkam. Krāpšana. Jā, nekas nav draņķīgāks par meliem mīlestībā, jo tas parāda cilvēka nespēju mīlēt. Spēja vairoties to neaizstāj – to var gan truši, gan mēslu mušas.

 11. n.jaa-butu it ka smiekligi ... it kaa nee Atbildēt

  Dzintar-martinson-leiskaln-pardratniek lieta :

  “Juhana sieva 9. septembris, 2017 19:05
  Ja tu būtu bijis spējīgs uztaisīt stīvo, vecais pļēgur, tad tev tagad arī būtu bijuši pēcteči.
  ! 9. septembris, 2017 19:42 Juhan, lai vinji taas problemas ka nemaak pashreguleeties risina tajos regjionos, kuros vinjas ir. nevis stasta par taam mums.
  Dienvidos ir problemas.
  Ar Dienvidiem ari lai runaa.
  ANO sez visada komitejas un ir ielaidusas sitadu situaciju. Pareizi tramps saka, ka vinji tur nodarbojas ar glupiibaam.”

  Un tas ir tikai iz tiem dzintaru pardratniekiem, kas netaa atziimeejas

 12. Tiesa tiem, kuri saka par vēlēšanos radīt bērnus attiecīgajā situācijā! Visprecīzāk izsakās SIEVIETE. Jaunās māmiņas ĻOTI LECAS ar saviem bērniem it īpaši veikalos! Nesmuki! Bērni ir ATBILDĪBA un tos audzinot ir jābūt līdzekļiem, pretējā gadījumā bērnu pulciņš NAV VĒLAMS – BĒRNI JĀAUDZINA PAR SAVIEM LĪDZEKĻIEM nevis no pabalstiem, ko dod valsts! Tiem jābūt krietniem cilvēkiem, nevis ar izstieptu roku gaidīt valsts pabalstus!

  • Tieši tā, jārada apstākļi ar darbavietām, lai vecākiem ir kur strādāt. Jāaudzina un jāuztura bērni pašiem vecākiem, nevis jārada neskaitāms pulciņš, aizbildinoties, ka pietrūkst kontracepcijas līdzekļu.
   Bērns – tā ir milzu atbildība un atdeve no vecāku puses! Par savām vecāku privilēģijām jāaizmirst.
   Jaunās mātes tam nav gatavas, pašas ar zemu kultūras līmeni un to turpina savos bērnos. Uzvedības normas, atrodoties sabiedrībā, būtu jāaudzina jau no bērna kājas, nevis visatļautība.
   Atļaujiet savam dārzam augt bez jebkādiem noteikumiem, savvaļā, redzēsiet brīnumus. Tas pats ar bērniem un jebkuru dzīvu būtni.

 13. Ja gribēšu apceļot pasauli, pati sakrāšu naudu, no valsts un līdzcilvēkiem neprasot, un pati plānošu, kur un kā braukt. Tas taču ir loģiski? :))

  Ja gribēšu kažoku, strādāšu un sakrāšu, ziedojumus tam nelūdzot. Tas taču ir pareizi? :))

  Un, ja gribēšu bērnu/-us, arī tā ir mana atbildība: kā sapelnīt un kā izaudzināt par krietniem cilvēkiem. Smilkstot uz valsti, sanāks tikai pabalstu patērētāji: ne tie krietnākie cilvēki.

 14. Labais tonis būtu – neplātīties. Aprobežotas mamašas izrādīšanās ar bērnu ir tieši tikpat dumja un nepievilcīga, kā jaunā krieva plātība ar vecu bembi. :))

 15. Skaistās runāšanas laiks ir beidzies. Ne jau ekonomiskās situācijas uzlabošanās palīdzes. Jāmaina ir DOMĀŠANA. 300tk izbraukuso jau vien liecina par to ka domāšana ir greiza. NAUDA NAUDA NAUDA jaunākais telefons utt tās diemžēl ir pirmajā vietā. Katru dienu redzu januešus no 20-30 gadu vecumā kas ieurbušies savos feisbukos. Viņiem demogrāfija nerūp.

  • > demographijas ruupe Atbildēt

   Lab-nevajag – ne jau preteklju vairoshanaas ko iztaisa.

