×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
15. marts, 2012
Drukāt

Vienkāršo iedzīvotāju saziņu ar valsts iestādēm

dators_monitors

No šī gada 1.septembra iedzīvotāji sarakstei ar valsts un pašvaldību institūcijām varēs izmantot vienoto valsts un pašvaldību pakalpojumu portālu “www.latvija.lv” un tādējādi efektīvāk līdzdarboties valsts pārvaldē, paredz Saeimas šodien galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Iesniegumu likumā.

Pieņemtie likuma grozījumi dos iespēju iedzīvotājiem vērsties iestādē ar iesniegumu, to neparakstot ar drošu elektronisko parakstu. Iedzīvotājs varēs autentificēties portālā “www.latvija.lv” ar interneta bankas vai elektroniskās identifikācijas kartes starpniecību – šāda forma ļaus attiecīgajai iestādei noskaidrot personas identitāti.

Portālā lietotājs varēs izvēlēties, kam un kādā formā adresēt iesniegumu, turpat to aizpildīt un iesniegt. Informāciju par atbildes saņemšanu persona varēs saņemt savā e-pastā, savukārt atbildi uz iesniegumu varēs izlasīt savā portāla lietotāja profilā.

Savukārt valsts un pašvaldību iestādēm būs jāintegrē sava dokumentu vadības sistēma, izmantojot Valsts reģionālās attīstības aģentūras piedāvāto tehnisko risinājumu vai izvēloties savu. Iestāde saņems paziņojumu par jauna iesnieguma saņemšanu. Ja iesniegums atbildīs adresētās iestādes kompetencei, tai būs jāsniedz atbilde ne vēlāk kā viena mēneša laikā. Ja iesniegumā minētie jautājumi ir citas iestādes pārziņā, iesniedzējs būs informēts par to un, ja būs atzīts par lietderīgu, vēstule tiks pārsūtīta citai iestādei, arī brīdinot par to iesniedzēju.

Personai, ja tā nebūs apmierināta ar saņemto atbildi, būs tiesības atbildi pārsūdzēt. Patlaban iestāde uz elektroniski sūtītu iesniegumu, kas nav elektroniski parakstīts, var neatbildēt un persona nevar prasīt sniegt atbildi tiesas ceļā.

Likumprojektā arī noteikts, ka vienoto pakalpojumu portālu savstarpējai sarakstei varēs izmantot arī valsts iestādes un institūcijas, tostarp gatavojot kopīgas atbildes uz vienu vai vairākiem līdzīga satura iesniegumiem. Tādējādi pakāpeniski tiks ieviests vienas pieturas aģentūras princips, kas ļaus iesniegumus izskatīt ātrāk.

Tāpat Iesnieguma likumā paredzēta iespēja ne tikai iestāžu mājaslapās, bet arī portālā “www.latvija.lv” publicēt iedzīvotāju iesniegumus par jautājumiem, kas izraisījuši pastiprinātu sabiedrības interesi. Portālā plānots publicēt arī iestāžu atbildes uz šādiem iesniegumiem, tostarp ar attiecīgo likumu normu skaidrojumiem.

Iesniegumu likumā esošo noteikto kārtību šie grozījumi neietekmēs, jo iesniegumu iesniegšana caur portālu noteikta kā papildu alternatīva iespēja un joprojām iesniegumus varēs iesniegt arī rakstiski. Tāpat likumprojekta grozījumi neietekmēs citus iesnieguma veidus, piemēram, VID EDS, “epakalpojumi.lv”, un to apstrādes kārtību, kā arī drošā e-paraksta darbību.

Portāls “www.latvija.lv” ir Valsts informācijas sistēma, un uz to attiecas normatīvajos aktos noteiktās drošības prasības, kuras portālam ir jāievēro. Apvienojumā ar banku piedāvāto identifikācijas drošību, portālā būs nodrošināts atbilstošs juridisko personu un iedzīvotāju datu aizsardzības līmenis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+