   Varbut vajag nepreteklju nekupljotajus uz Afriku pieredzi smelties suutiit – tur riktigi labi prot sakuploties uz pabalstu rekina – ?

   • Laikam aizskāru pareizo stīgu “jaunietim” ka šītā sāka brēkt par manu komentāru!!! Vai tad es ko nepareizu pasacīju par mūsdienu izlaisto jaunatni?!?!

   • Starp citu japāņi arī savā tehnoloģiskajā izvirtībā ir izmirstoša tauta. Redz nespēj vīrietis vairs sievieti uzaicināt uz randiņu, kur nu vēl lūgt roku par bērnu radīšanu uuu tas ir kosmoss japāņiem. Labāk ieurbties savās krutajās tehnoloģijās.

 16. Varbut labais tonis butu kuplgimeneem NEDZIIVOT uz nekuplo reekjina ?
  …. Kaa, piemera pec, berzinexprezendent ar partijbiedriem dzivo uz visu pensionaru rekjina
  – cik var …………… VNK NEVAJAG LIEKI REEGOTIES atsevishkjaam kuplgrupaam .

  • Paklusējis būtu. Tieši tās kuplās ģimenes vismazāk parasti dzīvo uz citu rēķina. Sliktais tonis ir salīdzināt miljonāru bērziņu, kas ir uz tautas rēķina savus miljonus sarausis.

  • Varu saderēt ka pensijai tu neko neuzkrāj!!!! Un kad tā pienaks, tad tu kā nekuplās ģimenes pārstāvis dzīvosi uz kuplās ģimenes rēķina!!!

  • patiesham apriebushies jau ! Atbildēt

   Pareizais vards laikam butu NEBAROTIES … -uz nekuplo rekjina – uztaisit KUPLU gimeni nav liela maaksla .

 17. Nacionālā Apvienība grib pievērsties demogrāfiskā jautājuma risināšanai valstiskā līmenī, bet ne Vienotība ne ZZS to neatbalsta.

  • Valstiska limeni jau viss ir sakartots – vietejie cilveki izdziti un nomaitati, un paris-tris gados te bus pilns ar tiem pashiem habu meeriem, kas izcili prot tas lietas risinat.

 18. Varētu jau tos apstākļus visādi uzlabot, bet,
  tad … tiks arī tiem fašistiem latviešiem,
  ko jevropa nekādīgi nesapratīs,
  tāpēc,
  iztiksim ar tukšu pļāpāšanu kā līdz šim…

 19. LIELS PALDIES, demogrāfam Ilmāram Mežam , pašam sešu bērnu tēvam, par ĻOTI PAREIZO un
  latviešu TAUTAS ILGTERMIŅA PASTĀVĒŠANAI ļoti nopietno brīdinājumu — mēs kā LATVIEŠU
  TAUTA pastāvēsim, ja domāsim tāpat kā mūsu ziemeļu kaimiņi IGAUŅI. Viņi tāpat bija krievu okupēti,
  nav kā tauta bagātāki kā latvieši, bet igauņi par savas VALSTS PRIORITĀTI izvirzīja NOPIETNU
  ATBALSTU igauņu DAUDZBĒRNU ģimenēm, ar trīs (3) un vairāk bērniem. Latviešu tautai un valdībai
  ir jādara tas pats — ja gribam lai LATVIEŠU TAUTA NEIZMIRST !!!
  Vīsām latviešu partijām Seimā ir jānāk PALĪGĀ “Nacionālās Partijas” lai 2018.gadā, LATVIJAS VALSTS
  SIMTGADĒ arī par trešo LATVIEŠU bērnu būtu 100 EUR pabalsts mēnesī! Vai latvieši var MAZĀK
  kā igauņi ! Atliksim Liepājas CIETUMA celtniecību vēl dažus gadus ! Bērni LATVIEŠU TAUTAS
  pastāvēšanai ir DAUDZ SVARĪGĀKI nekā cietumnieki !!!!

  Latvietis

 20. Bet sekss jau dod prieku, katru nedēļas nogali ar citu – cik jauki, galvenais izsargāties, un kad nu gribas to bērniņu, tad par vēlu…

 21. Pasaule ir pārapdzīvota un katrs nedzimušais ir iziacinājums šīs problēmas risināšanai.

  • šodien saprāts maksātu pabalstu bezbērnu ļaudīm, bet pasauli, diemžēl valda ego muļķi, kuriem liekas, ka viņi kaut kā apliecinās ar savu pēcnācēju ….ilgi zeme mūs tā nenesīs

  • Ja tu būtu bijis spējīgs uztaisīt stīvo, vecais pļēgur, tad tev tagad arī būtu bijuši pēcteči.

   • Juhan, lai vinji taas problemas ka nemaak pashreguleeties risina tajos regjionos, kuros vinjas ir. nevis stasta par taam mums.
    Dienvidos ir problemas.
    Ar Dienvidiem ari lai runaa.
    ANO sez visada komitejas un ir ielaidusas sitadu situaciju. Pareizi tramps saka, ka vinji tur nodarbojas ar glupiibaam.

 22. Nu tas ta butu pareizi. So stilu ieviesh svesa subkultura. tas loti labi palidz tikt no mums valjaa cita starpaa..
  Bet mezhs daljeji kolaboracionee, izpalidzot shamejiem reklamet masu imigraciju.
  Taa ka shis ir pareizi, bet visapr ar vinju uzmaniigi…

  • Rembo, neonanee sezot pie datora. Dari ko vertigaku un paliekosaku. Citadi prieks kam Tev tas spiediens ir paredzets. Vinjam ir funkcija, lai tu turpinatos nevis lai sedetu pie datura un jeli fantazeetu.

 23. labo toni nevar ar likumu ieviest

  • Kaa ta nevar! Ar likumu vai vel mikstakiem panjemieniem tas jau ir detaljas.
   Vai domaa, ka pasreiz esosais tonis nav ieviests?
   Taapat var ieviest jebko.

   • es jūs piespiedīšu mīlēt Raini!

    • dzimstibu mazina ar panjemieniem (piem. publicejot tinju protalos bildes ar slimiem zidainjiem un nedabiskam grutniecibaam, reklamejot egoistisku dzivesveidu, visadus hlamus piem. dargas tachkas smerejot lai uz tam izdod naudu u.tml.)
     Taa ka nebusim naivi seit nedomasim, ka nenotiek cilveku pratu groaisana vajadzigajos virzienos.

     • Aa, feminisms – sieviesu izdzisana vergot, bernu iznjemsana no gjimeneem pornografijas reklamesana un seksualaa valjiiba kaa proponejama lieta ari ir no taa pasa plaukta.
      Nestastie nestastiet te pasakas, ka netiek ne tikai bidita bet uzspeista sada politika.
      Homosex proponesana visbeidzot ir tikai epizode serijveida ietekmee.

     • Mees baigi luudzamies to homosex isplatisanu, ja?? Sakiet ludzu god. “aha”.
      Ko jus te spirinaties un telojat neapzinaatu cilveecinju.
      Pieradusi makaronus karinat uz ausiim. Ieskreejushies…
      Meklejiet mulkjus citur!

     • dzelzs loģika >>>>>>:)

      un tos, kuri nemīlēs Raini, visus ….apšaut.

  • Viss notiek, nekas NAV JAIEVIESH ..... Atbildēt

   dzintarpirduljiem vieniigi naudas par maz un jaapaziimeejas ………. neatkarigi no rezultata

  • Vienmēr prieks, ja redzi kuplu ģimeni, kas mācās, strādā utt – respektīvi, vecāki prot arī kaut ko citu, ne tikai ražot bērnus. Diemžēl biežāk nākas redzēt, ka bērni tiek saražoti tieši šādu labticīgu vai vienkārši savtīgu mežu izlobēto pabalstu dēļ, bet pēc tam nonāk bērnunamos un daļa arī cietumos. Manuprāt, ir jāuzlabo izglītības iespējas, veselības aprūpes iespējas, brīvā laika pavadīšanas iespējas – lai tiešām bērni to bez maksas var saņemt utt. bet nu – bērnus nedrīkst ražot pabalstu dēļ.

Draugiem Facebook Twitter Google+